شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 42948 | |

روزنامه نیک‌کی ژاپن به نقل از منابع آگاه نوشت: دولت این کشور امیدوار است در توسعه هاب لجستیک منطقه‌یی در جنوب ایران حضور داشته باشد.

ژاپن امیدوار است با هند در ساخت این پایگاه که قرار است شامل یک بندر و یک مجتمع صنعتی باشد، همکاری کند. هند درحال حاضر کار روی این طرح را آغاز کرده است. با برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران در ژانویه امسال انتظار می‌رود ایران وارد دوره جدیدی از رشد اقتصادی شود و توکیو مشتاق است روابط همکاری قوی‌تری با ایران بنا کند. به گزارش ایسنا شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن امیدوار است در سفری که امسال به ایران خواهد داشت به چنین توافقی دست پیدا کند.

به گزارش ایسنا، پایگاه برنامه‌ریزی شده در شهر چابهار در ساحل خلیج عمان و نزدیک به مرز پاکستان است. این محل در جنوبی‌ترین منطقه آزاد تجاری ایران قرار دارد و دسترسی به خطوط کشتیرانی و اقیانوس هند را فراهم می‌کند. همچنین یک هاب تجاری مهم برای افغانستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی به شمار می‌رود.

دولت هند در آوریل اعلام کرد، قصد دارد حدود 20میلیارد دلار برای ساخت کارخانه‌های کود و پتروشیمی در چابهار سرمایه‌گذاری کند. دولت ژاپن امیدوار است تا پایان امسال از طریق آژانس همکاری بین‌المللی ژاپن طراحی برنامه‌های ویژه‌یی را آغاز کند. دولت ژاپن با توجه به درخواست‌های ایران و هند درباره جزییاتی مانند زیرساخت ضروری و فهرست شرکت‌هایی که برای شرکت در مناقصه این پروژه دعوت خواهند شد، تصمیم خواهد گرفت.

دولت ژاپن امیدوار است، این محدوده را به یک مرکز تجارت برای کشورهای غنی از منابع آسیای مرکزی مانند ترکمنستان که چهارمین تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی جهان است، تبدیل کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران