شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44208 | |

رییس فدرال رزرو از ثبات شرایط برای افزایش نرخ بهره خبر داد

گروه جهان

«ژانت یلن» رییس فدرال رزرو اعلام کرد: در صورتی که رونق اقتصادی امریکا با همین روند ادامه داشته ‌باشد احتمال افزایش نرخ بهره در تابستان زیاد است. بانک مرکزی این تغییرات را براساس آمار و داده‌ها‌ی قوی که تاکنون از اقتصاد دریافت کرده است، ایجاد خواهد کرد.

به گزارش فایننشال تایمز، یلن که روز جمعه در دانشگاه هاروارد سخنرانی داشت، آخرین سیاست‌گذاری بود که بهبود روند اقتصادی در امریکا را تایید کرد. این تایید برای بازار به منزله آن است که شرایط برای افزایش نرخ بهره در امریکا مساعد شده است.

یلن احتمالا از همکاران خود در نشست 15-14 ژوئن کمیته بازار آزاد بانک مرکزی امریکا میزبانی خواهد کرد. زمانی که آنها در خصوص دومین افزایش نرخ بهره در هفت سال اخیر تصمیم خواهند گرفت.

داده‌های جدید نرخ رشد سالانه 0.8درصد را نشان می‌دهد. این میزان رشد اگرچه در سه ماهه اول کاهش پیدا کرده است اما یلن در این سخنرانی تاکید کرده است که «اقتصاد وضعیت خوبی دارد و با توجه به آماری که ما رصد کردیم این‌گونه به نظر می‌رسد اقتصاد در حال رشد و بهبود است.»

او همچنین گفت که انتظار دارد بازار کار به همین روند بهبود خود ادامه دهد. در این صورت می‌توان بدون نگرانی نرخ بهره را نیز افزایش داد. رییس فدرال رزرو امریکا همچنین گفت: «من این را در گذشته نیز بارها تکرار کرده بودم که از نظر بانک مرکزی بهتر این است که نرخ بهره را به تدریج و با احتیاط افزایش دهد و احتمالا در ماه‌های آینده چنین برنامه‌یی اجرا خواهد شد.» یلن در ادامه تاکید کرد که همچنان نگرانی‌هایی درباره گام‌های آهسته اقتصاد امریکا در روند بهبود وجود دارد. یکی از این نگرانی‌ها این است که جریان بی‌ثباتی در افزایش دستمزدها تشدید شود. در سال گذشته نیز با اینکه آمار اقتصادی از جریان قوی احیای اقتصادی در امریکا حکایت داشت، راکد ماندن سطح دستمزدها، یکی از نگرانی‌ها و از عوامل تردید بانک مرکزی در افزایش نرخ بهره بود. نرخ پایین بهره‌وری در سال‌های قبل نیز از دیگر نکاتی بود که یلن آن را مد نظر قرار داده است. از نظر رییس بانک مرکزی امریکا نرخ پایین بهره‌وری معضلی جدی و منفی در مقابل توسعه است که باید سریعا با آن مقابله کرد. آمارهای جدید که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد بهره‌وری امریکا در طول سه دهه گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

یلن گفت: «انتظار این است که زمان بیشتری را منتظر افزایش نرخ تورم به سطح 2 درصدی که مورد نظر بانک مرکزی امریکاست، بمانیم، اما دو دلیل بزرگ برای افزایش نیافتن نرخ تورم وجود دارد، یکی کاهش قیمت نفت و نیز هزینه کمتری که به دلیل افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی برای واردات پرداخت می‌شود. به نظر یلن، این دو موضوع دیگر تثبیت شده است و حتما نقش کاهش‌دهنده در نرخ تورم را ایفا می‌کنند. سخنرانی یلن موجب شد تا دلار امریکا افزایش 0.6 درصدی را در سبد 6 ارز جهانی تجربه کند. بر اساس آمار اخیر بلومبرگ، این افزایش نرخ دلار از نوامبر سال 2015 بی‌سابقه بوده است.

ژانت‌یلن مدرک دکترایش را از دانشگاه رقیب هاروارد یعنی ییل دریافت کرده است و تنها یک بار در این دانشگاه اقتصاد درس داده است اما این سخنرانی نخستین اظهارنظر عمومی او درباره اقتصاد امریکا از تاریخ بیست و نهم مارس است.

از آن تاریخ بسیاری از سیاست‌گذاران بانک مرکزی امریکا بحث پیرامون افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن را اغاز کردند.

بر اساس اطلاعات بلومبرگ، جزییات اطلاعات بانک مرکزی امریکا حاکی از آن است که افزایش نرخ بهره تا آخر ماه جولای از یک شانس 53.88درصدی برخوردار است. دو هفته قبل این شانس تنها 17.4 دردصد احتمال وقوع داشت. با این حال تنها کمی بعد از نشست‌های ماه مارس اختلاف در بانک مرکزی امریکا در زمینه افزایش نرخ بهره بروز کرد.

از نظر کارشناسان فدرال رزرو نشانه‌های دومین افزایش نرخ بهره در یک دهه گذشته بسیار قوی‌تر از چیزی باشد که حالا آمارها نشان می‌دهند.

برخی از شواهد مورد نیاز به شیوه روشنی در حال رشد هستند. بازارهای کار در ایالات متحده عملکردی قوی از خود نشان داده است تا حدی که شرایط را برای تحقق تورم 2درصدی مدنظر بانک مرکزی امریکا ایجاد کرده است.

دیگر آمارهای مربوط به بازارهای خرده‌فردوشی و بازار مسکن نیز بهبود قابل توجهی داشته‌اند. اما مساله دستمزدها هنوز نگرانی جدی کارشناسان و سیاست‌گذاران اقتصادی است.

برای درک تمام بهبودها در زمینه عملکرد اقتصاد باید ابتدا پس زمینه این بازارها مد نظر قرار داد. آمار و ارقام جدید تولید ناخالص داخلی جدیدی که روز جمعه منتشر شد، نشان داد که نرخ رشد اقتصادی به نسبت انتظارات پیشین در سه ماهه نخست عملکردی بسیار بهتر داشته است.

با این وجود این نرخ همچنان ضعفی قابل توجه دارد. رشد اقتصادی با سرعت سالانه 0.8درصد در سه ماهه نخست امسال با نرخ 0.5درصد پیشین مقایسه می‌شود. با این وجود این میزان سرعت رشد اقتصادی در مقایسه با رشد 1.4درصدی سه ماهه آخر سال 2015 و رشد 3.9 درصدی دو فصل پیش از آن نیز روند کندتری دارد.

روبرتو پرلی، تحلیلگر اقتصادی در واشنگتن در همین زمینه اعلام کرد: «تا به امروز هیچ پیامی از سوی رییس فدرال‌رزرو شنیده نشده بود تا سرمایه‌گذاران در مورد تصمیم هیات رییسه درخصوص افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک دچار تردید باشند. با این سخنان یلن، شک‌ها برطرف شده است.»

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران