شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 49681 | |

گروه جهان

یک مقام دیگر کره‌شمالی که برای حدود 20سال در اروپا مستقر بود و مدیریت یک صندوق ارز مخفی رهبر کشورش را در دست داشت، ظاهرا با «میلیاردها دلار» پول گریخته و طبق گزارش رسانه‌ها، از یکی از کشورهای غربی درخواست پناهندگی کرده است. به گزارش دیلی‌میل، رسانه‌های کره‌جنوبی گزارش دادند، این مرد که معتمد دولت کره‌شمالی محسوب می‌شد و برای دو دهه مدیریت یک صندوق ارزی مخفی رهبر کشورش را در دست داشت، به یکی از کشورهای غربی گریخته است. او که نامش اعلام نشده، دومین مقام ارشد کره‌شمالی است که به‌تازگی

فرار کرده‌اند. اخیرا اخباری از فرار معاون سفیر کره‌شمالی در انگلیس نیز منتشر شده بود؛ او یکی از عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات‌های این کشور منزوی بود که با خانواده‌اش به کره‌جنوبی پناهنده شد. خبرگزاری یونهاپ و روزنامه دونگ-ای ایلبو به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که این مقام در یک کشور اروپایی نامشخص برای حمایت از جانش تحت‌نظر قرار دارد. با این حال هنوز مشخص نیست که او گریخته یا از کشوری درخواست پناهندگی کرده است. وزارت اتحاد دو کره در سئول در این رابطه اظهارنظری نکرده است.

اما دو گزارش مذکور جزییات متناقضی داشتند. خبرگزاری یونهاپ تاکید دارد که این مقام، اواخر سال گذشته با چندین میلیون دلار مفقود شده. در همین حال روزنامه دونگ‌-ای ایلبو می‌گوید که این مقام ماه ژوئن با چند میلیارد دلار گریخته است. هر دو گزارش اما تاکید دارند که او از اعضای ارشد «دفتر39» بوده است که سازمانی مخفی در حزب حاکم کارگران کره‌شمالی است و مسوول نگهداری ارز برای رهبر جوان این کشور است. سازمان اطلاعات امریکا می‌گوید که دفتر39 بر یک شبکه غیرقانونی از عملیات‌های درآمدزایی ازجمله قاچاق موادمخدر و چاپ پول تقلبی نظارت می‌کند. دو گزارش تاکید دارند که این مرد برای دو دهه در اروپا زندگی می‌کرده اما جزییاتی از مقام‌ یا مقام‌های او در آن دوره ارائه نداده‌اند. یونهاپ گزارش داد که او از امریکا درخواست پناهندگی کرده اما این گزارش رد شد. گفته می‌شود که او به همراه دو فرزند پسرش فرار کرده است. اگر این اخبار تایید شود، این فرد جدیدترین مقامی است که از میان نخبگان سیاسی کره‌شمالی از بدنه حزب حاکم جدا می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران