شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 45821 | |

افراط‌گرایی که امریکا را تهدید می‌کند

گروه جهان

شورای روابط اسلامی امریکا با همکاری دانشگاه برکلی گزارشی تهیه کردند که در آن نام 74گروه مرتبط با برنامه «اسلام‌هراسی» معرفی شده است. بر اساس برآورد این گزارش 206میلیون دلار برای اجرایی شدن برنامه اسلام‌هراسی هزینه ‌شده است.

در این گزارش که در نشریه گاردین منتشر شده آمده است، هدف اصلی 33 گروه از 74 گروه حامی اسلامی‌هراسی «ترویج تعصب‌ورزی یا تنفر از اسلام و مسلمانان است.»بر اساس این گزارش، گروه‌های اصلی شامل صندوق ابستراکشن، پروژه کلاریون، مرکز آزادی دیویدهورویتز، مرکز قانون و آزادی امریکا، مرکز سیاست امنیتی، پروژه تحقیقی تروریسم، دیده‌بان جهان و گروه « برای امریکا» است که بین سال‌های 2008 و 2013 میلادی تقریبا 206میلیون دلار صرف اسلام‌هراسی کرده‌اند. کری سیلور، نویسنده این گزارش و مدیر اداره نظارت و مبارزه با اسلام‌هراسی شورای روابط اسلام و امریکا در این زمینه گفت: «نفرتی که این گروه‌ها برای آن هزینه و تحریک می‌کنند تبعاتی واقعی همچون حمله به مساجد سراسر کشور و قوانین جدید تبعیض آمیز علیه مسلمانان در امریکا دارد. مرکز سیاست امنیتی مستقر در واشنگتن و گروه «برای امریکا» بیشترین تاثیر را داشته‌اند زیرا تلاش می‌کنند لفاظی‌های خود را علیه مسلمانان گسترش دهند.»دو گروه مرکز سیاست امنیتی و مرکز آزادی دیوید هورویتز، جوایزی را به «جف سشنز» سناتور امریکایی از ایالات آلاباما و رییس کمیته مشاوره امنیت ملی «دونالد ترامپ» اعطا کرده‌اند. پس از حمله تروریستی یکی از هواداران امریکایی داعش به باشگاه شبانه‌یی در اورلاندو دونالد ترامپ نامزد غیررسمی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا ضمن پافشاری بر پیشنهاد سابق خود در مورد ممنوعیت موقتی ورود مسلمانان به امریکا از دولت این کشور خواست تا نظارت بیشتری بر مساجد اعمال کند و مشخصات تک‌تک اتباع مسلمان را ثبت کند.

روز دوشنبه پایگاه اینترنتی مرکز آزادی دیوید هورویتز با اشاره به حادثه تیراندازی باشگاهی شبانه در اورلاندو که توسط «عمر متین» امریکایی مسلمان از ایالات فلوریدا انجام شد، عنوان «یک مسلمان 49نفر را در اورلاندو به کشتن داد» را به عنوان تیتر اصلی خود انتخاب کرد. این گزارش همچنین فاش کرد که دو نفر دیگر از مشاوران سیاسی دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا با گروه‌های فهرست شده در گزارش شورای روابط اسلام و امریکا و دانشگاه برکلی کالیفرنیا ارتباط داشته‌اند. مرکز سیاست امنیتی از افرادی همچون «ژوزف شومیتز» به عنوان کارشناس ارشد و «ولید فارس» که گفته می‌شود برای گروه «برای امریکا» فعالیت می‌کند، نام برده است.

گاردین در ادامه این گزارش نوشت که تلاش آنها برای تماس با «بریجیت گابریل» موسس گروه «برای امریکا» و مرکز سیاست امنیتی به ریاست «فرانگ گافنی» بی‌پاسخ باقی مانده است. گافنی مشاور امنیت ملی «تد کروز» سناتور ایالت تگزاس در جریان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری بوده است.

بر اساس این گزارش، کمپین ترامپ و دفتر سشنز نیز از پاسخگویی به پرسش‌های این روزنامه خودداری کرده‌اند. گروه «برای امریکا» هدایت پروژه‌یی را برعهده دارد که شامل پایگاه داده‌ها درباره جامعه مسلمانان امریکاست. براساس گزارش پایگاه اینترنتی این گروه، این برنامه آموزش‌ها و اطلاعاتی را درباره امنیت ملی و تروریسم و نقش دعوت به جهاد در تسریع در تروریسم خانگی ارائه می‌دهد.

«استفان پیگات» از مرکز «حقوقی فقر جنوبی» نوشت که برنامه این گروه یکی از اجزای اصلی «نقشه‌یابی افراطی‌گرایی» است که فهرستی از آدرس‌های انجمن‌های دانشجویان مسلمان در کشور و تعدادی از مساجد و موسسه‌های اسلامی تهیه کرده است. این انجمن‌ها و مساجد همگی به عنوان سازمان‌های مظنون به ایجاد نگرانی امنیتی قلمداد می‌شوند.

گزارش مشترک شورای روابط اسلام و امریکا و دانشگاه برکلی به علاوه طرح‌های ضد اسلامی را دنبال می‌کند که بر اساس این گزارش در 10 ایالت امریکا به قانون تبدیل شده‌اند. بر اساس این گزارش، 78 مسجد در سال 2015 هدف قرار گرفته‌اند. به گفته سیلور، این بالاترین رقم حملات به مساجد در یک سال از زمان آغاز پیگیری‌های شورای امریکا و اسلام در این زمینه در سال 2009 بوده است.

به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه خبری ان.اچ.کی ژاپن نیز سه‌شنبه خبر داد که بر اساس جدیدترین گزارش شورای روابط اسلام و امریکا، موارد مزاحمت و هتک‌حرمت مساجد امریکا در سال 2015 نسبت به سال قبل نزدیک به چهار برابر افزایش یافت.


اسلام‌هراسی در جهان

هفته گذشته نیز پژوهشی که دانشگاه لایپزیگ با همکاری بنیاد هاینریش بُل، بنیاد روزا لوکزامبورگ و بنیاد اتو برِنر، از نهادهای معتبر در جامعه آلمان انجام دادند نشان داد که هجوم پناهجویان به این کشور موجب شده تا اسلام‌هراسی در آلمان نیز رواج پیدا کند. در این بررسی که روی 2هزار و 420نفر انجام شد از هر دو شرکت‌کننده، یک نفر به این سوال که آیا به دلیل ازدیاد جمعیت مسلمانان در آلمان، شهروندان این کشور گاهی احساس غریبگی در کشور خود دارند پاسخ مثبت دادند. این میزان در سال 2014 حدود 43درصد و در سال 2009 تقریبا 30درصد بوده است. این پژوهش همچنین نشان داد تعداد کسانی که معتقدند باید از ورود مسلمانان به آلمان جلوگیری شود، افزایش یافته است و اکنون به بیش از 40درصد رسیده است. این در حالی است که در سال 2009 این آمار 8درصد بود.

هجوم پناهجویان و مهاجران به آلمان، حمایت‌ها از حزب ضد مهاجر «آلترناتیو برای آلمان» (اِی. اِف.دی) را افزایش داده است. این حزب خواستار ممنوعیت پوشش برقع و وجود مناره‌ها در شهرهای این کشور شده و اسلام را مخالف با قانون اساسی آلمان دانسته است. یوآخیم گاوک، رییس‌جمهور آلمان، روز دوشنبه در یک مراسم افطاری درخصوص بد جلوه دادن مسلمانان و دوقطبی شدن جامعه آلمان هشدار داد. حتی در انگلیس نیز موجی از اسلام‌هراسی در دانشگاه‌ها دانشجویان را تهدید می‌کند. به گزارش هافینگتون‌پست، مالیا بواتیا، رییس اتحادیه ملی دانشجویان انگلیس در این باره گفت: «انتخاب برخی مسلمانان به ع

نوان نمایندگان دانشجویان اکنون باتوجه به افزایش اسلام‌هراسی دیگر به امری «غیرمشروع» تبدیل شده است. ما اکنون با خطر از دست دادن صدای دانشجویان مسلمان مواجه هستیم و وقت آن رسیده که برای این مساله چار‌ه‌یی اندیشیده شود.»شبکه خبری ان.اچ.کی ژاپن نیز خبر داد که بر اساس جدیدترین گزارش شورای روابط اسلام و امریکا، موارد مزاحمت و هتک‌حرمت مساجد امریکا در سال 2015 نسبت به سال قبل نزدیک به چهار برابر افزایش یافت. بر اساس گزارش این شبکه خبری، این آمار از سال 2009 که موارد تعدی به مساجد ثبت می‌شود، سابقه نداشته و حدود چهار برابر آمار سال 2014 است که تنها 20 فقره مزاحمت و هتک‌حرمت مساجد ثبت شده بود. مسوولان شورای روابط اسلام و امریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به «تبلیغات اسلام‌ستیزانه» دونالد ترامپ، خبر دادند که پس از کشتار اورلاندو، درگیری با مسلمانان و توهین به آنها نیز گزارش شده است.

این شورا همچنین نگرانی شدید خود را نسبت به جهت‌گیری کشور امریکا ابراز کرد و از امریکایی‌ها خواست هرگونه تنفر و تندروی را رد کنند.

مدتی است که برخی نویسنده‌ها و تحلیلگران نیز به افشای پول‌ها و افرادی می‌پردازند که پروژه ایران‌هراسی را در تمامی این سال‌ها هدایت کرده‌اند. اما مساله تحقیق در مورد اسلام‌هراسی، مساله‌یی جدید است و احتمالا با سخنان صریح ترامپ علیه مسلمانان امریکا به مساله‌یی جدی برای پیگیری تبدیل شده است. رر

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران