شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 36611 | |

محققان دانشگاه واندربیلت موفق به ساخت نانو سیمی به قطر سه اتم شدند که در کوچک‌سازی اشیا موثر است. از نتیجه این تحقیقات می‌توان برای تا کردن گوشی تلفن همراه استفاده کرد.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اعلام کرد: رقابت بر سر کاهش اندازه تلفن‌های همراه تحقیق و توسعه در زمینه این صنعت را به سمت ساخت نانوسیم‌هایی با قطر بسیار کمتر از نانوسیم‌های موجود و استفاده از آنها در مدارهای تک لایه سوق داده است.

استفاده از این فناوری در تلفن‌های همراه علاوه بر کاهش حجم آنها موجب انعطاف صفحات نیز می‌شود. اخیرا محققان، نانوسیمی به قطر سه نانومتر ساخته‌اند که می‌تواند ابعاد تلفن‌های همراه را کاهش دهد و موجب انعطاف‌پذیری آنها می‌شود.

کاهش ابعاد تلفن‌های همراه، یکی از اهداف رقابت در دنیای تجاری این صنعت است. با وجود تلاش‌ها در این زمینه، کاهش ابعاد گوشی‌ها نباید منجر به از دست دادن کاربری آنها شود. بنابراین عامل کاهش وزن و ابعاد توسط توازن بین کاربری و سبکی تلفن کنترل و بهینه می‌شود.

تحقیقات جدید محققان دانشگاه واندربیلت (Vanderbilt) در ایالت تنسی منجر به ساخت نانوسیمی با قطری به اندازه سه اتم شده است. ساخت سیم‌هایی با این ابعاد کم، افق‌های جدیدی را در کوچک‌سازی اشیا ایجاد کرده ‌است. ازجمله این امکانات جدید، تلفن‌های هوشمندی هستند که صفحات آنها مانند تکه‌های کاغذ قابلیت تازدن دارند. این فناوری جدید در مقاله «جینهاو لین» ارائه شده است. لین، دانشجوی دکتری آزمایشگاه ملی اوکریج است. وی در طول این پژوهش از باریکه متمرکزی از الکترون‌ها برای ساخت نانوسیم‌ها استفاده کرده ‌است.

ضخامت این نانوسیم‌ها حدود ۴ نانومتر بوده درحالی که ضخامت نانوسیم‌های تولیدی امروزه حدود ۵۰ الی ۱۰۰نانومتر است. بنابراین ضخامت این نانوسیم جدید، یک‌هزارم سیم‌های مورد استفاده در مدار رایانه‌های امروزی است. این نانوسیم‌ها به‌صورت آرایش 6 ضلعی از اتم‌ها کنار هم قرار گرفته‌اند و دارای هدایت الکتریکی و گرمایی و استحکام قابل ملاحظه‌یی هستند.

از آنجا که ترانزیستورها و حافظه‌های فلش نیز از شبکه این سیم‌ها استفاده می‌کنند، نانوسیم‌ها به راحتی قابلیت اتصال به آنها را دارند. این نانوسیم‌ها به شکل شبکه‌یی از اتم‌ها با ساختار لانه‌زنبوری تولید شده‌اند.

سقراط پاندلیتیس، راهنمای لین و استاد فیزیک و مهندسی در این زمینه گفت: در آینده قادر خواهیم بود یک ماده دوبعدی منعطف بسازیم؛ چون این ماده به ‌صورت تک لایه‌یی از اتم‌هاست، صفحات به وجود آمده مانند کاغذ، منعطف و قابل تا زدن هستند، شما می‌توانید با استفاده از این فناوری، کاغذها یا صفحه‌های نمایش انعطاف‌پذیر داشته باشید. دلیل انعطاف‌پذیر بودن این فناوری آن است که یک لایه اتمی از ماده در ساخت آن استفاده شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران