شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 18514 | |

درحالی که وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته از کمبود تولید 150هزار تن تایر درکشور خبر داده، مشاور رییس انجمن صنفی صنعت تایر گفت: بسیاری از تایرهای وارداتی امکان تولید در داخل را دارند و فقط به دلیل رقابت‌ قیمتی وارد می‌شوند که واردات این نوع تایرها ظلم به تولید داخلی است. سعید تقوایی با بیان اینکه میزان مصرف و تقاضای تایر درکشور سالانه 340هزار تن است، اظهارکرد: حدود 230 تا 240هزار تن از تایر مصرفی توسط کارخانه‌های ایران تولید و بقیه وارد می‌شود.

وی با اشاره به واردات سالانه 100تا 110هزار تن تایر به کشور افزود: بخشی از تایرهای وارداتی تایرهایی هستند که درحال حاضر درکشور تولید نمی‌شوند که از این دسته می‌توان به تایرهای سواری برای رینگ‌های 18 و 19 برخی سایزها در تایرهای رادیال وانتی و کمبودهایی در تایرهای باری اتوبوسی رادیال اشاره کرد. مشاور رییس انجمن صنفی صنعت تایر کشور با بیان اینکه صنعت تایر با واردات این دسته از تایرها که میزان آن حداکثر به 30هزار تن می‌رسد مشکلی ندارد، گفت: بحث اصلی این است که تایرهایی را در کشور تولید می‌کنیم اما به دلیل مسایل رقابتی با دامپینگ و قیمت‌شکنی همین تایرها را عده‌یی از چین وارد می‌کنند. تقوایی ادامه داد: برای مثال در تایرهای بایاس باری و اتوبوسی شاید هیچ کشوری نتواند تایری به کیفیت ایران تولید کند اما در همین حال مشابه این تایرها با قیمت‌های پایین از چین وارد می‌شود.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه البته اینگونه تایرها در دنیا تقریبا جای خود را به تایرهای رادیال داده‌اند، گفت: وقتی در ایران هنوز ناوگان حمل‌ و نقل ریلی از این تایر استفاده می‌کنند، وارد‌ کردن آنها ظلم به تولید در داخل کشور است. عضو کمیته استاندارد صنعت تایر کشور با بیان اینکه صنعت تایر کشور این قدرت را دارد که بخش عمده‌یی از تایرهای وارد شده را تولید کند، ادامه داد: درحال حاضر بسیاری از کارخانه‌های ما با ظرفیتی پایین‌تر از ظرفیت اسمی‌شان کار می‌کنند. تقوایی درباره‌ عملیات تحقیق و توسعه در کارخانه‌های ایران در حوزه تایر گفت: شرکت‌ها برای تحقیق و توسعه برنامه دارند که این برنامه‌ها نیز بیشتر به سمت سایزها و الگوهای خودروهای جدید است. برای مثال برای مدت زیادی تایر خودرو سراتو از کشور‌های خارجی وارد می‌شد اما درحال حاضر ما اقدام به تولید آن می‌کنیم. به گفته وی، تایرهای SUV برای این دسته از خودروها مثل سوزوکی گرندویتارا برای نخستین‌بار در سال گذشته به‌طور آزمایشی تولید شد و از امسال به بازار ارایه می‌شود. مشاور رییس انجمن صنفی صنعت تایر کشور گفت: برای عملیات تحقیق و توسعه در صنعت تایر کشور نیازمندیم که حمایت بیشتری از سوی ارگان‌ها از این صنعت انجام شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران