شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52357 | |

حسام عقبایی، رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به کاهش تقاضا در بازار اجاره‌نشینی مسکن در فصل‌های پاییز و زمستان گفت: به همین دلیل در این دو فصل شاهد کاهش ۳درصدی نرخ اجاره‌بها در کشور خواهیم بود.

عقبایی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به وضعیت بازار اجاره‌بهای مسکن در کشور اظهار کرد: فصل نقل‌و‌انتقالات (تابستان) چند روزی است تمام شده و وارد فصل پاییز شده‌ایم، معمولا در فصول پاییز و زمستان کمتر شاهد جابه‌جایی‌ها در بازار اجاره مسکن هستیم.

وی تصریح کرد: در حوزه اجاره‌نشینی نقل و انتقالات در نیمه دوم سال مقداری کاهش می‌یابد و این مساله روی نرخ اجاره‌بها تاثیر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه متقاضیان اجاره‌نشینی به‌طور معمول کمتر می‌شود، ادامه داد: همین مساله می‌تواند عاملی تاثیرگذار روی قیمت‌ها باشد، به‌طوری که با کاهش تقاضا در این بخش شاهد کاهش 2 تا 3درصدی نرخ اجاره‌بهای مسکن کشور در پاییز و زمستان خواهیم بود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک پیش‌تر نیز با بیان اینکه وضعیت بازار مسکن در تهران رو به رشد بوده و سیر صعودی را طی می‌کند، ابراز امیدواری کرده بود که این روند صعودی 18درصدی رشد معاملات شهر تهران طی ماه‌های آتی ادامه داشته باشد و تا پایان پاییز این رشد به شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها تسری پیدا کند.

عقبایی با بیان اینکه در این ‌صورت پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این افزایش حجم معاملات به شهرهای کوچک تسری یابد، اظهار کرد: از آنجا که در اردیبهشت ماه سال آینده دو انتخابات مهم ریاست‌جمهوری و شورای‌های اسلامی شهر و روستا را داریم، بازار مسکن معمولا از این‌گونه رویدادها تاثیر می‌گیرد. تقریبا می‌توان گفت، دو ماه قبل و دو ماه بعد از انتخابات بازار مسکن تحت حاشیه انتخابات قرار دارد و از این رو تا پایان بهار سال 96 ثبات قیمت مسکن حاکم خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تا تابستان 96 افزایش قیمت را پیش‌بینی نمی‌کنیم، گفت: تاثیرگذاری پایتخت بر سایر بازارها را نمی‌توانیم بی‌اثر بدانیم، اما قاعدتا باید دولت طرح‌هایی را برای افزایش قدرت خرید مردم از جمله بالا بردن تسهیلات، کاهش سود بانکی و افزایش قدرت بازپرداخت را در دستور کار قرار دهد.

عقبایی با بیان اینکه در چند ماهه باقیمانده از عمر دولت یازدهم بد نیست دولت به مسکن اجتماعی و استیجاری ورود پیدا کند تا بازار مسکن را از رکود عمیق خارج کند، گفت: به این ترتیب می‌توانیم دوران پیش‌رونق را تا قبل از اردیبهشت ماه سال آینده تجربه کنیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران