شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 30233 | |

مدیرعامل بانک صنعت‌ و معدن گفت: قراردادهای تجاری بین‌المللی با حفظ منافع ملی و به‌صورت سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و کشور مقابل امضا خواهد شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، علی‌اشرف افخمی در حاشیه دیدار با یک گروه آلمانی افزود: گروه آلمانی از صنایع مختلف که دارای تجربه و دانش فنی هستند به ایران سفر کردند و قرار است در زمینه پروژه‌های مختلفی مثل خودروسازی، پتروشیمی، مسائل زیست‌محیطی و فناوری‌های جدید همکاری‌های بسیار خوبی با ایران داشته باشند. وی ادامه داد: این شرکت‌ها توانمندی‌های بسیاری دارند و در گذشته نیز در ایران فعالیت می‌کردند و درحال حاضر تمایل دارند تا در زمینه‌های مختلفی مثل انرژی‌های نو، برق، نیروگاه‌ها، صنایع داروسازی، صنایع خودروسازی و کشاورزی دوباره در ایران فعالیت خود را آغاز کنند. مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: همکاری با این شرکت‌ها به‌صورت سرمایه‌گذاری مشترک با شرکای ایرانی بوده و بانک ما به عنوان یک بانک تخصصی در تامین مالی پروژه‌ها همکاری خواهد داشت. افخمی با اشاره به اینکه بانک‌های آلمانی هم سرمایه مورد نیاز را تامین خواهند کرد، ‌گفت: هرکدام از طرفین به میزان سهام خودشان در هر پروژه‌یی وارد بشوند سودآوری مشخصی دارند و سود آنها بستگی به پروژه و میزان آورده سرمایه آنها دارد. وی خاطرنشان کرد: قراردادهای ما، قراردادهای تجاری بین‌المللی با حفظ منافع ملی خواهد بود.

در ادامه این نشست در جلسه پرسش و پاسخ به میزبانی اعضای هیات‌مدیره بانک صنعت و معدن با حضور هیات بازرگانی آلمانی، علی‌اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران، به سرمایه‌گذاران آلمانی حاضر در جلسه گفت: بانک صنعت و معدن مشتاق به نمایش فرصت‌های بازار متنوع ایرانی و تسهیل روابط مالی سرمایه‌گذاران اروپایی به‌خصوص آلمانی است. در این جلسه «شراگه» رییس اتاق بازرگانی «نیدرزاکسن» با اشاره به سفر چهار روزه‌یی که تاکنون به ایران داشته است از افخمی درباره فرصت‌هایی که بانک صنعت و معدن برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم می‌کند، پرسید. مدیرعامل بانک صنعت و معدن با معرفی اعضای هیات‌مدیره بانک برای حاضران جلسه از مشارکت بانک صنعت و معدن در 480 پروژه داخلی طی 2سال اخیر سخن گفت. در ادامه

«رنه هامون» مدیرعامل اتاق ایران و آلمان در این باره افزود: بانک صنعت و معدن یکی از مهم‌ترین بانک‌ها برای سرمایه‌گذاران خارجی خواهد بود، البته سرمایه‌گذاران آلمانی نیازمند همکاری بانک‌های آلمانی خواهند بود و طبیعتا بانک صنعت و معدن در کنار بانک‌های آلمانی می‌تواند به سرمایه‌داران کمک کند. وی همچنین از افخمی درباره نسبت سود بانکی سرمایه‌گذاری خارجی در ایران پرسید و با شوخی خواستار سود صفر درصدی در سرمایه‌گذاری با همکاری بانک‌های ایرانی شد. افخمی نیز با اعلام بررسی پروژه‌های سرمایه‌گذاری و نتیجه پروژه‌ها از پایین ‌بودن نرخ سود سرمایه‌گذاری در ایران و سرمایه‌گذاری ارزان سخن گفت و روند متداول سرمایه‌گذاری با کمک بانک‌های ایرانی را 70-30درصدی خواند. بدین‌شکل که بانک صنعت و معدن حاضر است در مقابل 70درصد سرمایه‌گذاری 30درصد تسهیلات ارایه کند، البته این موضوع بسته به بررسی ریسک پروژه و نتیجه آن است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن همچنین خطاب به هیات آلمانی حاضر در جلسه از آمادگی این بانک برای مشاوره در سرمایه‌گذاری خبر داد.

در ادامه جلسه مزبور، افخمی در پاسخ به پرسش یکی از حاضران درباره بازار خودرو گفت: لزوم سرمایه‌گذاری خارجی در بازار خودرو ایران که از سوی دولت و بانک‌ها حمایت می‌شود بسیار وابسته به نظر مدیران بازار خودرو ایران و مدیران آلمانی است. ما در 30سال گذشته بیشتر شاهد عبور خودروهای آلمانی در ایران بوده‌ایم، اما هم‌اکنون اگر به خیابان‌های ایران نگاهی کرده باشید ماشین‌های چینی و بعضا فرانسوی وجود دارد. به نظر می‌رسد بازار خودرو در ایران برای ورود شرکت‌های بزرگ خودروهای آلمانی مثل مرسدس و بی.‌ام.دبلیو مشتاق باشند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران