شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 38894 | |

حملات سایبری را شناسایی کنید

گروه دانش و فن

کامپیوتر‌ها همیشه در معرض خطر حملات سایبری قرار دارند اما در این بین می‌توان با رعایت نکاتی اقدام به پیشگیری از این مشکلات کرد و کامپیوتر را به‌میزان زیادی ایمن نگهداشت.

با وجود اینکه سیستم‌های عامل و اغلب برنامه‌ها توسط شرکت‌های بسیار قدرتمند و معتبری تولید می‌شوند اما این موضوع نمی‌تواند تاییدی بر بدون مشکل بودن آنها باشد. تاکنون حفره‌های امنیتی بسیاری در برنامه‌ها کشف شده است که برای مثال یکی از آنها مصرف حجم وسیعی از ترافیک در شبکه است. اخیرا آسیب‌پذیری در اینترنت اکسپلورر کشف شده است که به‌افراد ناآشنا اجازه انجام برخی اعمال را در سیستم می‌دهد. با وجود اینکه بسیاری از مردم خود را مبرا از این موارد می‌دانند و سرقت اطلاعات را چندان جدی نمی‌گیرند اما باید توجه داشت که به‌جای امیدوار بودن افراد می‌توانند با چند اقدام ساده امنیت سیستم‌شان را تامین کنند و از سایر مشکلات آن نیز پیگیری کنند، زیرا تمام مشکلات کامپیوتر‌ها مربوط به امنیت نیست و گاهی برخی اختلالات در خود سیستم نیز به وجود می‌آید که از بین بردن آن نیاز به‌توجه به‌نکات موجود در این مقاله از زومیت دارد.

در ماه ژانویه عده‌یی از متخصصان آی‌تی از بدافزاری به‌نام Cryptolocker حرف می‌زدند. زمانی که این بدافزار در کامپیوتر نفوذ و آن را آلوده کند، Cryptolocker تمام اطلاعات را در اختیار می‌گیرد و سپس رمز‌گذاری می‌کند و البته تنها هکر می‌تواند قفل آن را بگشاید. زمانی که اقدامات لازم انجام گرفت پنجره‌یی به‌صورت پاپ‌آپ نمایش داده می‌شود که اطلاعات موجود در آن حکایت از وقت ۷۲ ساعته برای پرداخت پول دارند و در صورتی که در این مدت پول مذکور پرداخت نشود کلا اطلاعات سیستم از بین می‌رود.

هزینه این قفل‌گشایی در ابتدا ۱۰۰دلار بود اما در حال حاضر به ۳۰۰دلار افزایش یافته است و البته شاهد نسخه‌های‌ جدیدی از آن نیز هستیم. همان‌طور که از اقدامات این بدافزار برمی‌آید، می‌توان پی برد Cryptolocker یک ویروس است و برای به‌دور ماندن از آن باید به‌صورت دوره‌یی از اطلاعات موجود در سیستم فایل پشتیبان تهیه کرد.

در همین حین مهندسان مایکروسافت با آسیب‌پذیری در تمام نسخه‌های اینترنت اکسپلورر مواجه شدند که چندی پیش مایکروسافت اقدام به‌ارائه برخی توصیه‌های امنیتی برای از بین بردن موقت این مشکل کرد تا به‌زودی آن را به‌طور کامل ریشه‌کن کند. هکر با استفاده از این آسیب‌پذیری به‌صورت مخفی اقدام به‌فعالیت می‌کند و می‌تواند ترافیک مورد استفاده دستگاه را از سایت‌های مورد نظر کاربر به‌سایت‌های مخرب انتقال دهد یا با انجام اقداماتی فرد را مجبور به ‌بازدید از سایت مخرب کند که این کار می‌تواند از طریق ارسال به‌صفحات مختلف (Re-Directing) یا ایمیل‌های مخرب باشد. زمانی که کاربر آن وب‌سایت را بازدید کرد هکر می‌تواند در هر زمانی که بخواهد اقدامات مورد نظرش را در کامپیوتر فرد انجام دهد.

در طول این مدت اخبار بسیاری در خصوص این مشکل نرم‌افزاری در مایکروسافت منتشر شد و البته بسیاری از مختصصان آی‌تی نیز اطمینان دادند که برنامه‌های اصلی مایکروسافت بدون هیچ مشکلی هستند. مایکروسافت در تلاش است تا به‌زودی راه‌حل کاملی برای برطرف کردن این آسیب‌پذیری ارائه دهد (از طریق به‌روزرسانی).

باید توجه داشت که ۵ اقدام ساده برای محافظت از کامپیوتر‌ها وجود دارد که باعث می‌شود دستگاه همیشه کارایی کاملش را ارائه دهد و در مقابل مشکل چندان بزرگی نیز آن را تهدید نکند. با انجام این کار‌ها کاربر می‌تواند ویندوز را از برخورد با مشکلات زیادی حفظ کند.

زمانی که کامپیوتر جدیدی خریداری می‌کنید یا حتی کامپیوتر قبلی‌تان را که برای مدت زیادی استفاده کرده‌اید باید توجه داشته باشید که برای اتصال آن به ‌اینترنت با انجام کار‌هایی از سلامت اتصالاتان مطمئن شوید. یکی از این نکات مهم فعال نگهداشتن به‌روزرسانی اتوماتیک ویندوز است. خوشبختانه برای کاربران ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ این ویژگی به‌صورت پیش‌فرض فعال است ولی کاربرانی که از نسخه‌های پیشین سیستم عامل مایکروسافت استفاده می‌کنند باید به‌صورت دستی اقدام به‌فعال‌سازی قابلیت آپدیت اتوماتیک ویندوز کنند. در ادامه می‌توانید ۵گام مهم در زمینه بهینه نگهداشتن ویندوز و فعال کردن بخش به‌روزرسانی اتوماتیک آن را فرا بگیرید.


محافظت از کامپیوتر‌ها در 5 گام

گام نخست: اگر از کاربران ویندوز ۷ هستید باید روی دکمه استارت در نوار موجود در زیر نمایشگر کلیک و سپس گزینه Control Panel را انتخاب کنید. با ورود به این بخش گزینه System and Security را انتخاب کنید. اما اگر صفحه کنترل پنل‌تان به‌صورت آیکون است و تمام اجزا در این بخش قرار دارند، می‌توانید به‌سادگی گزینه Windows Update را انتخاب کنید.

گام دوم: در صفحه بعدی زیر بخش Windows Update گزینه Turn automatic updating on or off را انتخاب کنید.

گام سوم: در صفحه بعدی مطمئن شوید که گزینه Installupdateautomatically (recommended) فعال است. با انتخاب این گزینه که خود مایکروسافت نیز آن را پیشنهاد می‌دهد، زمانی که به‌روزرسانی جدیدی منتشر شده سریعا دستگاه آن را دریافت (دانلود) خواهد کرد و البته در هر زمانی هم که دانلود به‌اتمام برسد فرآیند نصب آن آغاز خواهد شد. البته در اغلب شرایط ویندوز برای نصب آپدیت نیاز به‌رستارت دستگاه دارد که در این صورت هشداری مبنی بر یادآور رستارت کامپیوتر نمایش داده می‌شود تا کاربر به‌صورت دستی اقدام به‌رستارت کند. در مواقعی هم که کاربر کامپیوتر را بعد از اتمام کار‌های شخصی خاموش می‌کند، دستگاه اقدام به‌نصب به‌روز رسانی خواهد کرد که بخشی از این نصب نیز در زمان روشن کردن کامپیوتر انجام خواهد شد.

در زیر این بخش گزینه‌هایی وجود دارند که از طریق آنها می‌توانید تنظیمات بیشتری را روی سیستم امنیتی دستگاه‌تان اعمال کنید. توجه داشته باشید که هرقدر تنظیمات بیشتری را از لحاظ امنیتی روی دستگاه لحاظ کنید به‌همان میزان سیستم بهینه و ایمنی خواهید داشت. در انتها نیز با کلیک روی OK فرآیند را به‌اتمام برسانید.

اگر از صفحه کنترل پنل به‌صورت مستقیم روی گزینه Windows Update کلیک کنید باید در صفحه بعدی در سمت چپ نمایشگر گزینه Changes settings را انتخاب کنید و سپس مراحل فوق را پشت سر بگذارید. در ویندوز ایکس‌پی و ویستا نیز فرآیند یکسان یا مشابهی برای انجام این کار وجود دارد.

گام چهارم: مایکروسافت بر اساس برنامه در دومین سه‌شنبه هر ماه به‌روزرسانی‌ را منتشر می‌کند که به Patch Tuesday یا همان «پچ سه‌شنبه» مشهور است. پس بهتر است هر ماه در این موقع به‌روزرسانی منتشر شده را بررسی کنید و عملکرد دستگاه‌تان را به‌روز نگهدارید. البته در جریان Patch Tuesday بهتر است آپدیت‌های منتشر شده برای سایر برنامه‌های مورد استفاده‌تان را نیز بررسی کنید. این بررسی می‌تواند شامل ادوبی فلش، ادوبی ریدر، جاوا، ضد ویروس یا هر برنامه دیگری باشد.

گام پنجم: تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات سیستم اقدامی حیاتی است که باید هر چند وقت یک‌بار صورت گیرد و البته کاربران باید این اطلاعات را در دو محل ذخیره کنند که یکی از آنها باید آنلاین و دیگری آفلاین باشد. Backup Plus Portable یکی از بهترین گزینه‌ها برای تهیه فایل پشتیبان است اما بسیاری از برنامه‌های دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که می‌توانند انتخاب مناسبی برای تهیه بک‌آپ باشند. Backup Plus Portable نام دستگاهی است که از اطلاعات کامپیوتر فایل پشتیبان تهیه می‌کند و آنها را نیز درون خود ذخیره می‌کند.

با این حال باوجودی که متخصصان آی‌تی همیشه در حال از بین بردن خطرات امنیتی موجود در سیستم‌ها هستند اما حملات نیز روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند. با این اوصاف باید توجه داشت که هیچ‌گاه نمی‌توانید مدعی شوید که کامپیوترتان در برابر حملات سایبری مقاوم است اما رعایت این ۵ اقدام باعث می‌شود که دستگاه‌تان تاحدودی ایمن باشد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران