شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| اینترپل و یوروپل، آژانس پلیس بین‌المللی و پلیس اتحادیه اروپا با انتشار گزارشی اعلام کردند که باندهای قاچاق انسان در سال گذشته از راه قاچاق مهاجران به کشورهای اروپایی بیش از ۵میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌اند. در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون پناهجو تنها وارد آلمان شده‌اند.

به گزارش دویچه وله، اعضای باندهای قاچاق انسان اغلب از کشورهایی می‌آیند که پناهجویان از آنها مهاجرت می‌کنند. این افراد ولی به‌طور عمده تابعیت یا اجازه اقامت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارا هستند.

بنا به گزارش اینترپل و یوروپل، شبکه‌های قاچاق انسان به‌طور کلی از یک «رهبر» که کارهای تهیه اسناد جعلی، تماس با افراد محلی ساکن در کشورهای واقع در مسیر مهاجرت و نیز «هماهنگ‌کنندگانی» که پناهجویان را در طول راه همراهی می‌کنند، تشکیل می‌شوند. تهیه مدارک جعلی اغلب با کمک مقامات رسمی این کشورها و با پرداخت رشوه صورت می‌گیرد.

تاکنون نزدیک به ۲۵۰ مظنون به فعالیت در باندهای قاچاق انسان در ایستگاه‌های راه‌آهن، فرودگاه‌ها و همچنین در مرزهای زمینی شناسایی شده‌اند. ۱۷۰تن از این قاچاقچیان در داخل اتحادیه اروپا و ۸۰تن بیرون از مرزهای این ۲۸ کشور فعالیت می‌کنند. بنا به گفته نویسندگان اینترپل و یوروپل، هنوز نشانه‌یی حاکی از اینکه باندهای یادشده به رقابت با یکدیگر دست زده باشند، وجود ندارد. ولی اغلب گروه‌های کوچک، پس از چندی به شبکه‌های بزرگ‌تر می‌پیوندند و از امکانات آنها استفاده می‌کنند. در سال ۲۰۱۵ اغلب قاچاقچیان، پناهجویان را از ترکیه و لیبی و از طریق دریای مدیترانه با استفاده از قایق‌های کوچک روانه اروپا کرده‌اند. این مسیر ولی در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. دریای مدیترانه در ماه‌های گذشته به خطرناک‌ترین راه مهاجرتی دنیا تبدیل شده است. در حال حاضر بیش از ۸۰۰ پناهجو در لیبی در انتظار ورود به اروپا هستند. بنا بر ارزیابی کارشناسان اینترپل و یوروپل، شبکه‌های قاچاق انسان اکنون به دلیل افزایش کنترل مرزهای زمینی، به استفاده از مرزهای هوایی رو آورده‌اند: در این گزارش آمده است که هر روز بر شمار پناهجویانی که با هواپیما و با «مدارک قرضی» وارد اروپا می‌شوند، افزوده شده است. این مدارک پس از آنکه پناهجو به فرودگاه کشور اروپایی می‌رسد، توسط همراهی که عضو شبکه است، بازگردانده و به صاحب اصلی آن تحویل داده می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران