شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 57843 | |

معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: در صورتی که هیات دولت طرح مسکن اجتماعی را تصویب کند این طرح تا پایان امسال اجرایی می‌شود.

به گزارش تسنیم، جواد حق‌شناس گفت: مسکن مهر درس‌های مهمی به ما داد و از این تجربه‌ها در مسکن اجتماعی استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: تامین مسکن از طریق یارانه، اجاره و رهن در مسکن مهر وجود نداشت و فقط مالکیت را حل می‌کرد و زمین را با حداقل قیمت در اختیار افرادی که آورده مورد نیاز را داشتند، قرار می‌داد و دهک‌های خیلی پایین نمی‌توانستند از این طرح استفاده کنند.

معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن تاکید کرد: در برنامه مسکن اجتماعی 2 برنامه با عنوان مسکن اجاره‌یی و مسکن حمایتی پیش‌بینی شده است.

وی افزود: در طرح مسکن حمایتی چند راهکار پیش‌بینی شده تا فضا و امکاناتی برای ساخت صورت گیرد و تمامی دستگاه‌های علاقه‌مند که خانواده‌های کم درآمد را تحت پوشش دارند ازجمله کمیته امداد حضرت امام، خیرین مسکن‌ساز و بهزیستی به ساخت واحدهای اجاره‌یی کمک کنند. حق‌شناس گفت: سازندگان و شرکت‌های ساختمانی دارای زمین و انبوه‌سازان فاقد زمین در صورتی که تمایل به ساخت مسکن اجاره‌یی با شرایط مد نظر دولت داشته باشند، تسهیلات یارانه‌یی خواهند گرفت تا به ساخت مسکن استیجاری اقدام کنند.

معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن با اشاره به اینکه مسکن اجاره‌یی، خانوارهای کم درآمد را پوشش می‌دهد، تصریح کرد: برخی از افراد که قادر به پرداخت اجاره ماهانه خود نیستند با ارائه واحدهایی به آنان کمک می‌شود. وی ادامه داد: مطابق آماری که مرکز آمار از درآمد هزینه خانوار منتشر می‌کند برای شهرهای کوچک ماهی 200هزار تومان و شهرهای بزرگ ماهی 400هزار تومان هزینه اجاره به خانواده‌های تحت پوشش کمک می‌شود.

وی افزود: در برخی شهرها رهن نسبت به اجاره بیشتر رواج دارد و در برنامه پیش‌بینی شده است کمک رهن به روش وام ارزان قیمت با دوره پرداخت 3ساله به مبلغ 7میلیون تومان پرداخت شود.

حق‌شناس با بیان اینکه در این طرح، خانه‌هایی به قصد اجاره مشخص و ساخته می‌شود، افزود: 30درصد واحدهای مسکونی کشور واحدهای اجاره‌یی هستند که در این برنامه پیش‌بینی شده که افراد کم درآمدی که توان اجاره نداشته باشند از این واحدها استفاده کنند.

وی ادامه داد: ساخت مسکن اجاره‌یی بر مبنای بازار مسکن فعلی برنامه‌ریزی شده است.

حق‌شناس با اشاره به مسکن حمایتی تاکید کرد: در این طرح بیان شده برخی از افرادی که جزو دهک‌های درآمدی پایین و دارای زمین هستند و مشکل زمین دارند، خیرین به کمک آنان بیایند تا مشکل زمین حل و با کمک تسهیلات ارزان قیمت صاحب خانه شوند.

معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن تصریح کرد: با توجه به تجربه مسکن مهر در مکان‌یابی، این طرح‌ها به صورت پراکنده در خود شهر و در مکان‌هایی که دارای خدمات زیربنایی باشد، ساخته شود که سمت و سوی ما توجه به بافت‌های داخل شهری و بافت‌های فرسوده است. وی افزود: طرح مسکن اجتماعی برای شناسایی خانواده‌های تحت پوشش است اما مسکن مهر برای عام و فاقدین مسکن بود.

حق‌شناس تصریح کرد: در مسکن اجتماعی یارانه‌یی به افراد فاقد مسکن که از جانب بنیاد مسکن، کمیته امداد و بهزیستی به وزارت رفاه معرفی شوند، پرداخت می‌شود. وی افزود: مسکن اجتماعی از امسال کلید می‌خورد و سال آینده برنامه کامل آن اجرا می‌شود و منتظر آخرین تغییر هستیم تا جزییات را منتشر کنیم.

معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن با اشاره به اینکه هنوز هزینه این طرح مشخص نیست، گفت: وارد مذاکره با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تامین برنامه در سال جاری هستیم.

وی افزود: در پیش‌مصوبه، سال 95 به ‌عنوان مبدأ زمانی آغاز مرحله اول مسکن اجتماعی مشخص شده است که در صورت تصویب شروع عملیات اجرایی مسکن اجتماعی، بنیاد مسکن مکلف به تامین نیاز 70هزار واحد مسکونی مختص گروه‌های کم ‌درآمد خواهد بود.

معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: از سال 96 تا پایان برنامه ششم توسعه نیز اعتبار مشخصی برای واگذاری سالانه 100هزار واحد مسکونی مناسب سکونت گروه‌های کم‌درآمد در سراسر کشور در نظر گرفته می‌شود. وی تاکید کرد: سال آینده جزییات برنامه؛ تعداد اجاره، خانه‌های خودمالکی و تعداد افرادی که از این تسهیلات استفاده می‌کنند، مشخص می‌شود.

وی افزود: در این طرح چنانچه خانوارهای کم‌درآمد و واجدان شرایط، متقاضی خرید واحد مسکونی مهر بدون متقاضی باشند علاوه بر برخورداری از تسهیلات مخصوص واحدهای مسکن مهر از محل تسهیلات این طرح نیز برخوردار خواهند شد. پیش‌‌مصوبه طرح تامین مسکن فقرا و خانوارهای کم‌درآمد با عنوان «مسکن اجتماعی» برای تایید نهایی و بعد از 3سال در اختیار هیات دولت قرار گرفت. دولت نهم به عنوان متولی مسکن مهر و دولت یازدهم نیز طراح مسکن اجتماعی بود که طرح‌های با هدف تامین مسکن ارزان قیمت و آسان برای اقشار کم درآمد بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران