شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: در حوزه دسترسی و استفاده از اینترنت تاکید ما بر قانونمند بودن و زیرپا نگذاشتن هنجارهای جامعه است. محمدحسن انتظاری در پاسخ به‌سوالی مبنی بر اینکه باتوجه به‌بحث‌های متعددی که طی ماه‌های گذشته در زمینه سرعت اینترنت و فیلترینگ شبکه‌های مختلف مطرح شده در نهایت رویکرد شورای عالی فضای مجازی از چه قرار است، اظهار کرد: تاکید ما بر قانونمند بودن است به‌نحوی که آنچه که در جامعه به‌عنوان هنجار پذیرفته شده در این فضا هم باید مورد توجه قرار گیرد. انتظاری ادامه داد: درواقع به‌نوعی می‌توان گفت که فضای مجازی هم مانند زندگی واقعی ماست و بنابراین لازم است همانطور که در زندگی معمول خود می‌خواهیم مردم از حداکثر استفاده، آسایش و رفاه بهره‌مند باشند و بهترین استفاده را از زندگی ببرند، در فضای مجازی هم همین‌گونه است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه با اشاره به‌سرعت بالای رشد تکنولوژی گفت: فضای مجازی باسرعت بالایی در حال ورود به زندگی ماست و لازم است تا قبل از ورود این تکنولوژی فکری درباره آن کرده باشیم. اکنون برخی دستگاه‌ها خیلی با این موضوع همراه نیستند، اما اگر بخواهیم ساده‌تر صحبت کنیم باید گفت که تصمیم‌گیری در این زمینه در شورای عالی انجام می‌شود و در جلسات شورا هر فرد نظرات خود را می‌گوید و در نهایت به‌نفع مردم است که در این فضا قانون وجود داشته باشد.

وی به ایسنا گفت: همانطور که اشاره شد سرعت ورود و رشد تکنولوژی بسیار بالاست و در واقع تاکید مقام‌معظم رهبری مبنی بر اینکه این شورا به‌طور ماهانه تشکیل جلسه بدهد نیز برهمین اساس است که تصمیمات شورا با تغییرات همگام باشد.

وی ادامه داد: ما اتفاقا پیوست فرهنگی را در کمیسیون محتوا تدوین کرده‌ایم و برای بقیه موارد نیز آمادگی داریم که با همان سرعت ورود تکنولوژی مسایل مربوط به آنها را در شورا حل و فصل کنیم. اما این شورای راهبردی که اصولا یک ظرفیت فوق‌العاده و هوشمندانه است تا مردم هرچه سریع‌تر به‌بهره‌برداری خوب و مناسب از فضای مجازی برسند و ما نیز امیدواریم این شورا کار خود را متناسب با ماموریت‌هایی که دارد انجام دهد.

انتظاری در ادامه در پاسخ به این سوال که درحال حاضر قوانین مد نظر شورای عالی در زمینه شبکه‌های اجتماعی موبایلی تدوین نشده اما با این حال مردم از این شبکه‌ها بهره می‌گیرند و از نظر اقتصادی نیز استفاده از این نرم افزارها برای آنها مقرون به‌صرفه است، اظهار کرد: این موضوع باید در جلسات شورای عالی فضای مجازی مورد بحث‌های جامع قرار گیرد. پیشنهادات ما در دبیرخانه مرکز ملی فضای مجازی و کمیسیون‌های مربوطه برای طرح در شورای عالی آماده شده و بحث ما نظام فضای مجازی سالم و مطلوب است. وی ادامه داد: در این میان فیلترینگ یکی از ابعاد است که بعد سلبی محسوب می‌شود اما ما بحث‌های ایجابی مختلفی هم داریم که آنها هم درجهت رفع نگرانی‌ها و ایجاد فضای مناسب و مساعد مورد توجه قرار گیرد. یعنی فقط فیلترینگ نیست و حتی بحث‌های ایجابی از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و اولویت دارند، بر همین اساس باید مجموعه این موضوعات کنار یکدیگر دیده شوند. به‌هرحال پیشنهادات ما در این زمینه آماده است و ما در انتظار تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی هستیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران