شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 39266 | |

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در بهمن ماه نشان می‌دهد که حجم معاملات صورت گرفته در این ماه نسبت به دی ماه 0.7 افزایش یافته و قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی نیز در مقایسه با ماه گذشته، 3درصد افزایش یافته که مجموع این دو عامل می‌تواند نشانه‌یی برای خروج از رکود و بروز رونق در بازار مسکن باشد.

براساس این گزارش، تداوم بهبود حجم معاملات در دو ماهه اخیر نشانگر استقبال خریداران در شرایط ثبات نسبی قیمت در بازار مسکن است و انتظار می‌رود این وضعیت که با بهبود شرایط اقتصاد کلان و اقدامات مناسب اتخاذ شده ازسوی نظام بانکی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و تعدیل نرخ سود بانکی همراه شده است، در ماه‌های آتی نیز همچنان تداوم یابد. به گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در بهمن ماه سال١٣٩٤ به ١٦٤٣٤واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال93 به‌ترتیب به میزان 0.7 و 5.6درصد افزایش نشان می‌دهد.

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه سال جاری که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، همچنین نشان می‌دهد که در ماه مورد گزارش متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 39.2میلیون ریال بود که نسبت به دی ماه 3درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته با یک‌درصد کاهش همراه بوده است.

در بهمن ماه امسال از میان مناطق 22گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 76.8میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 20.4میلیون ریال به منطقه18 تعلق داشته است.

ارزش نیمی از معاملات کمتر از 220میلیون تومان

تازه‌ترین آمار منتشر شده از تحولات بازار مسکن بانک مرکزی نشانگر آن است که در بهمن ماه توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش 100 تا 130میلیون تومان با سهم 10.5درصد بیشترین سهم از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای ارزش 130 تا 160میلیون تومان و 160 تا 190میلیون تومان نیز به‌ترتیب با اختصاص سهم 10.3 و 9درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. این گزارش حاکی از آن است که در دی ماه حدود 46.4درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از 220میلیون اختصاص داشته و 6.1درصد از واحدهای معامله شده نیز ارزشی بیش از 980میلیون تومان داشته‌اند. همچنین توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در این ماه نشان می‌دهد که بیشترین سهم از معاملات به واحدهای مسکونی با زیربنای 60 تا 70متر اختصاص داشته و واحدهای با زیربنای 50 تا 60متر و 70 تا 80متر در رتبه‌های بعدی قرار دارند و درمجموع در بهمن ماه واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از 80متر مربع 56.8درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.


افزایش 10درصدی اجاره‌بها در بهمن

تحولات اجاره‌بهای مسکن در این گزارش حاکی از آن است که در بهمن ماه سال جاری شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب 10.1 و 11.3درصد رشد داشته است. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالبا یکساله تنظیم می‌شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره‌بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم سبب رشد متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران