شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 31394 | |

رییس کل بانک مرکزی پیش‌بینی کرد

گروه بانک و بیمه

ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی ایران در مصاحبه با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز گفت: لغو تحریم‌های امریکا و اتحادیه اروپا, ایران را وارد چشم‌انداز جدیدی خواهد کرد.

رییس کل بانک مرکزی ایران در این مصاحبه گفت که با لغو تحریم‌های امریکا و اتحادیه اروپا در کشور ایران که از سال 1979هدف انواع تحریم‌های امریکا قرار گرفته است، تحولاتی رخ خواهد داد. ولی‌الله سیف؛ رییس کل بانک مرکزی ایران در حاشیه اجلاس سالانه صندوق بین‌المللی پول که بین روزهای 11-9 اکتبر /19-17مهر در پرو برگزار شد در مصاحبه با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در سخنانی اظهار کرد: مادامی که تحریم‌ها برداشته شوند، شرایط جدیدی برای کشور ایجاد خواهد شد. روزنامه فایننشال تایمز در ادامه این گزارش خود عنوان کرد: در ماه‌های اخیر هیات‌هایی از آسیا و اروپا وارد ایران شده‌اند تا با ایران روابط اقتصادی و تجاری خود را احیا کنند.

سیف در این خصوص گفت: آنها با چشم‌انداز و نگرشی جدید از جمهوری اسلامی به ایران آمده‌اند و راجع به شرایط جدید ایجاد شده در کشور سوال می‌کنند. فایننشال تایمز تصریح می‌کند که بیشترین تقاضا برای ورود به بازار ایران از جانب شرکت‌های نفتی بین‌المللی اعلام شده اما سایر صنایع نیز مترصد فرصت‌هایی برای ورود به بازار ایران هستند. یکی از مصادیق این شرکت‌ها، شرکت داروسازی نوو نوردیسک دانمارک است که برنامه دارد یک کارخانه به ارزش 70میلیون دلار در ایران تاسیس کند. بانک‌های بین‌المللی هم درحال سنجش اوضاع برای بازگشت به ایران هستند. این روزنامه انگلیسی تصریح کرد: رییس کل بانک مرکزی ایران علاقه‌مند به جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر بین‌المللی در زمینه احداث جاده و سایر زیرساخت‌های کشور نیز هست. سیف در مصاحبه‌اش با این روزنامه اعلام کرد که جاذبه‌های فراوان ایران عامل جذب سرمایه‌گذاران خارجی است که تاریخچه خوب ایران به عنوان یک شریک تجاری خوب و رعایت به هنگام بودن و نظم و انضباط ایران از نمونه این جاذبه‌هاست. وی همچنین موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی ایران و نیز منابع عظیم معدنی آن را از دیگر مزیت‌های ایران برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی برشمرد. سیف گفت: فکر می‌کنم ایران مقصد بسیار مطلوبی برای بسیاری از سرمایه‌گذاران بین‌المللی خواهد بود. این روزنامه انگلیسی ادامه می‌دهد: تهران امیدوار است که سیلی از سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش انرژی اتفاق افتد. فایننشال تایمز عنوان کرد: سیف معتقد است که درسی که باید از سقوط قیمت نفت آموخت این است که تولید‌کنندگان نفت ازجمله ایران لازم است اقتصاد خود را متنوع کنند تا از نفت مستقل شوند. کشورهای تولید‌کننده نفت باید بکوشند خود را با هویت‌هایی جدید به جامعه جهانی معرفی کنند و جایگاهی جدید برای خود در اقتصاد جهان ایجاد کنند . رییس کل بانک مرکزی ایران نیز همچون صندوق بین‌المللی پول, شوک نفتی وارده را عامل کندی رشد اقتصاد ایران معرفی می‌کند و انتظار دارد اقتصاد ایران سال آینده شاهد رشد حدود پنج درصدی باشد. سیف پیش‌بینی کرد با گذشت زمان سرمایه‌گذاری‌های خارجی بهره‌وری را تقویت و حیاتی تازه به بخش تولید ما و اقتصاد گسترده‌تر ما وارد خواهدکرد اما در ابتدا ما نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم. فایننشال تایمز سپس اشاره می‌کند: یکی از اصول کلیدی دستورکارهای حسن روحانی از بدو روی کار آمدنش در سال 2013 احیای اقتصاد ایران بوده است. این روزنامه انگلیسی تصریح کرد: سیف و سایر اعضای تیم اقتصادی روحانی بابت اعمال سیاست‌های موفقشان در تثبیت مجدد رشد، مهار تورم و اقدام به مقابله با برخی اصلاحات دشوار از سوی صندوق بین‌المللی پول مورد تقدیر قرار گرفتند.

فایننشال تایمز در توصیف سیف نوشت: ولی‌الله سیف، یک اقتصاددان تحصیلکرده ایران است با تجربه کاری افزون بر 30سال در بانک‌های ایران است. وی در سال 2013 ریاست بانک مرکزی ایران را برعهده گرفت و دیدگاه‌هایش راجع به قتصاد جهان بیش از آنچه که از او انتظار می‌رود، صحیح است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران