شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 49938 | |

دلایل قطع مکرر برق شهر کابل اعلام شد

سخنگوی رییس شرکت توزیع برق افغانستان «برشنا» اعلام کرد که گروه طالبان یک خط انتقال برق را در قندوز قطع کرد و این شرکت ناچار شد تا 35 درصد از برق کابل را قطع کند. به گزارش ایرنا، «وحیدالله توحیدی» روز سه‌شنبه اعلام کرد که براثر حمله طالبان به شهرستان «خان آباد» در استان قندوز، خط انتقال برق به کابل، قندوز و تخار در منطقه آلچین منهدم شده است. وی افزود: با قطع این خط 300مگاواتی، 120مگاوات از برق شهر کابل نیز کاهش یافته و هم‌اکنون 35درصد مردم شهر کابل در شبانه‌روز بدون برق هستند. استان‌های قندوز و تخار به‌طور کامل در تاریکی به‌سر می‌برند و با شدت درگیری‌ها؛ هم‌اکنون امکان ترمیم خطوط وجود ندارد. وی گفت: مهندسان اداره برق افغانستان روز دوشنبه به منطقه اعزام شدند، اما به دلیل شدت درگیری‌ها، موفق به بازسازی خطوط برق نشده و مجبور به ترک منطقه شدند. مهندسان منتظرند تا از شدت جنگ در منطقه کاسته شود تا امکان ورود آنان به منطقه و ترمیم خطوط برق فراهم شود.


منات آذربایجان نیمی از ارزش خود را از دست داد

منات، پول رسمی آذربایجان، طی سال گذشته نیمی و تنها در روز جمعه 2.5 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد این مساله نشان‌دهنده شکست دولت این کشور در بهبود شرایط اقتصادی است. به گزارش بلومبرگ، همین نوسانات ارزشی منات باعث شده است که خانوارهای آذری برای حفظ ارزش دارایی‌های خود به خرید دلار روی بیاورند و در نتیجه بانک‌های این کشور خالی از دلار شده‌اند. بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان دلار در باکو نیز در روزهای جمعه و شنبه عرضه این ارز را به‌طور کامل متوقف کردند یا ارائه آن را به 100 تا 500 دلار برای هر نفر محدود کردند. بنا به گفته یکی از فعالان بازار ارز باکو، حتی واحد ارائه‌دهنده‌یی که به هر نفر تنها 100 دلار سهمیه ارائه داده بود نیز تامین دلار برای ادامه عرضه آن با مشکل مواجه است. بنا به گفته روفات عباسوف، از مقامات نظارت بر بازار مالی آذربایجان، فروش ارز کاری است که خود بانک‌های نسبت به آن تصمیم‌گیری می‌کنند و دولت آذربایجان نمی‌تواند در این مساله دخالت کند. کاهش ارزش منات آذربایجان نشان‌دهنده شکست دولت این کشور در بهبود شرایط اقتصادی و بازگرداندن اطمینان به مردم نسبت به شرایط پیش روی اقتصادی است. بنا به اعلام موسسه S&P گلوبال، نرخ ذخیره‌سازی دلار در آذربایجان به 80درصد افزایش یافته است.

منات آذربایجان طی سال گذشته میلادی نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و از ابتدای سال جاری میلادی پس از ارز تاجیکستان به عنوان دومین ارز با بدترین عملکرد در میان کشورهای عضو شوروی سابق محسوب می‌شود. ارزش منات در روز جمعه به 1.6825 در برابر دلار رسید.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران