شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 9674 | |

جهان لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در سخنانی با بیان اینکه پاریس کشور فلسطین را به‌رسمیت خواهد شناخت، گفت: این اقدام خدمتی نیست که از سوی ما صورت بگیرد بلکه یک حق است.

به گزارش ایسنا، لوران فابیوس در سخنانی در پارلمان این کشور که روز جمعه 28 نوامبر را به‌عنوان زمانی بررسی پیش‌نویس به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین تعیین کرده بود، گفت: فرانسه کشور فلسطین را به‌رسمیت خواهد شناخت و این حق مردم آن سرزمین است. وی با یادآوری این مساله که این نهاد اجرایی تنها مسوول اتخاذ این تصمیم است، افزود: مذاکرات صلح متوقف شده و اوضاع خشونت‌باری حکمفرما شده است و هیچ مساله‌یی در غزه حل‌وفصل نشده و تنش‌ها در هر مکانی شدیدتر می‌شود.

فابیوس گفت: فرانسه بر برنامه‌های زمانی که از دو سال قبل برای حل‌وفصل نهایی درگیری‌ها میان اسراییل و فلسطینی‌ها تدوین شده، تایید می‌کند. وی ادامه داد در صورتی که مذاکرات صلح میان فلسطین و اسراییل به نتیجه‌یی منجر نشود، این کشور حتما کشور فلسطین را به‌رسمیت خواهد شناخت. دور قبل مذاکرات صلح میان دولت خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی به نتیجه نرسید و بسیاری از کشورها حتی امریکا که از حامیان این رژیم است، مقصر شکست مذاکرات دولت نتانیاهو را می‌دانند زیرا برخلاف تعهدات‌شان، رژیم صهیونیستی در مذاکرات صلح به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری همچنان ادامه داده است. وی افزود: ما در سازمان ملل به‌همراه شرکایمان تلاش می‌کنیم تا قطعنامه‌یی در شورای امنیت برای آغاز و تکمیل مذاکراتی صورت بگیرد که گفته می‌شود این مذاکرات دو سال به طول خواهد انجامید. فشار افکار عمومی جهان بر سیاستمداران به‌ویژه در اروپا باعث چنین تصمیم‌گیری‌هایی شده است. چندی قبل نیز پارلمان اسپانیا به دولت این کشور اجازه داد تا موضوع شناسایی کشور فلسطین را مورد بررسی قرار دهد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران