شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 8620 | |

روز بد اما هفته‌ ای خوب برای وال‌استریت

جهان با وجود ضرر شاخص‌های سهام در امریکا در روز جمعه، وال‌استریت، چهارمین هفته سود خود را به پایان رساند.

به گزارش رویترز، روز جمعه، بازار که پس از یک‌روز تعطیلی آمده بود تا آخرین روز فعالیت در هفته را سپری کند، جریانی محتاطانه داشت و شاخص‌های سهام، تغییرات اندکی را تجربه کردند چنانکه اندک سود و رونق سهام بخش انرژی با ضرر سهام بخش بهداشت سر‌به‌سر شد.

سهام بیوتک ازجمله بزرگ‌ترین بازندگان روز جمعه وال‌استریت بودند، به‌طوری‌که 8/0درصد از ارزش خود را از دست داد. اما از آن سو افزایش اندک قیمت نفت در بازار باعث سود 8/0درصدی سهام بخش انرژی گردید و ضرر بازار از ناحیه سهام بیوتک را جبران کرد. از سوی دیگر اخبار افزایش خرده‌فروشی در ماه اکتبر نیز به بازار کمک کرد تا ضررش محدود باشد.

میانگین شاخص سهام مرغوب داوجونز 18واحد از دست داد و با 1/0درصد کاهش به واحد 17.634.74 رسید. شاخص استاندارد‌اند‌پورز در اثر ضرر ناشی از کاهش ارزش سهام شرکت‌های بهداشت، کمتر از یک‌واحد از دست داد و در جدول 02/0درصد تنزل داشت و اما شاخص سهام تکنولوژی نزدک 8.40واحد اضافه کرد و در جدول 18/0درصد ترقی کرد.

برای کل هفته، شاخص داوجونز و استاندارد‌اندپورز دفاترشان را با 4/0درصد سود به پایان بردند، نزدک 1.2درصد برای هفته به‌دست آورد.

میزان و حجم معاملات اندکی کاهش پیدا کرده بود و به‌طور کلی در بازار 6میلیارد سهم دست‌به‌دست شد که در مقایسه با میانگین روزانه 6.5میلیارد سهم اندکی پایین‌تر است.

اما در بازار معاملات ارزی ارزش دلار به‌دلیل اخبار خوب از افزایش میزان خرده‌فروشی در اکتبر، تقویت شد. میزان خرده‌فروشی در امریکا، در اکتبر 5/0درصد افزایش داشته است. روز جمعه در امریکا هر دلار به‌ازای 116.25ین معامله شد. اما ارزش یورو هم در قبال دلار 38/0درصد ترقی کرد و نرخ برابری یورو در برابر دلار به‌ازای هر یورو یک‌دلارو25سنت معامله شد.

قیمت نفت‌خام در بازار اندکی افزایش یافت و نفت‌خام برنت دریای شمال روز جمعه پس از کاهش به سطح 76دلارو76سنت، به‌ازای هر بشکه 79دلارو41سنت رسید. نفت‌خام امریکا نیز 1.61دلار در هر بشکه افزایش یافت و به 75دلارو82سنت رسید.

افزایش سود سهام ویرجین

شرکت هواپیمایی ریچارد برانسون موسوم به «ویرجین امریکا» در نخستین روز از ارایه سهام در «نزدک» بورس نیویورک فراتر از پیش‌بینی‌ها ظاهر شد و سهام آن با 30‌درصد افزایش مبادله شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، ویرجین امریکا توانست 3/13میلیون سهام خود را که به قیمت اولیه 23دلار عرضه شده بود به‌قیمت 307دلار برای هر سهم به فروش برساند. این شرکت از سال تاسیس به‌دلایل حقوقی در چند دوره ضرردهی بالایی داشت ولی به‌مرور زمان توانست با حل دعوی حقوقی و سرویس‌دهی بهتر به مسافران خود را به سوددهی نزدیک کند. طبق گزارش منتشرشده در سال2013 این شرکت از سرمایه کلی 42/1میلیارد دلاری توانست سود 2/10میلیون‌دلار به‌دست آورد.

برانسون که در سال2004 این شرکت را راه‌اندازی کرده بود، اما طبق قوانین ایالات متحده که افراد غیرامریکایی نمی‌توانند مالکیت بیش از ۲۵‌درصد از خطوط هواپیمایی این کشور را در اختیار داشته باشند، با مشکل حقوقی مواجه شد و درنهایت، نخستین پرواز این شرکت در اگوست۲۰۰۷ انجام گرفت.


«علی‌بابا» در انتظار

ثبت رکورد جدید

سخنگوی غول تجارت الکترونیک چین که در هفته اول عرضه در بورس نیویورک رکورد مبادلات در معاملات مربوط به اوراق قرضه در امریکا را شکست اعلام کرد پیشنهاد مبادله بر پایه دلار در این سایت را دنبال می‌کند. به گزارش وال‌استریت‌ژورنال، از موسسه‌های اقتصادی مورگان‌استنلی، سیتی‌گروپ، دویچه‌بانک و جی‌پی‌مورگان را برای مدیریت فروش کمک می‌گیرند. علی‌بابا با فروش هشت‌میلیارد دلار اوراق قرضه در دو‌ماه رکورد دست‌نیافتنی برای خود ثبت کرده و با ثبت فروش 9میلیارد دلاری کالا ازطریق سایت در یک روز توانست یک‌بار دیگر پیشتازی خود را به اثبات برساند. پیش‌بینی می‌شود با عملیاتی‌شدن پیشنهاد علی‌بابا برای مبادله در این سایت بر پایه دلار موفقیت این گروه تجاری افزایش چشمگیری داشته باشد.


اتهام استارباکس در مورد فرار مالیاتی

ناظران مالیاتی اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کردند که احتمال دارد تعامل مالیاتی بین شرکت بین‌المللی استارباکس با دولت هلند غیرقانونی باشد.

به گزارش دویچه‌وله، وضعیت مالیاتی شرکت استارباکس که مالک بزرگ‌ترین کافی‌شاپ‌های زنجیره‌یی در جهان است، از پنج‌ماه قبل تحت بررسی گسترده کمیسیون اروپا قرار گرفته است.

ناظران مالیاتی این کمیسیون اکنون سرگرم تحقیق در این زمینه‌اند که دولت هلند چگونه اجازه داده استارباکس از سال۲۰۱۱ تاکنون مالیات بر درآمد کمتر از معیارهای قانونی بپردازد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران