فروش هواپیما به ایران در دولت اوباما منتفی است

رویترز به نقل از کارشناسان صنعت هوانوردی امریکا:

۱۳۹۵/۰۵/۱۶ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |

رویترز در گزارشی با اشاره به تلاش‌های مخالفان برجام در داخل امریکا نوشت: بعید است خزانه‌داری امریکا تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر این کشور، مجوز نهایی شدن قراردادهای بوئینگ و ایرباس با ایران را صادر کند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که وزارت خزانه‌داری امریکا در حال تصمیم‌گیری در این باره است که مجوز فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس را به ایران بدهد یا نه، مخالفان توافق هسته‌یی تلاش‌هایی را برای بی‌ثمر گذاشتن قراردادهای خرید هواپیما توسط ایران آغاز کرده‌اند.

بر اساس برجام، فروش هواپیما به ایران مجاز است، اما برخی اعضای کنگره امریکا که مخالف این توافق هستند، قصد دارند جلوی فروش 200فروند هواپیما به ایران به ارزش حدود 50میلیارد دلار را بگیرند.

این نمایندگان علاوه بر اینکه مخالف هرگونه اقدامی در جهت تقویت حکومت تهران هستند، استدلال می‌کنند که ایران می‌تواند از این هواپیماهای مسافربری برای اهداف نظامی نظیر انتقال نیرو برای جنگ با نیروهای امریکایی یا متحدانش در سوریه و نقاط دیگر دنیا استفاده کند. حتی اگر خزانه‌داری امریکا با این قراردادها موافقت کند، کنگره امریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است ممکن است طرحی را برای جلوگیری از فروش این هواپیماها به تصویب برساند. مجلس نمایندگان امریکا ماه گذشته 2 اصلاحیه را به تصویب رساند که بر اساس آنها باید این قراردادها لغو شوند، هرچند این اصلاحیه‌ها برای تبدیل شدن به قانون باید به تصویب سنا برسند و توسط باراک اوباما، رییس‌جمهور دموکرات امضا شوند. این هفته، گروه صهیونیستی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که از منتقدان سرسخت توافق هسته‌یی و طرفدار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران است، نامه‌هایی را با امضای ده‌ها چهره امنیت ملی امریکا ترتیب داده که در آنها نسبت به فروش هواپیما به ایران ابراز نگرانی شده و وعده داده شده است که کنگره فشار بیشتری در این باره به دولت امریکا اعمال کند. کارشناسان صنعت هوانوردی معتقدند، خزانه‌داری امریکا احتمالا تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر با این قراردادها موافقت نخواهد کرد، هرچند این شرکت‌ها تمایل خواهند داشت، سریع‌تر در این باره عمل شود.

آدام پیلارسکی، معاون موسسه مشورتی هوانوردی آوریتاس در ویرجینیا در این باره گفت، فصل تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری «زمان مناسبی برای پیشبرد این قضیه نیست... به محض اینکه مشخص شود چه کسی رییس‌جمهور بعدی امریکاست، شرایط برای تصمیم‌گیری با آرامش فراهم خواهد شد. این یک تجارت خوب است که به نفع امریکاست.»

جان درن، سخنگوی بویینگ گفت که این شرکت به مذاکرات خود با ایرلاین‌های مجاز ایرانی ادامه می‌دهد و اینکه همه اقدامات شرکت تا امروز با مجوز دولت امریکا انجام گرفته و هرگونه توافق نهایی نیز به موافقت دولت امریکا نیاز خواهد داشت.

از آنجایی که مقر شرکت بویینگ در شیکاگوی امریکا قرار دارد، این شرکت قبل از نهایی شدن قرارداد فروش هواپیما به ایران باید مجوز لازم را از خزانه‌داری امریکا کسب کند. شرکت فرانسوی ایرباس هم باید از خزانه‌داری امریکا مجوز بگیرد، زیرا بیش از 10درصد قطعات هواپیماهای ساخت این شرکت ساخت شرکت‌های امریکایی هستند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران