شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44033 | |

گروه جهان

طالبان گزارش‌هایی درباره کشته شدن ملا اختر محمد منصور رهبر خود را تایید کرد و از ملا هیبت‌الله آخوندزاده به عنوان رییس جدید این گروه شبه‌نظامی نام برد. ملا هیبت‌الله آخوندزاده پیش از این معاون ملا اختر محمدمنصور بوده، چهره‌یی که از وی به عنوان یکی از قضات گروه طالبان نیز نام برده شده است. به گزارش رویترز، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، خبر انتخاب ملا هیبت‌الله آخوندزاده را اعلام کرده و افزوده که شورای رهبری طالبان سراج‌الدین حقانی و ملایعقوب پسر ملا عمر نخستین رهبر طالبان را نیز به عنوان معاونان وی برگزیده است.

این گزارش همچنین به نقل از یک منبع معتبر در دولت افغانستان بدون ذکر نام وی می‌گوید که حکومت افغانستان اهمیتی به تغییر رهبر طالبان نمی‌دهد و همان سیاست‌ پیشین را در برابر این گروه دنبال می‌کند. ملا اختر محمد منصور روز اول خرداد در پی حمله یک پهپاد امریکایی در خاک پاکستان کشته شد، رخدادی که باراک اوباما رییس‌جمهوری ایالات متحده آن را گام مهمی در روند احیا و تثبیت صلح در افغانستان دانسته است. بیانیه طالبان درباره کشته شدن رهبر خود نیز حمله پهپاد امریکایی به وی را تایید می‌کند. در این بیانیه که خبرگزاری ان‌بی‌سی آن را بازتاب داده، آمده است: «امارت اسلامی افغانستان با دلی اندوهگین اما اعتقاد راسخ به خواست‌ الله اعلام می‌کند که ملا اختر محمد منصور روز شنبه در پی حمله امریکا و نیروهای شیطانی با پهپاد شهید شد.»

ملا اختر محمد منصور تابستان سال گذشته به دنبال اعلام مرگ ملا عمر به رهبری گروه طالبان برگزیده شد. ان‌بی‌سی نیوز اما در گزارشی درباره رهبر جدید طالبان از وی به عنوان یکی از معلمان ملا اختر محمد منصور نام می‌برد. این گزارش می‌گوید: زمانی که آخوندزاده سال گذشته به عنوان معاون رهبر طالبان انتخاب شد، او یک مدرسه مذهبی بزرگ در استان بلوچستان پاکستان را اداره می‌کرد و پس از آن نیز در مقام یکی از معلمان ملا منصور او نفوذ بسیاری بر رهبری طالبان داشت. امریکا می‌گوید: از زمانی که ملا منصور رهبری طالبان را به دست گرفت، این گروه دست به حملات تروریستی بسیاری زد و جان هزاران غیرنظامی افغان و نیروهای امنیتی این کشور را گرفت.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران