شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 48330 | |

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران:

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران از طرح پرونده قرارداد تونل توحید در مراجع قضایی خبر داد و گفت: شرکت پیمانکار توحید که شرکت طرح و ساخت است، حتی بیش از مبلغ قرارداد و به علت ایجاد تغییرات و تاخیرات پروژه، ادعای غرامت کرده است و بر همین اساس دادگاه عمومی 9کارشناس تعیین کرده تا ابعاد مختلف قرارداد این پیمانکار با شهرداری را بررسی کند، این در حالی است که شرکت پیمانکار بدون توجه به تصمیمات حکم به دادگاه رفته و قرار بود با ارائه مستندات خود، با تفاهم این مشکل حل شود نه اینکه این موضوع دادگاهی شود.

تونل شهری که 7سال قبل افتتاح شد اما بیشتر از تعداد سال‌های عمرش آب گرفتگی به خود دیده و حالا عدم زهکشی و عایق‌بندی این تونل! خبرساز شده. هرچند شرکت پیمانکار که طراحی و ساخت این تونل شهری را برعهده داشته طی جوابیه‌یی که به رسانه‌ها داده، مدعی شده عایق‌بندی تونل شهری توحید حسب صورتجلسات تحویل پروژه، برعهده کارفرما یعنی شهرداری تهران بوده و هیچ‌گونه ارتباطی به پیمانکار ندارد با این حال معاون فنی و عمرانی شهرداری این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید: این موضوع نافی وظایف شرکت پیمانکار نیست. علیرضا جاوید با بیان اینکه براساس قرارداد اولیه طراحی و ساخت تونل توحید برعهده شرکت مذکور بوده است، به ایسنا می‌گوید: پس از بهره‌برداری از تونل مشخص شد که عایق‌بندی صورت نگرفته است و بر همین اساس با کسر مقداری از مبلغ قرارداد، عایق‌بندی برعهده شهرداری قرار گرفت و این موضوع نافی وظایف شرکت پیمانکار نیست.

اقبال شاکری، رییس کمیته عمران شورای شهر نیز درخصوص سرانجام وضعیت فعلی تونل توحید و ادعای پیمانکار مبنی بر اینکه عایق‌بندی بر عهده شهرداری تهران بوده است به ایسنا می‌گوید: پروژه تونل توحید به صورت دو عاملی به شرکت پیمانکار واگذار شده بود که بر این اساس طراحی و ساخت این پروژه بر عهده شرکت مذکور بوده است. وی با بیان اینکه شرکت پیمانکار تونل توحید از ابتدا بر سر زهکشی و عایق‌بندی تونل با شهرداری تهران اختلاف داشته است، اظهار می‌کند: شرکت پیمانکار مدعی بود از آنجایی که طراحی و ساخت با آنهاست، تشخیص می‌دهد که عایق‌بندی لازم ندارد، نهایتا به شهرداری اعلام کرد که می‌خواهد به روش ساخت تونل رسالت، تونل توحید را بسازد و به دلیل پایین بودن سطح آب‌های زیرزمینی نیاز به عایق‌بندی و زهکشی ندارد و شهرداری نیز بنا به دلایلی نتوانست اعمال قدرت کرده و شرکت پیمانکار را متعهد به عایق‌بندی کند. شاکری با بیان اینکه متاسفانه شرکت پیمانکار تونل توحید حتی نقشه‌های تونل را نیز نمی‌داد، می‌افزاید: اختلافات حقوقی در زمینه قرارداد با این شرکت وجود دارد که این مساله سبب استنکاف شرکت پیمانکار شده است. وی با اشاره به اینکه با عدم عایق‌بندی تونل توحید مشکلات پس از افتتاح نمود پیدا کرد و مشکل شهرداری و شرکت پیمانکار بر سر این مساله افزایش یافت، ادامه می‌دهد: سرانجام پس از چند سال مذاکره، فردی را به عنوان حکم انتخاب کرده و صورتجلسه‌هایی را درخصوص تعهدات شرکت پیمانکار و شهرداری تعیین کردند اما قرار شد پیمانکار همه نقشه‌های تونل را به شهرداری تحویل داده و قسمت‌های ناقص را نیز تکمیل کند تا صورتجلسه نهایی شود.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه پیمانکار هنوز تونل توحید را قطعی تحویل نداده است، تصریح می‌کند: با اینکه پیمانکار با تاخیرات فراوان تونل توحید را تحویل داده اما تحویل قطعی نشده و تنها با استناد به تردد خودروها در این تونل می‌گوید که تونل را به شهرداری یا همان کارفرما تحویل داده است. در حالی که هنوز نقشه‌ها و... را تحویل نداده و بر سر مبلغ فعالیت‌های انجام شده اختلاف نظر وجود دارد. وی با بیان اینکه بهترین کار برای حل مشکل فی‌مابین پیمانکار طرح و ساخت تونل توحید و شهرداری تهران مذاکره و تفاهم با انتخاب نمایندگان کارشناس و منصف است، می‌افزاید: پس از نشتی‌های فراوان تونل توحید، معاونت فنی و عمرانی و همچنین منطقه2 عملیات عایق‌بندی این تونل را آغاز کردند؛ اما به دلیل محدودیت‌های مالی و اعتباری منطقه2 این مهم تا پایان سال گذشته تکمیل نشد هرچند شرکتی که کار عایق‌بندی تونل را انجام می‌دهد 10سال کار خود را ضمانت کرده و باید شهرداری نظارت دقیقی روی این عایق‌بندی انجام دهد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران