شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 42937 | |

گروه جهان با انتشار اخباری مبنی بر استعفای احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، از سمت خود به دلیل بالا گرفتن اختلافات با رجب طیب اردوغان بازارهای این کشور بدترین عملکرد مالی را در دو سال گذشته داشتند. به گزارش بلومبرگ، پیش از انتشار خبر استعفای این مقام ترک مقامات رسمی این کشور از تصمیم داووداوغلو برای کناره‌گیری از قدرت خبر داده بودند و همین امر باعث شد تا بازارهای ترکیه به‌شدت بحران زده شده و بدترین عملکرد هفتگی بازارهای مالی ترکیه از سال 2013 تاکنون رقم بخورد. داووداوغلو در زمان نخست‌وزیری اردوغان، وزیر امور خارجه این کشور بود و هر دو این افراد از جمله ارکان اصلی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه بودند، این روند تا جایی ادامه داشت که حتی پس از آغاز ریاست‌جمهوری اردوغان در ترکیه، داووداوغلو به عنوان نخست‌وزیر و رییس حزب عدالت و توسعه انتخاب شد، اما در روزهای اخیر مناقشه قدرت بین این دو شخصیت به حدی بالا گرفت که داووداوغلو نه‌تنها از نخست‌وزیری کناره‌گیری کرد بلکه از ریاست حزب حاکم نیز کنار رفت.

در روزهای گذشته ارزش لیر ترکیه به‌شدت کاهش یافته و با 4 درصد افت نسبت به دلار به پایین‌ترین میزان ارزشی خود در چند ماه گذشته رسیده است. یکی از مهم‌ترین بحران‌های پیش روی ترکیه پس از آغاز این بحران سیاسی نیز نوسانات بالای نرخ ارز است به گونه‌یی که در زمان انتخابات مجلس ترکیه نیز طی چند ماه، ‌لیر ترکیه شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بود. از سوی دیگر ارزش شاخص بازار بورس استانبول نیز طی یک هفته 9 درصد سقوط کرد.

به گفته تاثا گوس، کارشناس اقتصادی موسسه مالی کامرزبنک، سهم قابل توجهی از رشد اقتصادی ترکیه بر دوش سرمایه‌های خارجی به این کشور و به‌طور کلی سرمایه‌گذاری است که این انتقال قدرت و عدم اطمینان ایجاد شده روند سرمایه‌گذاری در این کشور را به‌شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: پیش از رویدادهای کنونی و در زمان پیروزی قاطع حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه در انتخابات مجلس این کشور چشم‌انداز رشد اقتصادی خوبی نسبت به آینده ترکیه وجود داشت اما روند کنونی و اتفاقات اخیر در بازار‌های ترکیه باعث شد تا این موسسه مالی پیش‌بینی‌های خود نسبت به آینده اقتصادی ترکیه را تغییر داده و چشم‌اندازی بدبینانه را در نظر بگیرد. از زمان اعلام خبر تصمیم داووداوغلو برای کناره‌گیری، حجم فروش سهام سرمایه‌گذاران در بورس‌های ترکیه به‌شدت افزایش یافته و همین امر بحران را در بازارهای مالی این کشور تشدید کرده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران