شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 43959 | |


گروه جهان| روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به حضور فعال مبلغان وهابیت و سلفی‌گری و سرمایه‌گذاری هنگفت دولت سعودی در جمهوری کوزوو، تاکید کرد عربستان زیر چشمان امریکا، این کشور اروپای شرقی را به بستر مساعدی برای پرورش گروه تروریستی تکفیری داعش و جذب نیرو برای آن تبدیل کرده است.

این روزنامه امریکایی، در مقاله‌یی در جدیدترین شماره خود به حضور عربستان سعودی و مبلغان وهابیت این رژیم در کوزوو، بخش خواهان استقلال صربستان پرداخت و در این مقاله مفصل برخی از اقدامات آل‌سعود را برای نشر افراط‌گرایی و سلفی‌گری در این منطقه از شبه‌‌جزیره بالکان در جنوب شرق قاره اروپا شرح داد.

این نشریه با تاکید بر اینکه این جمهوری کوچک اکنون به یک بستر مساعد برای رشد و نشر عقاید و اقدامات گروه تروریستی تکفیری داعش تبدیل شده است افزود، اکنون با گذشت 17 سال از جنگ کوزوو، دولت عربستان مساجد متعددی در این منطقه بنا کرده است و ایدئولوژی افراطی وهابیت را زیر چشمان مقامات امریکایی نشر می‌دهد. در واقع، از آن زمان به بعد پول و نفوذ سعودی‌ها این جامعه مسلمان میانه‌رو در اروپا را به یکی از مراکز پرورش افراط‌گرایی و منبعی برای تغذیه و صدور افراط‌گرایان تبدیل کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، طی دو سال اخیر، پلیس این جمهوری اعلام استقلال کرده از صربستان، 314شهروند خود را به دلیل اقدامات تروریستی شناسایی کرده است که برای پیوستن به داعش از کشور خارج شده‌اند که 44 زن و 28 کودک نیز در میان آنها بوده و دو تن نیز به انفجار انتحاری دست زده‌اند. این رقم در مقایسه با آمار سایر کشورهای اروپایی از همه بالاتر بوده است.

این روزنامه امریکایی درباره این پدیده در کوزوو از قول «فاتوش ماکولی» رییس پلیس مبارزه با تروریسم این جمهوری نوشت: مبلغان وهابیت و نهادهای مخفی که با سرمایه‌گذاری عربستان سعودی و سایر کشورهای عرب منطقه خلیج فارس تاسیس شده‌اند، شبکه وسیعی شامل موسسات گمنام، اشخاص و وزارتخانه‌های دولتی را برای گسترش افراط‌گرایی و سلفی‌گری ایجاد کرده‌اند و به جذب افراد می‌پردازند. آنها برای این کار هزینه‌های هنگفتی صرف می‌کنند و عمدتا جوانانی را از اقشار آسیب‌پذیر جامعه هدف می‌گیرند. آنها کتاب‌های زیادی مربوط به وهابیت و سلفی‌گری توزیع می‌کنند تا افراط‌گرایی را رواج دهند.

جمهوری کوزوو کشوری در شبه‌جزیره بالکان در جنوب شرق اروپاست که در سال ۲۰۰۸ از صربستان اعلام استقلال کرد، اما صربستان این استقلال را به‌رسمیت نشناخته و آن را بخشی از خاک خود می‌داند.

۱۰۸ کشور دنیا تا ۱۴ اوت ۲۰۱۴ کوزوو را به رسمیت شناخته‌اند، اما روسیه و چین دو عضو دایم شورای امنیت استقلال کوزو را به رسمیت نشناخته‌اند و این جمهوری به عضویت سازمان ملل درنیامده ‌است.

بیشتر قومیت این جمهوری را آلبانی‌تبارها تشکیل می‌دهند، اما ۴درصد صرب و ۴درصد دیگر اقوام هستند. دین بیشتر مردم اسلام است، اما اقلیت‌های ارتدوکس و کاتولیک و دین‌های دیگر نیز در آن ساکن هستند.

این کشور از 28 فوریه سال 1998 تا 11 ژوئن سال 1999 در جنگ مسلحانه‌یی درگیر بود که ارتش جمهوری فدرال یوگسلاوی سابق (در آن هنگام شامل صربستان و مونته‌نگرو) و پیش از جنگ، کوزوو را در اختیار داشت در یک سو و گروه‌های شورشی آلبانیایی‌تبار کوزوو با نام ارتش آزادی‌بخش کوزوو در سوی دیگر قرار داشتند.

شورشیان کوزوو از ۲۴ مارس ۱۹۹۹ از پشتیبانی هوایی ناتو برخوردار شدند و در مقاطعی از جنگ پشتیبانی زمینی ارتش آلبانی را هم داشتند. درگیری‌های شدید و طولانی مدت قومی بین آلبانیایی‌تبارها و صرب‌های کوزوو در این منطقه از نظر قوم‌گرایی تا جایی شکاف ایجاد کرد که در سال 1999 جنگ کوزوو رخ داد تا درنهایت جمهوری فدرال یوگسلاوی تقسیم شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران