شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 1222 | |

معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینکه طبق سخنان رییس‌جمهور سرعت پهنای باند و اینترنت را در کشور باید توسعه دهیم و در حال حاضر میزان آن را از جامعه عقب‌تر می‌دانیم گفت: تا پیش از ورود موضوعات غیراخلاقی نباید محدودسازی را پیش بگیریم.

به گزارش تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در مراسم هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات فارسی‌زبانان با اشاره به اینکه جابه‌جایی ثروت، قدرت، منزلت و شتاب یافتن تاریخ با عصر اطلاعات دچار تغییر شده است اظهار کرد: امروزه اقتصاد، اشتغال، سیاست، مدیریت، دانش، فرهنگ و حتی زندگی روزمره بشر نیز تحت تاثیر این پدیده جدید است. وی افزود: نمی‌توان در برابر این پدیده منفعل یا غیرمنفعل بود و باید تمامی سعی خود را برای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های آن به کار‌گیریم. جهانگیری با اشاره به اینکه این فناوری می‌تواند برای هر جامعه‌یی فرصت یا تهدید به همراه داشته باشد گفت: چنین موضوعی بستگی به زاویه دید ما دارد و باید بیشترین استفاده را برای کارآفرینی، اصلاح بروکراسی و تقویت شبکه‌های اجتماعی از فناوری ببریم. معاون اول رییس‌جمهور خطاب به عده‌یی که درصدد محدودسازی استفاده از تکنولوژی هستند،گفت: این افراد گمان می‌کنند با بستن درها روی تکنولوژی می‌توانند مانع از دسترسی شهروندان به فناوری شوند اما دولت تدبیر و امید، فضای مجازی، ارتباطات و اینترنت را جزو عوامل توسعه می‌داند و دیدگاه آن صرفا تخریب نیست و به هیچ عنوان نمی‌توانیم چشم روی ابزار ارتباطی ببندیم.

بهره‌برداری و استفاده از فناوری و توسعه استفاده از آن صرفا به دوش وزارتخانه و دولت نیست و دولت باید فعالیتش را با بخش خصوصی و نهادهای مدنی در این زمینه بیش از پیش توسعه دهد.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینکه در دولت یازدهم متعهدیم توسعه دولت الکترونیک، راه‌اندازی شبکه‌های علمی و مدارس را با سرعت بیشتری پیگیری کنیم افزود: علاوه بر استفاده فناوری در این زمینه‌ها مبارزه مبنایی با فساد و ایجاد شفافیت در ساختارهای اداری از جمله کاربردهای فناوری اطلاعات می‌تواند باشد. جهانگیری با تاکید بر اینکه به مدد فضای مجازی سطح دسترسی به دانش افزایش یافته است گفت: فضای مجازی موجب شده اخبار و دانش آسان‌تر در اختیار مردم قرار گیرد. معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه در دولت یازدهم فیلترینگ را ضابطه‌مند کردیم ابراز کرد: در این راستا از مسدود‌سازی بی‌جهت سایت‌ها و پایگاه‌های فعال در عرصه مجازی جلوگیری کردیم هر چند که از کارهای انجام شده راضی نیستیم و در این عرصه فعالیت‌های بیشتری انجام خواهیم داد. جهانگیری با اشاره به اینکه تا پیش از ورود موضوعات غیراخلاقی نباید محدودسازی را پیش بگیریم عنوان کرد: تلاش می‌کنیم واقعیت‌ها را به جای سلیقه‌ها بنشانیم و همچنین با تلاش برای کاهش آسیب‌ها، جنبه‌های مثبت شبکه‌های اجتماعی را توسعه می‌دهیم. معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه همواره دغدغه دینی و فرهنگی داشته‌ایم گفت: متدینین در کل دنیا حضور دارند اما در عرصه‌هایی چون فضای مجازی قوانینی را تنظیم می‌کنند و آنها برای ‌ آی‌تی و زیرساخت‌ها کاربردی می‌شوند. در شرایطی که از ترافیک و آلودگی هوا رنج می‌بریم چرا اقداماتی را در‌نظر نگیریم تا چالش‌های این موضوع به حداقل کاهش یابد. معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینکه با استفاده از اینترنت می‌توان کیفیت زندگی شهروندان را ارتقا بخشید و از سختی زندگی کاست عنوان کرد: توسعه اینترنت در دنیا باعث توسعه تجارت الکترونیک شده و تحول چشمگیری را در توسعه اقتصادی ایجاد کرده است. وی با اشاره به نسل سومی شدن ایرانسل و همراه اول گفت: این موضوع گام مهمی برای هدف‌های ویژه‌یی است که می‌تواند به ارایه خدمات کمک کند و در راستای آن تمامی دستگاه‌ها اعم از دولتی و خصوصی برای بهره‌برداری از خدماتش باید به ارزش‌های اخلاقی و دینی توجه کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران