شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52501 | |

نامزد جمهوری‌خواه در آستانه دومین مناظره با چالشی جدید روبه‌رو شد

گروه جهان طلا تسلیمی

درحالی که تنها 5هفته تا انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا باقی است، برخی رسانه‌های امریکایی جزییاتی را درمورد سابقه مالیاتی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات، منتشر کردند که نشان می‌دهد وی در دو دهه اخیر از پرداخت مالیات به دولت کشورش طفره رفته است.

براساس اسنادی که نیویورک‌تایمز منتشر کرده، دونالد ترامپ در سال1995 روی اظهارنامه مالیات بر درآمد خود مدعی ضرر و زیانی برابر با 916میلیون دلار شده است. ادعایی که احتمالا امکان طفره رفتن از پرداخت مالیات را به مدت 18سال برای وی فراهم کرده است. براساس اسناد مالیاتی که مربوط به 1995 است و ترامپ تاکنون از انتشار آنها خودداری کرده، نامزد ریاست‌جمهوری امریکا از اشتباهات تجاری خود در دهه1990 مزایای مالیاتی قابل‌توجهی کسب کرده است.

جوئل روزنفلد کارشناس نیویورک تایمز، برای تحلیل سوابق مالیاتی ترامپ در سال1995، گفته قوانین مالیاتی که به‌ویژه به‌نفع ثروتمندان هستند، احتمالا این امکان را برای ترامپ فراهم آورده‌اند تا با استفاده از ضرر و زیان 916میلیون دلاری‌اش، به همان میزان از پرداخت مالیات بر درآمد خود در دوره‌یی 18ساله خودداری کند. اگرچه مقدار درآمد ترامپ که مشمول مالیات می‌شده در سال‌های پس از 1995 هنوز مشخص نشده، اما ضرر و زیان اعلام شده به اندازه‌یی زیاد بوده که می‌توانسته مالیات بر درآمدی بالغ بر 50میلیون دلار را به مدت 18سال شامل شود.

ترامپ تاکنون از اظهارنظر درمورد اسناد مالیاتی فاش شده خودداری کرده و در مقابل، ستاد انتخاباتی وی بیانیه‌یی منتشر کرد که ضرر و زیان 916میلیون دلاری را نه رد کرده است و نه تایید. در این بیانیه آمده است: «آقای ترامپ تاجر بسیار ماهری است و مسوولیت وی در امانتداری در تجارت ایجاب می‌کند تجارتش، خانواده‌اش و کارمندانش بیش از حدی که از نظر قانونی موردنیاز است، مالیات پرداخت نکنند. باید گفت که آقای ترامپ صدها میلیون دلار مالیات بر دارایی، فروش و مالیات بر کالاهای داخلی، مالیات بر املاک و مستغلات، مالیات شهری، مالیات مربوط به کارمندان و مالیات دولتی پرداخته‌اند. وی قوانین مالیاتی را بیش از هر شخص دیگری که تاکنون برای ریاست‌جمهوری امریکا نامزد شده، می‌شناسد و تنها کسی است که می‌داند چگونه این قوانین را تصحیح کند.»

در این حال، مارک ‌ای.کازوویتز از وکلای ترامپ، در اقدامی جداگانه نامه‌یی را به نیویورک‌تایمز ارسال کرده و گفته انتشار این اسناد غیرقانونی بوده است چراکه ترامپ اجازه افشای هیچ یک از اسناد مالیاتی را نداده‌ است. وکیل ترامپ تهدید کرده علیه این روزنامه اقدامات قانونی انجام خواهد شد.

بنا بر گزارش نیویورک‌تایمز، به‌دلیل ناقص بودن این اسناد، امکان مشخص‌سازی مسائل بسیاری همچون درآمد خالص ترامپ در آن سال، میزان دقیق ضرر و زیان اعلام شده، مبالغ مصرف شده در خیریه و مواردی از این قبیل مشخص نیست و حتی ممکن است ترامپ در عین طفره رفتن از پرداخت مالیات، واقعا هیچ قانونی را نقض نکرده باشد. اما مهم‌ترین مساله‌یی که با انتشار این اسناد فاش شد، چگونگی منفعت بردن افرادی همچون ترامپ از قوانین مالیاتی است. قوانینی که به‌ویژه برای چندین نسل از خانواده‌های ثروتمند امریکایی سودمند هستند و کمک می‌کنند این افراد ثروت‌شان را در شبکه‌هایی از مشارکت، شرکت‌های با مسوولیت محدود و مواردی از این قبیل حفظ و حتی از ضرر و زیان در تجارت‌شان برای طفره رفتن از مالیاتی معادل میزان خسارت، استفاده کنند.

افشای این اسناد در شرایطی صورت گرفته که ترامپ پیش‌تر نیز در مناظره رودررو با کلینتون چندین اظهارنظر جنجالی داشت که به مذاق رای‌دهندگان امریکایی خوش نیامده است. در مناظره انتخاباتی، مجری برنامه هر دو نامزد را برای انتشار سوابق مالیاتی تحت‌فشار گذاشت و درنهایت هیلاری کلینتون گفت که ترامپ از انتشار اسناد پیشینه مالی خود سر باز می‌زند تا مردم ندانند که مالیاتی پرداخت نمی‌کرده است، اما ترامپ بدون اینکه چنین مساله‌یی را نقض کند، پاسخ داد طفره رفتن از پرداخت مالیات نشانه هوش تجاری وی است و گفت: «تا هیلاری کلینتون ۳۳هزار ایمیلی را که حذف کرده ارائه نکند، برگه مالیاتی خود را ارائه نخواهم کرد.» زمانی هم که کلینتون، ترامپ را به‌عنوان کسی معرفی کرد که دوست دارد بازارها سقوط کنند تا او بتواند سود ببرد و مثال زد که ترامپ در سال2006 و پس از بحران مسکن خیلی خوشحال بوده چون می‌توانسته است که خانه‌های زیادی را ارزان‌تر بخرد، ترامپ پاسخ داد: «به این می‌گویند تجارت!»

گفته شده احتمالا اغلب رای‌دهندگان امریکایی از این سخنان ترامپ آزرده شده‌اند چراکه بسیاری از آنان در جریان فاجعه‌یی که ترامپ شادمانه از آن به‌عنوان تجارت نام می‌برد، خانه‌های خود را از دست دادند. براساس تاریخ ثبت شده در سایت انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، دومین مناظره ترامپ و کلینتون قرار است روز یک‌شنبه هفته آتی (18مهرماه) در دانشگاه واشنگتن برگزار شود و انتظار می‌رود با اسناد فاش شده، جدال جدیدی میان نامزدهای انتخاباتی در بگیرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران