شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 37731 | |

روزهای خوش حمل و نقل در راه هستند

بندر شهید رجایی و بندر تریسته ایتالیا خواهرخوانده می‌شوند

گروه راه و شهرسازی

حوزه حمل و نقل این روزها مجال بیشتری برای حضور در رسانه، ارائه اطلاعات و بازنشر خبرها در این حوزه یافته است، پس از بازگشت رییس‌جمهوری و همراهانش از سفر ایتالیا و فرانسه حوزه‌های مختلف حمل و نقل به ارائه دستاوردها و جزییات این سفر مهم پرداختند که «تعادل» در گزارش‌هایی جداگانه به بررسی این جزییات پرداخت. در این میان محمد سعیدنژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی روز گذشته به ارائه جزییات و اطلاعات تفاهمنامه‌های مهم بین ایران و ایتالیا در این زمینه پرداخت.

از سوی دیگر فرهاد پرورش مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در مراسم گرامیداشت روز 12بهمن که در فرودگاه مهرآباد برگزار شد از انعقاد قرارداد خرید ۲۰فروند هواپیمای ATR خبر داد و گفت: این قرارداد بین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی و شرکت ATR منعقد شد. وی افزود: هر کدام از هواپیماهای ATR خریداری شده ظرفیت پذیرش ۷۰نفر مسافر را دارند. این هواپیماها در مسیرهای کوتاه برد داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. وزیر راه و شهرسازی نیز که در شب‌های گذشته با حضور در برنامه‌های مختلف تلویزیونی به ارائه دستاوردهای سفر ریاست‌جمهوری پرداخته است، با حضور در یک برنامه تلویزیونی دستاوردهای وزارت راه و شهرسازی در سفر به ایتالیا و فرانسه را تشریح کرد. آخوندی در این برنامه حوزه جاده‌یی را زیر ذره‌بین قرار داد. آخوندی در این برنامه گفت: ما در حوزه حمل و نقل جاده‌یی عمدتا بر منابع داخلی متکی هستیم البته با ایتالیایی‌ها، فرانسوی‌ها و سایر شرکت‌های ساخت کامیون مذاکراتی خواهیم داشت.


جزئیات تفاهمنامه‌های دریایی در سفر ایتالیا

محمد سعیدنژادمعاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام امضای دو تفاهمنامه در حوزه دریانوردی و بنادر بین ایران و ایتالیا گفت: این دو یادداشت تفاهم در حوزه ارتقای ایمنی در بنادر و خواهرخواندگی بندر شهید رجایی ایران و بندر تریسته ایتالیا بود.

سعیدنژاد درباره جزییات سفر خود به ایتالیا همراه رییس‌جمهور و توافقاتی که در زمینه گسترش خطوط کشتیرانی با آن کشورها به امضا رسید، گفت: در ایتالیا دو یادداشت تفاهمنامه داشتیم که یکی از آنها شامل خواهرخواندگی بندر شهید رجایی ایران و بندر تریسته ایتالیا بود. وی افزود: یادداشت تفاهمنامه‌ دیگر با ایتالیایی‌ها درباره ارتقای ایمنی و آتش‌نشانی در بنادر به امضا رسید که آن نیز بیشتر شامل جنبه‌های طراحی و تهیه نظرات برای ارتقای سطح ایمنی بنادر کشور بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: چارچوب تفاهمنامه‌های خطوط کشتیرانی ایران و ایتالیا نیز شامل همکاری‌هایی برای مبادله کارشناس، انتقال تجربه، فعالیت‌های آموزشی بین بنادر مختلف، توسعه روابط بازرگانی بین بنادر بود که پس از مذاکراتی که مقدمات آن از تهران شروع شد در ایتالیا به سرانجام رسید که خوشبختانه به امضای تفاهمنامه بین دو کشور ختم شد. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: مذاکرات بین بنادر و دریانوری ایران و ایتالیا به صورت تفاهمنامه است که هر تفاهمنامه چارچوب مجموعه قراردادهای آتی را تعیین می‌کند که جزییات آنها در زمان عقد قرارداد ارائه خواهد شد.


تحویل هواپیماهای ۷۰نفره در سال جاری میلادی

فرهاد پرورش مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی از انعقاد قرارداد خرید ۲۰فروند هواپیمای ATR خبر داد و گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته ۲ تا ۴فروند از این هواپیماها در سال ۲۰۱۶ میلادی به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی تحویل می‌شوند. فرهاد پرورش روز دوشنبه ۱۲بهمن در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد از انعقاد قرارداد خرید ۲۰فروند هواپیمای ATR خبر داد و گفت: این قرارداد بین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی و شرکت ATR منعقد شد.

وی افزود: هر کدام از هواپیماهای ATR خریداری شده ظرفیت پذیرش ۷۰نفر مسافر را دارند. این هواپیماها در مسیرهای کوتاه برد داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی یادآور شد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته ۲ تا ۴فروند از این هواپیماها در سال ۲۰۱۶ میلادی به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی تحویل می‌شوند.


تامین مالی ایرباس‌ها از صندوق توسعه ملی‌

مدیرعامل ایران‌ایر با بیان اینکه بخشی از سهم ۱۵درصدی هما در خرید ایرباس‌ها از محل صندوق توسعه ملی تامین می‌شود، گفت: بعید می‌دانم تا پایان سال جاری، هواپیمایی از این قرارداد وارد کشور شود، اما تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد ۵ تا ۸فروند تحویل می‌دهند. فرهاد پرورش اظهار کرد: برای تفاهمنامه 118فروند هواپیما دوره‌یی 8 تا 10ساله در نظر گرفته شده است که پس از قرارداد این هواپیماها تحویل می‌شود. وی ادامه داد: البته در این مدت این قرارداد قابل تغییر هم هست، یعنی پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته که برخی هواپیماها زودتر یا دیرتر تحویل شوند تا زیرساخت‌های فرودگاهی نیز تکمیل شوند. پرورش با بیان اینکه پس از تفاهمنامه اولیه، قرارداد خرید ایرباس‌ها منعقد می‌شود، اضافه کرد: در این قرارداد براساس نوع هواپیما و تاریخ خرید،‌ تنظیم قرارداد انجام می‌شود که به آن قرارداد خرید و فروش بین خریدار و فروشنده می‌گویند و جزییات و مشخصات هواپیما آنجا مشخص می‌شود که در این بین می‌توان به مواردی مانند انتخاب داخل هواپیما، سیستم‌های سرگرمی، ارابه فرود و... اشاره کرد.

مدیرعامل ایران‌ایر گفت: طبق پیش‌بینی‌ها و تفاهمنامه اولیه 45فروند هواپیمای خانواده ایرباس 320 شامل ایرباس‌های 320 و 321 تحویل خواهیم گرفت که برای پروازهای داخلی و پروازهای منطقه‌یی است. پرورش ادامه داد: همچنین 45فروند ایرباس 330 به عنوان هواپیمای میان‌برد، 16فروند ایرباس 350 جدید و تازه ساخت و 12فروند ایرباس 380 تحویل خواهیم گرفت. وی ادامه داد: بسته به اینکه شرایط فرودگاه‌ها و زیرساخت‌ آنها فراهم شود استفاده از این هواپیماها انجام خواهد شد، مثلا از هواپیماهای دوربرد در مسیرهایی نظیر تهران به کانادا و دورتر استفاده می‌شود. وی با بیان اینکه حجم زیادی از ایرانیان در کشورهای خارجی زندگی می‌کنند، گفت: ایرانیان سالانه 5میلیارد دلار پول بلیت به شرکت‌های هواپیمایی خارجی می‌پردازند و این یعنی تعداد هواپیماها و مسیرهای ما کافی نیست.

وی افزود: در صورت افزایش هواپیماها، بخش عمده ارز وارد ایرلاین‌های داخلی می‌شود و اشتغالزایی مناسب دارد.

ورود هواپیماهای پهن‌پیکر

مدیرعامل ایران‌ایر گفت: فرودگاه امام خمینی (ره) و فرودگاه‌های اصلی کشور باید برای پذیرش هواپیماهای پهن‌پیکر آماده شوند و تحویل این هواپیماها در سال2016 آغاز می‌شود.

مدیرعامل ایران‌ایر افزود: تحویل 2 تا 3فروند هواپیمای ایرباس به هما تا پایان سال قطعی نیست؛ چون کمپانی ایرباس هواپیمای آماده تحویل به این زودی ندارد.

پرورش ادامه داد: از سال گذشته و با آغاز برجام مذاکرات با ایرباس آغاز شد، در این جلسات آنها مرتب اعلام می‌کردند که از سال2017 می‌توانند هواپیما به ما تحویل دهند، اما ما تاکید کردیم که از سال2016 تحویل هواپیما آغاز شود.

پرورش افزود: حدود 5 تا 8فروند هواپیمای ایرباس در این قرارداد تا پایان سال2016 میلادی تحویل خواهد شد. البته ما باید ابتدا هواپیماها را ببینیم و سیستم آنها را مطابقت دهیم که مناسب شرایط ما است یا خیر و پس از آن وارد می‌کنیم.


وعده ایرباس برای تامین خرید با فاینانس

وی درباره تامین سهم 15درصدی ایران‌ایر در این قرارداد گفت: سال گذشته مصوبه‌یی از صندوق توسعه ملی داشتیم برای خرید هواپیمای نو که از بخشی از این مصوبه برای خرید این ایرباس‌ها استفاده می‌کنیم. مدیرعامل ایران‌ایر ادامه داد: همچنین پیش‌بینی کرده‌ایم فاینانس خارجی و داخلی از برخی بانک‌ها داشته باشیم و اگر این هدف محقق نشد ایرباس وعده داده است خود از طریق فاینانس برای ما عمل کند. پرورش بیان کرد: کل این هواپیماها در قالب اجاره به شرط تملیک است، آنها فاینانس می‌کنند و مالکیت هواپیماها پس از پرداخت اقساط به ما منتقل می‌شود.

پرورش با بیان اینکه ایران‌ایر زمانی پنجمین ایرلاین برتر دنیا بود، گفت: امروز فقط به 29نقطه بین‌المللی پرواز داریم که اگر هواپیماهای نو وارد ناوگان هما شوند، مسیرهای فعلی افزایش می‌یابد، مثلا 3پرواز هفتگی به لندن را به 6 تا 9پرواز در هفته افزایش می‌دهیم. مدیرعامل ایران‌ایر، رقابت عادلانه با ایرلاین‌های خارجی، افزایش درآمد هما، رشد بخش فنی و تکنیسینی هما و رشد مسیرهای داخلی و بین‌المللی این ایرلاین را از مزایای ورود هواپیماهای جدید عنوان کرد.

وی گفت: قطعا با ورود این هواپیماها مسیرهایی نظیر سنگاپور، توکیو و سئول که تا پیش از این مجوز آن را داشتیم اما هواپیمای مناسب نداشتیم، دوباره برقرار می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران