شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 20268 | |

گروه جهان

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس، در حال آماده‌سازی زمینه‌های لازم برای برگزاری همه‌پرسی در این کشور برای ادامه حضور یا خروج از اتحادیه اروپاست و این احتمال وجود دارد که در صورت رای مردم این کشور، انگلیس در سال آینده میلادی با اتحادیه اروپا خداحافظی کند. هفته گذشته در پی پیروزی محافظه‌کاران به رهبری دیوید کامرون در انتخابات پارلمانی بریتانیا، این حزب موفق شد برای نخستین‌بار از سال ۱۹۹۷ دولتی تماما محافظه‌کار تشکیل دهد. محافظه‌کاران در این انتخابات ۳۳۱کرسی (۵۱درصد از کل کرسی‌های مجلس عوام) را به دست آوردند.

به گزارش بیزینس اینسایدر، در صورت تایید مردم این کشور، انگلیس اقدام به جدا کردن سیاست‌های خود از اتحادیه اروپا خواهد کرد و بر اساس پیش‌بینی‌ها این کار تا پایان سال 2016 به اتمام خواهد رسید. قرار بود حزب برنده در انتخابات اخیر انگلیس در سال 2017 همه‌پرسی حضور در اتحادیه اروپا را برگزار کند که به‌ گزارش گاردین به نقل از یک منبع آگاه، دیوید کامرون تمایل دارد تا با هدف جلوگیری از تداخل آن با انتخابات آلمان و فرانسه این همه‌پرسی را در سال 2016 برگزار کند. اعضای کمیسیون اروپایی پیش از این قصد نداشتند تا پیش از مشخص شدن نتایج همه‌پرسی اقدامی را در این راستا انجام دهند اما به طور کلی در شرایط کنونی اتحادیه اروپا خواهان ادامه حضور انگلیس در این اتحادیه است و پیش بینی می‌شود کمیسیون اروپایی اقداماتی را در راستای جلوگیری از خروج انگلیس انجام دهد. خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و تداوم دیگر بحران‌های کنونی نظیر بحران یونان می‌تواند به تضعیف بیشتر یورو در بازار جهانی و حتی فروپاشی آن منجر شود.

دیوید کامرون همچنین اعلام کرده در نظر دارد برای مبارزه با افراط‌گرایی قوانین تازه‌یی را به تصویب برساند. به گفته وی جامعه بریتانیا برای مدتی طولانی است که مدارای منفعلانه کرده است. به‌گزارش بی‌بی‌سی، کامرون چهارشنبه در شورای امنیت ملی درباره جزییات این لایحه که بخشی از آن به محدودیت قوانین مهاجرت و بستن مراکز استقرار افراط‌گرایان مربوط می‌شود، صحبت کرده است. همچنین قرار است ملکه بریتانیا در روز افتتاح رسمی پارلمان جدید در معرفی سیاست‌های جدید دولت به مبارزه با افراط‌گرایی هم اشاره کند. برنامه‌های مبارزه با افراط‌گرایی نخستین‌بار سال گذشته از سوی ترزا می، وزیر کشور در کنفرانس سالانه حزب محافظه‌کار مطرح شده بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران