شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 37791 | |

در تشریح دستاوردهای سفر به فرانسه و ایتالیا در اتاق ایران عنوان شد

گروه تجارت فرشته فریادرس

در جریان سفر اخیر رییس دولت یازدهم و جمعی از فعالان بخش خصوصی به فرانسه و ایتالیا، سوال‌های زیادی در اذهان عمومی شکل گرفت که اساسا دستاوردهای این تور اروپایی که به شکل ویژه‌یی در رسانه‌ها پوشش داده شد، برای ملت ایران چه بوده است. از این رو، رییس پارلمان بخش خصوصی برای تشریح دستاوردهای این سفر، روز گذشته در محل اتاق ایران، میزبان اصحاب رسانه بود. در همین راستا، محسن جلال‌پور در مورد پیش‌بینی آینده اقتصاد ایران معتقد است: نمایان شدن آثار رفع تحریم‌ها و قراردادهای جدید یک شبه در اقتصاد ایران نمایان نمی‌شود و کاری زمان‌بر است که در حال حاضر گام‌های ابتدایی آن برداشته شده است؛ بر این اساس، سال۹۵ سال گشایش در اقتصاد ایران خواهد بود. وی البته به ضرورت‌های اقتصادی دوره جدید نیز اشاره و تصریح کرد: از طرفی، همه تلاش می‌کنیم تا تبدیل به کشور مصرفی نشویم؛ چراکه خوشبختانه دیگر شرایطش هم برای ما وجود ندارد و دیگر خبری از ارزهای آنچنانی نفتی نیست. رییس اتاق بازرگانی ایران همچنین با رد این موضوع که بیشتر قراردادها در ایتالیا و فرانسه با بخش دولتی منعقد شده، گفت: حدود یک‌سوم مجموع قراردادها با بخش خصوصی منعقد شده است.

جلال‌پور همچنین گفت: یک‌سوم قراردادها در این سفر برای بخش‌خصوصی رقم خورده است. مدیرعامل بانک پاسارگاد نیز، تامین سرمایه بنگاه‌های کوچک و زودبازده را مهم‌ترین دستاورد مذاکره با اروپایی‌ها عنوان کرد و گفت: شرکت بیمه‌یی «ساچه» پیشنهاد کرد تا سقف 15میلیون یورو به بازسازی خط تولید و تهیه مواد اولیه تولید اختصاص دهد.


3 هدف اصلی سفر اخیر

به گزارش «تعادل»، محسن جلال‌پور در این نشست، با بیان اینکه بخش خصوصی با دقت مذاکرات را دنبال و قراردادها را امضا می‌کند، تصریح کرد: بنابراین امیدواریم که بتوانیم بهترین محورها را در قراردادها به نفع منافع ملی لحاظ کنیم. رییس اتاق بازرگانی بااشاره به اینکه در این سفر 3هدف اصلی را دنبال می‌کردیم، گفت: یکی از این اهداف، نشان دادن توان و ظرفیت بخش خصوصی و بالا بردن تصویر این بخش بین کشورهای اروپایی بود؛ چراکه قبلا با سوءتدبیر داخلی و هجمه رسانه‌های صهیونیستی که عمدتا مطالب نادرستی را ارائه کرده بودند، تصویر مثبتی از این ایران در ذهن طرف اروپایی شکل نگرفته بود و در این سفر؛ عملا زنگارزدایی از این وضعیت، نخستین هدف ما بود. وی بااشاره به «اعتماد دولت به بخش خصوصی» بیان کرد: در مقابل، بخش خصوصی نیز نشان داد که آنقدر به بلوغ رسیده که توان پاسخ دادن به این اعتماد را داشته باشد.

جلال‌پور هدف دیگر این سفر را زمینه‌سازی برای وصل شدن به کشورهای اروپایی به ویژه ایتالیا و فرانسه برای حل مشکلاتی از جمله مسائل بانکی و بیمه‌یی عنوان کرد. رییس اتاق بازرگانی ایران بر این نکته تاکید کرد که از ابتدای مذاکرات، حین مذاکرات و پس از اجرای «برجام»، اعلام کردیم که به هیچ‌وجه، قصد ما خرید صرف کالا نیست و بخش خصوصی ما با نگاه ملی داخلی وارد شود. رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: انتقال تکنولوژی، زمینه‌سازی برای ورود به عرصه‌های بین‌المللی مشارکت و همکاری‌های اقتصادی براساس منافع ملی از دیگر محورهای اصلی مذاکره طرف‌های ایرانی با همتایان اروپایی خود در سفر اخیر بود.

دوران توسعه نفتی به‌سر آمد

جلال‌پور در عین حال با بیان اینکه «دوران توسعه دولتی و نفت‌محور به سرآمده است» افزود: باید به مرور تصدی‌گری و حضور دولت را در بخش‌های مختلف کم کرد. البته این امر نیاز به زمان دارد؛ در عین حال حضور بنگاه‌ها در این بخش می‌تواند کار را سرعت بخشد. وی بااشاره به اینکه قبل از سفر به ایتالیا و فرانسه کارهای مطالعاتی به‌طور دقیق انجام شد، تصریح کرد: بر این اساس، اولویت‌های همکاری با ایتالیا و فرانسه و نقاط ضعف و قوت طرفین اعلام شد و بر مبنای آن، از فعالان بخش خصوصی در حوزه‌های مورد نیاز، با شرایط مشخص دعوت کردیم. جلال‌پور همچنین با بیان اینکه در ۸۰سال اخیر، اقتصاد ایران دورانی را پشت‌سر گذاشته که طی آن، وابستگی به بودجه نفتی، استفاده از ثروت ملی و برداشت از منابع اصلی کشور بیشتر شده است، بیان کرد: متاسفانه این، یک عادت بد برای ایران و تمامی کشورهای مورد مبادله و طرف‌های اقتصادی ما به شمار می‌رود. رییس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران در ادامه گفت: ایران در دهه‌های اخیر، عمدتا به عنوان یک کشور ثروتمند دارای منابع و ثروت ارزی فراوان در بازارهای خارجی مطرح بوده است. بر این اساس نوع نگاه به اقتصاد ایران بر این مبنا بوده که حال این نگاه باید تغییر کند. وی با بیان اینکه در دوران تحریم اقتصاد ایران با مشکلات جدی مواجه شد، اظهار کرد: اما همین تحریم‌ها تمامی دولتمردان، نظام و فعالان اقتصادی را با جریانات واقعی تعاملات اقتصادی آشنا کرد و بنابراین در دوران جدید اشتباهات گذشته تکرار نخواهد شد. به گفته جلال‌پور، محور قراردادهایی که در سفر اخیر اروپایی رییس‌جمهور به امضا رسید، «نگاه برنامه‌ریزی و کار مشارکتی درازمدت»، «سرمایه‌گذاری مشترک»، «سود و زیان مشترک و تولید برای صادرات» بود.


«پژو» خطا کند؛ متضرر می‌شود

رییس اتاق ایران همچنین از همکاری قبلی پژو با ایران به عنوان یک قرارداد غیرمستحکم یاد کرد و گفت: این‌بار ضرر احتمالی دو جانبه خواهد بود. رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران ادامه داد: در قرارداد پژو، ایران در دوران تحریم متوجه شد آنچه با این شرکت خودروساز فرانسوی به امضا رسیده، مستحکم نبود اما امروز قراردادی که میان ایران و پژو به امضا رسیده، صادرات ۳۰درصد از محصولات تولیدی را رقم زده است؛ بنابراین اگر بنا باشد در این قرارداد، ضرری متوجه همکاری شود، هر دو کشور به میزان مساوی این ضرر را متحمل خواهند شد.


مزایای پرواز از آسمان ایران

وی همچنین اظهار داشت: سالانه رقم زیادی به کشورهای همسایه‌یی که با ایران رابطه خوبی نداشتند، به‌دلیل انجام برخی پروازها اختصاص می‌یافت که این امر منجر به رشد و شکوفایی در این کشورها شده است. رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: امروز بدون اینکه حتی یک یورو هزینه شود، این بخش از گردش عملیات و مالی در بحث گردشگری و گردش مالی حمل هوایی با انجام یک فاینانس ازسوی شرکت مربوطه، انجام و بخشی از هزینه آن نیز به ایران بازخواهد گشت.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران تاکید کرد: در زمینه اورهال ساخت قطعات هواپیما و بخشی از نیازهای هوایی نیز در این قرارداد تصمیماتی اتخاذ شده و از فضای هوایی کشور نیز برای درآمدزایی استفاده می‌شود. وی گفت: قراردادهایی که در دوران جدید اقتصاد ایران به امضا خواهد رسید، تمام جوانب کار را رعایت کرده و اتاق بازرگانی بین‌الملل نیز در بعد حقوقی به‌عنوان داور انتخاب شده تا بتوان از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری کرد. جلال‌پور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه از 18تفاهمنامه تنها 3قرارداد با بخش خصوصی در ایتالیا منعقد شده و بقیه مجدد مربوط به بخش دولتی است و چگونه می‌توان با این روش سهم بخش خصوصی از اقتصاد را گسترش داد، گفت: آنچه در ایتالیا اتفاق افتاد این است که از مجموع 18سند 10تفاهمنامه بین وزارتخانه‌های دو کشور به امضا رسید و 8قرارداد هم عملیاتی شد که از این 8قرارداد، 3قرارداد مربوط به بخش خصوصی و 5قرارداد مربوط به بخش‌های دولتی و نیمه دولتی بود. قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد نیز در توضیح بیشتر این موضوع گفت: اگر رقم قرارداد بخش خصوصی را محاسبه کنیم، از نظر حجم ارقام شاید بتوان گفت یک‌سوم مجموع قراردادها در ایتالیا و فرانسه بر دوش بخش خصوصی گذاشته شده است.


باید صحنه‌گردان خوبی باشیم

محمدرضا انصاری نایب‌رییس اتاق ایران نیز با تشریح دستاوردهای سفر رییس‌جمهور و بخش خصوصی به ایتالیا و فرانسه، گفت: سفر اخیر رییس‌جمهور به ایتالیا و فرانسه، نخستین حلقه از زنجیره توسعه است و باید از فرصت ایجاد شده و کوشش‌های خوب سیاسی در جهت تعامل با دنیا، حداکثر بهره‌برداری را انجام داد، چرا که هم‌اکنون مشکل اصلی اقتصاد ایران مساله بیکاری است؛ اگرچه سختی‌هایی که بر اثر تحریم‌ به مردم تحمیل شده، کم نبوده است. نایب‌رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بااشاره به باز شدن دروازه‌یی برای تعامل با اقتصاد دنیا، تصریح کرد: این فرصت پیش آمده صحنه جدیدی برای فعالان اقتصادی به‌شمار می‌رود، ضمن اینکه طرف‌های اروپایی به‌دلیل بحران اقتصادی، اشتهای فوق‌العاده‌یی برای تعامل با بازار ایران دارند. وی با بیان اینکه باید از فرصتی که به وجود آمده، به نفع منافع ملی حداکثر استفاده را برد، گفت: در عین حال باید توجه داشت که اداره کردن این موضوع و صحنه جدید پیش‌روی اقتصاد ایران نیز مهم است، چرا که کشورهای غربی مایل هستند دروازه‌های اقتصادی ایران به روی آنها باز شود درحالی که ما باید با تمرکز بر مساله بیکاری، زمینه‌ساز توسعه و رفع این بحران شویم.


ایران؛ کشور سوم اقتصادی منطقه

انصاری بااشاره به اینکه ایران بعد از ترکیه و عربستان در منطقه به لحاظ اقتصادی سوم است، بیان کرد: باید به جایگاه اصلی خود برگردیم، چراکه اگر ایران به لحاظ سیاسی و نظامی، قدرت برتر منطقه است، باید به لحاظ اقتصادی نیز قدرت برتر باشد و آثار آن را در زندگی مردم ملموس کند. وی با انتقاد از اینکه صادرات 30میلیارد دلاری زیبنده جمعیت 80میلیونی ایران نیست، گفت: با پتانسیل و استعدادی که در اقتصاد ایران وجود دارد، صادرات کشور حداقل باید 3۰۰میلیارد دلار باشد، ضمن اینکه مشارکت‌های اقتصادی با خارجی‌ها نیز تنها با سرمایه‌گذاری مشترک و با مشارکت بخش خصوصی باشد. نایب‌رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: سفر اخیر اروپایی رییس‌جمهور و انعقاد برخی قراردادها در این سفر، یک آغاز برای توسعه اقتصادی ایران به‌شمار می‌رود که باید از فرصت پیش‌آمده، نهایت همکاری را صورت داد.


اشتیاق اروپایی‌ها در روابط بانکی

همچنین در این نشست مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد بااشاره به گشایش‌هایی که ظرف هفته‌های اخیر در مسائل بانکی ایران اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: ایمیل‌های بسیاری از بانک‌های اروپایی در حین و بعد از سفر اخیر رییس‌جمهور به ایتالیا و فرانسه دریافت کرده‌ایم، که نشان از اشتیاق بانک‌های خارجی برای کار با ایران دارد.

وی افزود: از بانک مرکزی فرانسه ایمیلی دریافت کردیم که خواستار برقراری ارتباط با بانک مرکزی ایران است و قصد دارد روابط بانکی که طی سال‌های گذشته با اقتصاد ایران قطع شده بود، مجددا احیا کند. قاسمی گفت: با بانک مرکزی ایتالیا مذاکراتی انجام شده و در این کشور برای بانک مرکزی ایران افتتاح حساب انجام شده است تا بتواند با پشتیبانی از بانک مرکزی زمینه‌ساز خدمات‌رسانی بانک‌های تجاری ایران به مشتریان شود. وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید در حساب خود پول داشته باشد تا بتواند بانک‌ها را تامین منابع کند به‌همین دلیل افتتاح حساب از سوی بانک مرکزی کشورهای اروپایی برای بانک مرکزی ایران بسیار مثبت است.


تامین منابع مالی برای فاینانس

وی تصریح کرد: برای تامین منابع مالی برای فاینانس و رفع نیازهای اساسی بخش مالی کشور تفاهماتی انجام شده و پوشش بیمه‌یی ازسوی دو موسسه بیمه اعتباری «ساچه» ایتالیا و «کوفست» فرانسه برای تقاضاهای ایرانی انجام خواهد شد.

قاسمی گفت: هفته آینده هیاتی از موسسه بیمه اعتباری ساچه به ایران خواهند آمد تا نیازهای مشتریان ایرانی را از نزدیک دیده و نسبت به تامین آنها اقدام کند. مدیرعامل یک بانک خصوصی تامین سرمایه بنگاه‌های کوچک و زود بازده را مهم‌ترین دستاورد مذاکره با بانک‌های اروپایی عنوان کرد و گفت: شرکت بیمه‌یی ساچه پیشنهاد کرد تا سقف 15میلیون یورو به بازسازی خطوط تولید و تامین مواد اولیه این بنگاه‌ها اختصاص دهد.

قاسمی در پاسخ به این پرسشی مبنی براینکه ظاهرا بانک‌ها اروپایی پیشنهادهای خوبی با بهره پایین برای خطوط فاینانس و اعتباری به فعالان بخش خصوصی داده‌اند و آیا امکان دارد این مساله سبب فشار بر بانک‌های داخلی برای کاهش نرخ سود بانکی و تامین سرمایه تولید در کشور شود، تصریح کرد: بحث‌های مختلفی در این زمینه انجام گرفت که مهم‌ترین آن تامین سرمایه بنگاه‌های کوچک و زودبازده که در کشور 80هزار بنگاه کوچک و زودبازده داریم که نقش مهمی در کشور ایفا می‌کنند و نیاز به تامین سرمایه دارند.

در همین راستا شرکت بیمه‌یی ساچه پیشنهاد کرد تا سقف 15میلیون یورو البته به مرور زمان بتواند درراستای نوسازی و بازسازی خطوط تولید و تامین مواد اولیه این بنگاه‌ها اختصاص دهد یعنی از طریق منابع ارزان قیمت ایتالیایی به کمک بهینه‌سازی بنگاه‌های کوچک و زود بازده برویم. مدیرعامل یک بانک خصوصی اظهار کرد: علاوه بر این نرخ بهره در بانک‌های خارجی یک تا 2درصد است.


پیشنهاد فرانسوی‌ها برای فرودگاه‌ها

وی به این نکته نیز اشاره کرد که بانک مرکزی با ایجاد معاملات بین بانکی که ایجاد کرده و تدابیری که اتخاذ شده به‌دنبال کاهش نرخ سود بانکی است و قطع ورود فاینانس‌های خارجی در این راستا بی‌تاثیر نخواهد بود علاوه بر آن دولت باید سعی کند نرخ تورم را ثابت نگه دارد. قاسمی از پیشنهاد فرانسوی‌ها برای تامین خطوط اعتباری سه فرودگاه کشور خبر داد و گفت: فرانسوی‌ها پیشنهاد دادند تا برای بالا بردن ظرفیت فرودگاه امام تا 45میلیون نفر یک‌میلیارد یورو خط اعتباری فرودگاه مشهد 600میلیون یورو و فرودگاه اصفهان 450میلیون یورو را تامین کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران