شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 2568 | |

جهان نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، که با وعده بهبود شرایط اقتصادی در انتخابات به‌پیروزی رسیده مدیران نفتی منصوب شده توسط حزب حاکم پیشین (کنگره ملی هند) را برکنار می‎کند. این افراد مدیران شرکت نفت هندوستان، پالایشگاه مانگالور و شرکت پتروشیمی هند هستند.

به‌گزارش صدای روسیه، کابینه جدید نارندرا مودی پیش‌تر نیز در 100روز نخست آغاز به‌کار خود توانسته چهار مدیر مستقل شرکت نفتی « ایندیان اویل» را از کار معزول کند.

اکثر افرادی که مودی می‌خواهد آنها را برکنار کند سال گذشته عجولانه هنگام حکومت کابینه قبلی منصوب شده بودند. دولت مودی می‎گوید، این مدیران نفتی، مراسم لازم برای تایید انتصابشان در مجالس سهامداران شرکت‌های خود را طی نکردند و این نقض جدی مقررات معمول در شرکت‌های دولتی است. به‌گفته آلکساندر راگوژین، کارشناس مرکز مسایل مدرن‌سازی و توسعه در انستیتوی مناسبات بین‌المللی وابسته به‌فرهنگستان علوم روسیه، پاکسازی دولت در بخش نفتی در زمینه مبارزه با فرار سرمایه‌ها به‌خارج انجام می‌شود و دست‌اندازی نارندرا مودی به‌گردانندگان امور نفتی که در هند امری غیرمعمول است، عزم راسخ وی بر تغییرات را نشان می‌دهد. راگوژین می‌گوید: «مودی به‌حد کافی قدرت دارد. او از اعتماد بسیار بالایی در میان اقشار متفاوت برخوردار است و محافل گسترده مردمی آماده‌اند از اقدام‌های وی حمایت کنند. هند به‌شدت به ارز احتیاج دارد و تلاش‌های مودی برای برقراری نظم در شرکت‌های نفتی به‌موقع است. امید است که مودی بتواند کل پول‌های فرار کرده به‌خارج را به کشور خود بازگرداند.»

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران