شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 20165 | |

بلومبرگ با اشاره به خرید ۹ هواپیما توسط ایران تحلیل کرد

بلومبرگ بااشاره به خرید ۹هواپیما توسط شرکت ماهان‌ایر که تحت تحریم امریکا قرار دارد، نوشت: درحالی که کمتر از دوماه دیگر ضرب‌الاجل حصول توافق هسته‌یی پایان می‌یابد، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شروع به فرو ریختن کرده است.

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: درحالی که کمتر از دوماه دیگر ضرب‌الاجل حصول توافق هسته‌یی پایان می‌یابد، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شروع به فرو ریختن کرده است. جدیدترین نشانه از فروپاشی تحریم‌ها تحویل 9فروند هواپیمای مسافربری دست دوم به شرکت هوایی ماهان‌ایر در این هفته بوده است.

امریکا شرکت‌های غربی را تهدید کرده که هواپیما به ایران نفروشند، هرچند که ممنوعیت فروش قطعات یدکی هواپیما به ایران در پایان سال2013 به موجب توافق موقت ژنو برداشته شده است. مقامات امریکایی همچنین گفته‌اند که تحریم‌ها در زمینه تروریسم و حقوق بشر حتی درصورت دستیابی به توافق هسته‌یی پابرجا باقی خواهند ماند.

به گزارش تسنیم، ماهان‌ایر قبلا به اتهام نقش‌آفرینی در ارسال سلاح به دولت سوریه تحت تحریم دولت امریکا قرار گرفته است. تحویل 9هواپیمای دست دوم به این شرکت درحالی صورت می‌گیرد که ایران در تلاش برای پیوستن مجدد به اقتصاد جهانی حتی قبل از انعقاد توافق هسته‌یی است. شرکت‌های نفتی غربی نشست‌هایی را با مقامات ایرانی برگزار کرده و درمورد نحوه بازگشت به بازار پرسود این کشور مذاکراتی را انجام داده‌اند.

عباس آخوندی، وزیر حمل‌و‌نقل ایران گفت: 15هواپیما از ماه فوریه تاکنون خریداری شده که 9فروند آنها در آخر هفته گذشته تحویل ایران شده است. رسانه‌های ایرانی نوشتند که این هواپیماها که قبلا بخشی از ناوگان هوایی شرکت ویرجین آتلانتیک بوده‌اند، به شرکت ماهان‌ایر تحویل شده‌اند. فایننشال‌تایمز گزارش داد، دولت‌های غربی احتمال می‌دهند شرکت هوایی الناصر عراق یک شرکت صوری ایجاد شده توسط شرکت ماهان‌ایر ایران برای خریداری هواپیما باشد.

ماهان‌ایر در سال2011 در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری امریکا قرار گرفت.

براساس اسناد فاش شده ازسوی پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس، در سال2008 وزارت امور خارجه امریکا تلاش کرد 3فروند هواپیمای متعلق به شرکت ماهان را که برای تعمیرات به کره‌جنوبی اعزام شده بود، به زمین بنشاند. درنهایت امریکا توانسته این هواپیماها را به پایگاه‌های امریکا که این هواپیماها در آنجا تولید شده‌اند فرا بخواند. دولت امریکا همچنین از یک شرکت انگلیسی که این هواپیماها را به شرکت ماهان فروخته مبلغ 15میلیون دلار جریمه اخذ کرده است.

سخنگوی وزارت خزانه‌داری امریکا روز دوشنبه از اظهارنظر درمورد تحویل این هواپیماها به ایران خودداری کرد. اما برخی تحلیلگران گفتند، این نقل‌وانتقالات نشان می‌دهد که تحریم‌های ایران در آستانه اتمام ضرب‌الاجل توافق هسته‌یی تا چه میزان از هم فروپاشیده است.

امانوئل اتولنگی، از اعضای بنیاد صهیونیستی دفاع از دموکراسی‌ها که طرفدار تشدید تحریم‌ها علیه ایران است در این باره گفت: «مورد ماهان‌ایر نشان می‌دهد که تحریم‌های امریکا دیگر شرکت‌های غربی را از انجام معاملات بزرگ با ایران باز نمی‌دارد، حتی با شرکتی مثل ماهان‌ایر که خزانه‌داری امریکا آن را به‌دلیل حمایت از سپاه پاسداران ایران هدف قرار داده است.»

وی افزود، برای حفظ اعتبار رژیم تحریم‌ها، دولت امریکا باید به سرعت نسبت به مجازات شرکت‌هایی که در این نقض آشکار تحریم‌ها دست داشته‌اند اقدام کند. در غیر این صورت این استدلال که تحریم‌ها همچنان پابرجا هستند و همیشه می‌توانند مجددا برقرار شوند، تمام اعتبار خود را از دست خواهد داد.

آوی جوریش، یکی از مقامات سابق خزانه‌داری امریکا که در زمینه ردیابی فعالیت‌های غیرقانونی ایران کار کرده گفت، خرید هواپیما «نقض فاحش» توافق موقتی است که در پایان سال2013 بین ایران و گروه 1+5 منعقد شد؛ «چنین اقداماتی توانایی دولت امریکا برای مذاکره را تضعیف می‌کند و این موضع‌گیری را زیر سوال می‌برد که اگر توافق خوبی حاصل نشود، اقتصاد ایران همچنان لطمه خواهد دید.»

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران