شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44056 | |

کوچ نقدینگی به بازار ملک با کاهش سود بانکی

مدیر علمی طرح جامع مسکن درباره وضعیت بازار مسکن در سال جاری گفت: از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت ماه علائمی از افزایش معاملات مسکن مشاهده شده و پیش‌بینی می‌شود که این افزایش معاملات با شیب آرام ادامه پیدا کند و حجم معاملات به تدریج تا پایان سال افزایش یابد، اما احتمال اینکه مسکن در سال95 گران شود، بعید است. فردین یزدانی در گفت‌وگو با ایلنا افزود: اگر نرخ سود بانکی کاهش قابل‌توجهی داشته باشد احتمال انتقال سپرده‌های بانکی به بازار مسکن بسیار زیاد است. وی ادامه داد: در طول سه سال گذشته نرخ سود بانکی دو نوبت کاهش پیدا کرد و اگر این روند ادامه پیدا کند و کاهش نرخ سود بانکی محسوس باشد یکی از مقاصد سرمایه‌های سپرده‌ها بازار مسکن خواهد بود. مدیر علمی طرح جامع مسکن گفت: ورود سرمایه‌های سوداگری به بازار مسکن مطلوب نیست و این رونق با افزایش قیمت همراه خواهد بود. یزدانی با بیان اینکه امکان خروج غیرتورمی از رکود بازار مسکن وجود دارد، ادامه داد: رونق مبتنی بر تقاضای مصرفی بدون افزایش قیمت‌هاست. البته باید دید تعریف از رونق بازار مسکن چیست و رونق بازار مسکن در سال‌های91 و 86 یک رونق تورمی بود که این نوع افزایش معاملات به نفع بازار نیست.


مکاتبه ایمیلی با بوئینگ

اصغر فخریه‌کاشان قائم‌مقام وزیر راه‌وشهرسازی در امور بین‌الملل از مکاتبه با هواپیماسازی بوئینگ امریکا از طریق ایمیل خبر داد و گفت: مدیران این شرکت دو مرحله به ایران سفر کرده‌اند. به گزارش تسنیم، فخریه‌کاشان در پاسخ به اینکه مذاکرات با هواپیماسازی بوئینگ در چه مرحله‌یی قرار دارد، اظهار کرد: مدیران این هواپیماسازی امریکایی در دو مرحله به ایران سفر کردند و مذاکراتی با آنها درخصوص خرید هواپیما داشتیم. همچنان با آنها از طریق ایمیل مکاتبه می‌کنیم و مذاکره با بوئینگ هنوز به مرحله قراردادی نرسیده است. وی یک‌شنبه هفته جاری بااشاره به حضور مدیران ایرباس برای ادامه مذاکرات قراردادی در ایران گفته بود: احتمالا قرارداد خرید هواپیماهای ایرباس تا نیمه خرداد نهایی می‌شود و مذاکرات قراردادی با هواپیماسازی ایرباس همچنان ادامه دارد.


انتقال بخشی از پروازهای مهرآباد به فرودگاه امام(ره)

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی مهرآباد با بیان اینکه پروازهای این فرودگاه در سال جاری 15 تا 20درصد افزایش می‌یابد، گفت: براساس دستور وزیر راه‌وشهرسازی به محض ظرفیت‌سازی در فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) برای انجام پروازهای داخلی، بخشی از پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد به این فرودگاه انتقال می‌یابد. به گزارش ایلنا، علی رستمی افزود: برای افزایش 15تا 20درصدی پروازها در مهرآباد باید در بخش‌های مختلف عملیات هوانوردی، اپرون‌ها (فضای پارک هواپیما)، ترمینال‌ها و محوطه‌های فرودگاهی ظرفیت‌سازی کنیم.


27هزار کپرنشین در کشور صاحب خانه شدند

رییس بنیاد مسکن کشور از ساماندهی 27هزار کپرنشین در کشور خبر داد و گفت: ساماندهی کپرنشین‌ها همزمان با پرداخت تسهیلات برای منازل روستایی صورت گرفته است و کپرنشین‌ها بیشتر در مناطق کرمان و هرمزگان سکونت دارند و تماما تحت پوشش بنیاد مسکن قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، علیرضا تابش افزود: در شهرهای زیر 25هزار نفر جمعیت، 291هزار واحد مسکن مهر ازسوی بنیاد مسکن احداث شده که 76درصد از آنها دفترچه اقساط خود را دریافت کرده و در حال بازپس دادن تسهیلات خود هستند. وی با اعلام اینکه پرداخت 200هزار فقره تسهیلات مسکن در بخش روستایی از سوی دولت تصویب شده است، افزود: میزان تسهیلات در سال جاری در بخش مسکن روستایی 30درصد افزایش یافته است.تابش ادامه داد: 80هزار فقره تسهیلات 20میلیون تومانی نیز در مناطق مرزی دارای منازل فرسوده واگذار می‌شود که این تسهیلات به خانه‌های قدیمی نوسازی شده پرداخت می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران