شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41918 | |

تهران-کیش؛ ۶۱هزار تومان

سه هفته پس از تعطیلات نوروز، نرخ بلیت هواپیما با قیمت‌هایی بسیار پایین به فروش می‌رسد و حتی در برخی مسیرها از قیمت بلیت اتوبوس و قطار کمتر است.

به گزارش مهر، با گذشت بیش از دو هفته از تعطیلات نوروزی، تب‌وتاب سفرها فروکش کرده و کمتر کسی به‌دنبال سفرهای طولانی‌مدت است، به‌همین دلیل نرخ انواع بلیت‌ها به‌خصوص در بخش حمل‌ونقل هوایی کاهش زیادی یافته است. درواقع مسافران که در سفرهای نوروزی باید قیمت‌های بالایی برای سفر رفت و برگشت با هواپیما می‌پرداختند، با گذشت دو هفته از عید، از دیدن قیمت‌ها شگفت‌زده می‌شوند.

براین اساس، پس از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما مقرر شد که شرکت‌های هواپیمایی بنابر زمان و شرایط پروازی قیمت بلیت را تعیین کنند. مطابق دستورالعمل آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، شرکت‌های هواپیمایی ملزم به ایجاد بسترها و شرایط ذیل برای اجرای آزادسازی نرخ بلیت و شبکه پروازی هستند.

همچنین آزادسازی پروازهای داخلی فقط مشمول پروازهای برنامه‌یی خواهد بود که الزاما از طریق کانال‌های توزیع شرکت‌های هواپیمایی عرضه شود. رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوطه به‌ویژه دستورالعمل حقوق مسافر ابلاغی توسط سازمان الزامی است.

بر مبنای این دستورالعمل سازمان بر جریان آزادسازی پروازهای داخلی در قالب اعمال حاکمیتی خود تحت تدابیر و ساز و کارهای خاص امکان نظارت دارد و می‌تواند بر عملکرد شرکت‌ها و آژانس‌های فروش بلیت نظارت داشته باشد تا در این خصوص، تخلفی انجام نگیرد. برای آزادسازی نرخ بلیت هواپیما برخی مسیرها مورد حمایت سازمان هواپیمایی کشوری قرار گرفتند و همچنان پرواز به این مسیرها به شیوه قبلی انجام می‌شود که در مجموع ۸۷مسیر که ۳۴درصد کل مسیرها را شامل می‌شد مشمول طرح حمایتی قرار گرفت و در ۱۷۰مسیر که ۶۶درصد کل مسیرها هستند طرح آزادسازی نرخ بلیت به اجرا رسید.

بنابراین در زمان‌های پیک سفر قیمت‌ها افزایش یافته و در زمان‌های غیرپیک به‌شدت کاهش می‌یابد. البته خریداران چارتری صندلی‌های هواپیما هم در این موضوع بی‌تاثیر نیستند به‌طوری که وقتی صندلی‌های هواپیما به فروش نمی‌رود آن را با قیمت‌هایی بسیار کمتر عرضه می‌کنند.

همچنین چارترکنندگان پروازها در زمان‌های پیک از موقعیت استفاده کرده و قیمت‌های بالایی برای فروش بلیت تعیین می‌کنند. هرچند که شرکت‌های هواپیمایی بارها اعلام کرده اند که مسافران تنها از سایت‌های این شرکت‌ها و نمایندگانی معتبر، بلیت را خریداری کنند، برخی مواقع مسافران چاره‌یی جز خرید بلیت چارتری ندارند.

یکی دیگر از معضلات خرید و فروش بلیت هواپیما، فعالیت چارترکنندگان در شبکه‌های مجازی است زیرا مسافران با خرید بلیت از سایت‌هایی که توسط شبکه‌های مجازی تبلیغ می‌شوند، یک ریسک را می‌پذیرند چراکه ممکن است بلیت برای آن صندلی یا ساعت پروازی وجود نداشته باشد.

درواقع ممکن است مسافر بلیتی را خریداری کرده و پس از مراجعه به فرودگاه متوجه شود که اساسا صندلی برای این بلیت وجود ندارد و تمام برنامه سفر خود را از دست بدهد اما نکته قابل تامل این است که این دلالان چگونه در سال‌های اخیر توانسته‌اند به کار خود ادامه داده و با خرید یکجای صندلی‌های یک پرواز، انحصار را به دست آورند به‌طوری که حتی دولت هم نتوانسته اقدام مناسبی را برای مقابله با آنها انجام دهد.

در هر صورت اگر مسافری الان به‌دنبال خرید بلیت هواپیما باشد، می‌تواند با قیمت‌های مناسبی آن را خریداری کند. بنابراین در حال حاضر که بازار بلیت هواپیما کمی کساد شده برای مسیرهای پررفت‌وآمد هم قیمت‌هایی بسیار پایین تعیین می‌شود که از قیمت بلیت قطار و اتوبوس هم کمتر است به‌طوری که قیمت بلیت هواپیما از تهران به کیش ۶۱هزار تومان، تهران-شیراز ۵۶هزار تومان، تهران-اهواز ۹۱ هزار تومان و تهران-مشهد ۶۱هزار تومان اعلام شده است.

براساس این گزارش، قیمت بلیت هواپیما از شهرهای مختلف به تهران هم کاهش زیادی یافته به‌طوری که بلیت مشهد-تهران ۹۱هزار تومان، کیش-تهران ۱۱۱هزار تومان، اهواز-تهران ۹۹هزار تومان و از تبریز به تهران ۹۱هزار تومان به فروش می‌رسد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران