شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41093 | |


وزیر نفت و گاز کشور هند اطمینان داد بدهی این کشور به ایران را به زودی از طریق سه بانک معرفی شده از سوی ایران پرداخت می‌کند؛ بر همین اساس، پرداخت بدهی به محض اعلام حساب‌ها و جزییات آن انجام خواهد شد. به گزارش بانک مرکزی، ولی‌الله سیف در جلسه صبح دیروز با وزیر نفت و گاز هند با اشاره به روابط تاریخی خوب و گسترده بین دو کشور تصریح کرد: با عزم مسوولان ایران و هند و شرایط مساعد پسابرجام، سعی در ارتقای روابط و گسترش فعالیت‌های اقتصادی داریم و خوشبختانه زمینه‌های همکاری اقتصادی بین دو کشور بسیار وسیع است و تاکنون بخش کوچکی از این ظرفیت‌ها استفاده شده است.

وی پیش نیاز هر گونه فعالیت اقتصادی بین کشورها را برقراری روابط بانکی دانست و گفت: قبل از تحریم، روابط بانکی مناسبی بین ایران و هند وجود داشت و با توجه به فضای مثبت ایجاد شده می‌توان این روابط را تقویت کرد. وی افزود: بانک‌های هندی می‌توانند نقش بانک‌های اروپایی را برای تسویه‌حساب بین دو کشور برعهده گیرند و با سرعت عمل بیشتری، خدمات بانکی با استانداردهای بانک‌های اروپایی را به ما ارائه دهند. رییس‌کل بانک‌مرکزی در این جلسه از وزیر نفت و گاز هند خواست، پرداخت‌های این کشور مستقیما به حساب‌های معرفی شده توسط ایران و با ارز یورو انجام شود. سیف در مورد تاسیس شعب بانک‌های دو کشور اظهار کرد: کشور هند هر چه سریع‌تر به درخواست تاسیس شعب بانک‌های ایرانی در آن کشور رسیدگی کند و اطمینان داد ایران نیز متقابلا برای تاسیس شعب بانک‌های هندی اقدام لازم را انجام دهد. رییس کل بانک مرکزی همچنین از وزیر نفت و گاز هند خواست، دولت این کشور به صورت رسمی، رفع تحریم‌ها علیه بانک‌های ایران را به شبکه بانکی اعلام کند چراکه تحقق اهداف تجاری و اقتصادی دو کشور به تسهیل در روابط بانکی نیاز دارد. در این خصوص توافق برجام و قطعنامه شورای امنیت نیز به صورت شفاف دامنه مجاز فعالیت‌های بانکی را اعلام کرده است و بانک‌های هندی بر این اساس می‌توانند روابط خود را با بانک‌های ایران آغاز کنند. وی با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های اتحادیه ACU برای تسویه بین کشورهای منطقه خاطرنشان کرد: اتحادیه ACU می‌تواند در تسویه حساب‌ها نه تنها میان دو کشور بلکه میان تمام کشورهای عضو، یاری‌رسان باشد و باید توجه بیشتری به این اتحادیه شود.

وزیر نفت و گاز هند به طرف ایرانی اطمینان داد کشورش متعهد به پرداخت تمام بدهی خود به ایران است و گفت: در این خصوص قبلا توافق‌هایی حاصل شده و دو طرف پذیرفتند که دلار امریکا به عنوان مبنای محاسبه قرار گیرد؛ پرداخت بدهی نیز به محض اینکه حساب‌ها و جزییات آن اعلام شود، صورت می‌گیرد. پرادان در گفت‌وگو با خبرنگار «تعادل» در جلسه اتاق بازرگانی تهران، از هالک‌بانک ترکیه به عنوان بانک واسط برای تبادل مالی و نهایتا پرداخت بدهی کشور متبوعش به ایران نام برد. درامندرا پرادان در این دیدار درخصوص روابط بین دو کشور گفت: روابط تمدن بزرگ ایران و هند محدود به چند سال گذشته نیست و کشور ایران در هند و حتی در مناطق روستایی کاملا شناخته شده است. در شرایط کنونی و با توجه به برداشته شدن تحریم‌ها، فضای جدیدی برای آغاز گفت‌وگو و همکاری بین دو کشور ایجاد شده است.

وزیر نفت و گاز هند همچنین گفت: کشور هند همچنین علاقه‌مند است درخصوص انرژی، پتروشیمی و آلومینیوم ایران سرمایه‌گذاری و با شرکت‌های خصوصی در ایران فعالیت کند. این مقام هندی، روابط بانکی بین دو کشور را شاهرگ‌های ارتباطی خواند و افزود: روابط بانکی باید تقویت شود به همین منظور درحال حاضر سه بانک ایرانی درخواست تاسیس شعبه در هند دارند؛ همچنین یک بانک هندی نیز قصد دارد نسبت به تاسیس شعبه در ایران اقدام کند؛ در این خصوص وزارت اقتصادی هند همکاری لازم را انجام می‌دهد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران