شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 65981 | |

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرد

علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ابراز امیدواری کرد، امسال بیش از هزار واحد مسکونی خانواده‌های دارای دو فرد معلول به بهره‌برداری برسد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: طرح تامین مسکن برای خانواده‌های دارای دو فرد معلول و بیشتر که با همکاری بنیاد مسکن، سازمان بهزیستی و بنیاد مستضعفان انجام می‌شود، پیشرفت خوبی داشته است. در آینده نزدیک هم قرار است با بهزیستی در این خصوص جلسه‌یی برگزار کنیم. مسکن دومعلولیتی‌ها حدود ۸ هزار واحد در سراسر کشور است که سهم روستایی و شهری این طرح را مشخص کرده‌ایم.

وی همچنین درباره زمان آغاز به کار مسکن اجتماعی گفت: دولت، مصوبه‌یی در سال گذشته برای مسکن اجتماعی تصویب کرد که سال شروع طرح را ۱۳۹۶ گذاشته است. یعنی امسال باید این کار انجام شود. در آن مصوبه مفصل گفته شده که برای ۱۰۰هزار واحد مسکونی، بخشی کمک هزینه اجاره داده شود، بخش دیگر ملکی به مردم کمک شود که وام و بلاعوض پرداخت کنیم و بخش دیگر مسکن استیجاری ساخته شود.

رییس بنیاد مسکن ادامه داد: منابعی که برای مسکن ‌اجتماعی لازم بود را احصا کردیم. هم منابع ریالی بلاعوض که حدود ۲۰۰میلیارد تومان است و هم وام آن را که حدود ۲۵۰۰میلیارد تومان است به سازمان برنامه و بودجه منعکس کردیم. آنها هم کار کارشناسی روی آن انجام دادند. قول داده‌اند که هم منابع ریالی را برای امسال که سال شروع است تامین کنند و هم منابع وام را بنویسند تا بانک مرکزی دراختیار قرار دهد.

تابش تصریح کرد: زمان دقیق شروع مسکن ‌اجتماعی را نمی‌دانم اما به محض اینکه منابع دراختیار ما قرار گیرد کار را آغاز می‌کنیم. به‌طور مرتب با سازمان برنامه و بودجه پیگیر این قضیه هستیم و این سازمان هم در حال کار روی طرح است.

وی همچنین گفت: تفاهمنامه‌یی بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان اوقاف منعقد شد مبنی بر اینکه زمین‌هایی که در روستاها و شهرهای زیر ۲۵هزار نفر وجود دارد و وقفی است، ساماندهی شود. مردم غالبا در این زمین‌ها دچار مشکلاتی هستند. خوشبختانه کار کارشناسی خوبی بین بنیاد و اوقاف انجام گرفت که منجر به امضای تفاهمنامه شد. در این خصوص باید کارگروه دایمی بین ما و اوقاف تشکیل شود تا نسبت به این چند مورد اقدام کنیم.

تابش تاکید کرد: یکی از اقدامات، صدور سند مالکیت برای زمین‌های ‌مسکونی وقفی است با حفظ حقوق وقفی که اوقاف تعیین می‌کند. اقدام دیگر اجرای طرح‌های هادی در طراحی و در اجراست. این زمین‌ها را که در روستا هستند تعیین‌ تکلیف و کاربری برای آن تعریف می‌کنیم. آنهایی که کاربری مسکونی دارند را واگذار می‌کنند سهم مالکانه را به اوقاف می‌دهیم، بقیه را تفکیک می‌کنیم و دراختیار مردم می‌گذاریم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران