شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41916 | |

مطرح شدن نظام پس‌انداز به عنوان اصلی‌ترین راه خانه‌دار شدن، موضوعی است که باید در طول سال‌های آینده در جامعه ایران پیگیری شود و خرید خانه موضوعی است که باید برای آن از سال‌ها قبل برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کرد.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم تلاش کرد با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد، تمام توان خود را برای خانه‌دار کردن اقشار مختلف مردم به کارگیرد که طراحی وام‌های مختلف و تلاش برای افزایش مبلغ آنها بخشی از این برنامه را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: با این وجود هنوز خرید خانه برای بخشی از مردم سخت و دشوار است و این شاید به شرایطی باز می‌گردد. متاسفانه در ایران پس‌انداز طولانی مدت برای مسکن چندان مورد توجه نبوده و این امر باعث می‌شود زمانی که متقاضی برای خرید اقدام می‌کند، منابع مالی چندانی در اختیار نداشته باشد. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تجربه کشورهای توسعه یافته در این زمینه گفت: خرید خانه در بسیاری از کشورها پدیده‌یی طولانی مدت و نیازمند منابع مالی مناسب است. در این کشورها بسیاری از والدین تلاش می‌کنند از سنین پایین پس‌انداز برای کودکان خود را آغاز کنند تا منابع مالی مورد نظر فراهم شود.

آخوندی افزود: در چنین شرایطی پس‌انداز طولانی مدت از پیش طراحی شده اثرگذار می‌شود و فرد می‌تواند در زمان خرید از آن استفاده کند. وی اظهارکرد: محوریت یافتن نظام پس‌انداز باید در بازار مسکن ایران نیز اجرایی شود و باید با مطرح کردن اولویت‌های مهم در این عرصه، پس‌انداز برای مسکن را بیش از پیش مطرح کنیم. واقعیت این است که در صورت حرکت به سمت آن مسیر می‌توان انتظار داشت، بسیاری از مشکلات مربوط به تامین مالی و تسهیلات واحد مسکونی حل شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران