شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44160 | |

معاون آخوندی اعلام کرد

حامد مظاهریان، ‌معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت پررنگ کردن نقش بانک‌ها و بخش خصوصی در ساخت مسکن اعلام کرد: گسترش بازار رهن در کشور سیاست اصلی وزارت راه و شهرسازی طی سال گذشته و زمان کنونی به شمار می‌رود.

مظاهریان در نشست مدیران کل ادارات راه و شهرسازی استان‌ها درخصوص ارزیابی خود از فعالیت بخش مسکن در سال‌های گذشته اعلام کرد: اقدامات انجام شده طی چهار دهه گذشته در بخش مسکن نشان‌دهنده سهم ۳ تا ۵ درصدی دولت در ساخت مسکن است که این رقم شامل طرح مسکن مهر نیز می‌شود. از سویی دیگر گزارش‌ها در بخش راه نیز بیانگر سهم ۸۲ درصدی دولت در پروژه‌های راهسازی است درحالی که دولت باید در چنین فعالیت‌هایی تنها نقش تسهیل‌گر و هماهنگ‌کننده داشته باشد پس لازم است در تمامی بخش‌ها نقش بخش خصوصی را در این عرصه افزایش دهیم.

مظاهریان در ادامه گسترش بازار رهن در کشور را سیاست اصلی وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته و زمان کنونی اعلام کرد و افزود: با گسترش بازار رهن می‌توانیم ابزارهای متعدد مالی ایجاد کرده و در زمان رکود بخش، سرمایه‌گذاری‌های لازم در آن را تامین کنیم. این مساله کاملا روشن است با توجه به بودجه امسال و سال گذشته دولت قادر به تامین این سرمایه‌گذاری نبوده و بخش خصوصی یا بانک‌ها باید در این حوزه وارد شوند در این صورت است که گسترش بازار رهن سیاست بسیار منطقی از سوی وزارت راه و شهرسازی محسوب می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این نکته که با اجرای این سیاست بانک‌ها درگیر شده و به تبع آن نیز بخش خصوصی در بخش تقاضا و عرضه مسکن توفیق پیدا می‌کند، گفت: درحال حاضر میزان وام برای خرید مسکن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و میزان وام برای ساخت هر واحد نیز به ۱۵۰میلیون تومان رسیده است. وی اظهار کرد: در حقیقت زمانی بازار مسکن از رکود خارج می‌شود که کل اقتصاد کشور از این وضعیت بیرون بیاید که اقدامات فعلی نیز درحال آماده کردن همین شرایط است. مظاهریان اصلاح آیین‌نامه کنترل ساختمان را راهکار اصلی فعلی در بخش سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام کرد و گفت: باید با تلاش مضاعف جلو بروز هر گونه فساد مالی را در بخش‌های مختلف این سازمان گرفت و گامی ویژه در این حوزه برداشت.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران