شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 65983 | |

وزیر راه و شهرسازی:

وزیر راه و شهرسازی گفت: هما ۳۳۰میلیون دلار مصوبه از صندوق توسعه ملی برای پیش‌پرداخت خرید هواپیماهای نو داشت که همه آن پرداخت شده است.

به گزارش فارس، فاز اول ایستگاه راه‌آهن ساوه در مسیر ریلی تهران - همدان امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد. این ایستگاه راه‌آهن در فاصله حدود 15کیلومتری از شهر ساوه قرار دارد که امروز فاز اول آن افتتاح شد. در حاشیه این مراسم عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برای توسعه صنعت حمل‌ونقل و پروژه‌های زیربنایی نیاز به تامین مالی غیردولتی داریم. وی با تاکید بر اینکه توسعه حمل‌ونقل و خدمات زیربنایی گران‌قیمت است، گفت: 500 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای توسعه حمل‌ونقل و زیربنای آن در برنامه ششم نیاز داریم. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه توانسته‌ایم بخش خصوصی را در 4مدل حمل‌ونقلی وارد کنیم، گفت: به دنبال آن هستیم، بخشی از منابع صندوق توسعه ملی پشتوانه اعطای تسهیلات به بخش خصوصی برای توسعه طرح‌های زیربنایی واگذار شود. آخوندی گفت: اگر صندوق توسعه ملی قرار است تسهیلات دهد باید به بخش خصوصی بدهد و برای توسعه حمل‌ونقل وارد کردن منابع صندوق توسعه از طریق بخش غیردولتی ضروری است. وی با بیان اینکه صندوق حمل‌ونقل در برنامه ششم به تصویب مجلس رسید، گفت: این صندوق امکان بزرگی در اختیار ما قرار می‌دهد که سال‌های قبل نداشتیم. وی گفت: ما الان مالیات بر سوخت و عوارض بر سوخت می‌دهیم، عوارض نوسازی پرداخت می‌کنیم اما مشخص نیست به طور شفاف کجا هزینه می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در برنامه ششم همراه کردن صندوق توسعه ملی با صندوق حمل‌ونقل و هدفمند کردن مالیات سوخت به نفع توسعه حمل‌ونقل و ورود صنعت حمل‌ونقل به بازار سرمایه ضروری است زیرا حمل‌ونقل بیش از 7درصد تولید ناخالص داخلی است و باید از بازار سرمایه سهم داشته باشد.

آخوندی گفت: یکی از کارهای صندوق حمل‌ونقل به محض تایید، اجرای لیزینگ‌های حمل‌ونقل است. وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت که همه 330میلیون دلار پیش‌پرداخت هما از محل صندوق توسعه ملی را دریافت کرده‌ایم. وی با بیان اینکه نگهداری راه‌ها پرهزینه است، گفت: سهم آزادراه‌ها در کل جاده‌های کشور باید افزایش یابد. آخوندی همچنین درباره تضمین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی گفت: مدل‌های قراردادی و مذاکره‌یی جذب سرمایه‌گذار خارجی در ایران ضعیف بود. انواع مدل‌های سرمایه‌گذاری را تعریف کردیم و جذب سرمایه‌گذاری از سوی لیزینگ را هم مطرح کردیم. به گزارش فارس، در محور ریلی تهران به همدان ایستگاه راه‌آهن ساوه امروز افتتاح شد که شامل 15هکتار زمین و 5 هزار متر مربع زیربناست و با اعتبار 20میلیارد تومان ساخته شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران