شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 35259 | |

معاون اول نخست‌وزیر روسیه:

معاون اول نخست‌وزیر فدراسیون روسیه از نظارت «دقیق» رییس‌جمهوری و نخست‌وزیر این کشور بر توسعه روابط اقتصادی با ایران و امضای تفاهم تجارت آزاد دو کشور در بخش محصولات کشاورزی خبر داد.

«ایگور شووالوف» عصر چهارشنبه در حاشیه امضای اسناد همکاری با رییس ایرانی کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و روسیه در محل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: هم رییس‌جمهوری روسیه و هم نخست‌وزیر بر توسعه روابط اقتصادی با ایران نظارت دقیق دارند. شووالوف از اولویت ایجاد شرایط تجارت آزاد به ویژه در بخش محصولات کشاورزی خبر داد و افزود: امروز در این زمینه یک یادداشت تفاهم امضا شد و امیدواریم در آینده نزدیک بازار دو کشور برای صادرات کالاهای متقابل بازتر شود.

معاون اول نخست‌وزیر فدراسیون روسیه حضور هیات‌های بلندپایه روس در ایران را نشان‌دهنده اهمیت ایران در روابط خارجی روسیه دانست و افزود: انتظار می‌رود سطح کنونی روابط رییسان دو کشور بین نمایندگان بخش خصوصی نیز تسری یابد و به توسعه اقتصاد دو کشور منجر شود.

شووالوف گفت: اکنون تبادل کالا بین ایران و روسیه در سطح پایینی قرار دارد و انتظار ما از توسعه روابط گسترش حجم این تبادل کالاهاست.

وی به موافقت رییسان جمهوری دو کشور درباره پروژه ساخت خط‌آهن و نیروگاه حرارتی اشاره کرد و افزود: در چارچوب کار کمیسیون مشترک اقتصادی بیش از 40 پروژه در دست بررسی است که انتظار می‌رود زمینه تحقق آنها فراهم شود.

وی گفت: علاقه‌مندیم نه فقط همکاری در سطح دو کشور توسعه یابد بلکه به توسعه همکاری در کشورهای ثالث نیز بینجامد.


افزایش سطح همکاری‌های ایران و روسیه ضروری است

«محمود واعظی» رییس ایرانی کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و روسیه، در این مراسم گفت: توانمندی‌های دو کشور، ضرورت گسترش همکاری تجاری و اقتصادی را دوچندان کرده است. واعظی افزود: اکنون دو کشور در ابعاد مختلف مشارکت دارند که با توجه به سفر چند هفته پیش «ولادیمیر پوتین» (رییس‌جمهوری روسیه) به تهران، توسعه این همکاری‌ها در دستور کار قرار گرفته است. وی به گفت‌وگوهای مختلف انجام شده در قالب کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: فصل نوینی از همکاری‌های مشترک دو کشور آغاز شده است که ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، علمی، امنیتی، منطقه‌یی، بین‌المللی، اقتصادی و تجاری را دربرخواهد گرفت. واعظی گفت: ایران و روسیه در بخش صادرات دوجانبه محصولات کشاورزی همکاری خواهند داشت.

وی گفت: انتظار می‌رود حجم همکاری‌های دو کشور بیش از پیش شود. وزیر ارتباطات درباره اختصاص خطوط اعتباری بانکی برای گسترش روابط از سوی روسیه به تهران افزود: بخش صنعت دو کشور زمینه مناسبی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه است.

پیش از این وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران، حجم واردات از روسیه را نزدیک به 700میلیون دلار و حجم صادرات به این کشور را 300میلیون دلار عنوان کرد و درباره تراز منفی 400میلیون دلاری در روابط تجاری پارسال با روسیه گفت: در روابط تجاری خود با روسیه به دنبال ایجاد تعادل در میزان صادرات و واردات می‌گردیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران