شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 12325 | |

برای نخستین‌بار از سال 2009 اتفاق افتاد

نرخ بیکاری آلمان در تازه‌ترین آمار در ماه دسامبر چیزی حدود 5/6درصد کاهش داشته است. این آمار نشان از این دارد که حدود 27هزارنفر از آمار بیکار‌های آلمان کم شده است. چیزی که موجب می‌شود تا امید به افزایش هزینه‌های مصرف کننده در آلمان بالا رود

کاهش قیمت نفت باعث شد تا تورم در منطقه یورو برای نخستین‌بار درطول پنج سال گذشته به منفی 2/0درصد تنزل پیدا کند. این موقعیت موجب شده تا انتظاراتی از بانک مرکزی اروپا برای چاپ و توزیع اوراق قرضه جهت خروج از تورم منفی تا آخر ماه بالا بیاید. مساله‌یی که باوجود مخالفت آلمان قرار است «بدون تاخیر و تعلل» اتفاق بیفتد.

به گزارش فایننشال تایمز، روز چهارشنبه مرکز آمار اتحادیه اروپا (یوراستات) اعلام کرد که سقوط قیمت نفت، تورم سالانه منطقه یورو در دسامبر سال 2014 را به منفی 2/0درصد رسانده است. این میزان به‌مراتب بدتر از میزان 1/0درصدی است که اقتصاد‌دان‌ها پیش‌بینی کرده بودند.

اکتبر سال 2009 زمانی بود که این منطقه تورم منفی را تجربه کرد. انتظار می‌رود که روند کاهش قیمت‌ها در ماه ‍ژانویه به‌دلیل سقوط قیمت نفت و کاهش قیمت کالاهای مصرفی ادامه داشته باشد. این سقوط تنها کمی پس از یک رشد 3/0درصدی در ماه نوامبر به وقوع پیوسته است. این سقوط باعث شده تا مقامات بانک مرکزی اروپا به‌دنبال پیگیری یک واکنش جدی و برنامه منسجم جهت کاهش این روند باشند. برنامه‌یی که به‌نظر می‌رسد قرار است تا 22ژانویه برای کاهش کمی این روند

اعمال شود.

به عقیده «هوارد آرچر» اقتصاد‌دان این سقوط «خبر شوم و هولناکی برای بانک مرکزی اروپا» بود. دست‌اندرکاران بانک مرکزی عموما اثر کاهش قیمت نفت بر تورم را نادیده می‌گیرند، چراکه انتظار می‌رود قیمت پایین نفت‌خام به‌خاطر کاهش قیمت کالاهای اساسی موجب تشویق مردم به خرید بیشتر و در نتیجه رشد در اقتصاد شود. اندازه هسته اصلی تورم که در اندازه‌گیری آن هزینه پرنوسان غذا و انرژی محاسبه نمی‌شود به چیزی حدود 8/0درصد می‌رسد.

با این حال تورم در منطقه پولی یورو برای بیشتر از یک‌سال کمتر از یک درصد بوده است. این فشار تورم پایین اعتبار بانک مرکزی اروپا را در اجرای برنامه‌هایی جهت نگهداشتن تورم نزدیک به دو درصد زیر سوال برده است.

جیمز آشلی، رییس اقتصاددان‌های اروپایی بانک سلطنتی کانادا در این‌باره می‌گوید: «سقوط قیمت نفت می‌تواند به‌عنوان یک لغزش به تورم منفی در منطقه یورو مورد سرزنش قرار بگیرد. با این حال سوال مهم و مورد توجه در این زمینه این است که چرا تورم نزدیک به صفر درصد در صدر اولویت‌هاست؟»وی در ادامه اضافه می‌کند: «از منظر ما در این زمینه حقیقت ناخوشایند برای سیاستمداران این است که بخش بزرگی از سیاست‌های آنها در زمینه‌های پولی و مالی شکست‌خورده و از این طریق شکست آنها بازتاب پیدا کرده است.»

بانک مرکزی اروپا به‌خاطر سیاست‌های آلمان که محبوبیت کافی ندارد اما در عوض قدرتمندترین دولت عضو در منطقه است. در قبال پیوستن به اتحادیه بانک‌های مرکزی جهان و خرید اوراق قرضه در بخش دولتی تا به امروز مقاومت کرده است.

ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا با «ینس وایدمن» رییس بوندس‌بانک آلمان بر سر رویگردانی رییس کل بانک مرکزی آلمان در اجرای برنامه‌های کاهش کمی درگیر شدیدی پیدا کرده است. برلین همچنین به این سیاست‌ها از این لحاظ که ممکن است موجب شود تا کشورهای ضعیف‌تر تحت فشار مجبور به برگزاری رفراندوم در زمینه‌های اقتصادی شوند با دید منفی نگاه می‌کند. با این حال انتظار نمی‌رود که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در شرایط حاضر آشکارا با این سیاست‌ها مخالفت کند.

دراگی در ماه‌های اخیر اعلام کرد که چه با حمایت و چه بدون حمایت وایدمن یا هریک از اعضای هسته مرکزی شورای ریاست بانک مرکزی اروپا در این زمینه وارد عمل خواهد شد. وی در همین زمینه گفت: «سیاست‌گذاران باید بدون تاخیر در زمینه افزایش تورم و ایجاد برنامه تورم بلندمدت وارد عمل شوند.»

به عقیده آرچر «بانک مرکزی اروپا به‌طور جدی در زمینه تورم منفی نگران است، چراکه می‌تواند به‌طور متناوب موجب افزایش تورم منفی شود و از این طریق هسته اصلی آن را تغذیه کند.»

در عین حال بیکاری در منطقه همچنان در سطح بالایی باقی مانده است. به گزارش اداره آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) نرخ بیکاری در ماه نوامبر 5/11درصد بوده است.

نرخ بیکاری آلمان در تازه‌ترین آمار در ماه دسامبر چیزی حدود 5/6درصد کاهش داشته است. این آمار نشان از این دارد که حدود 27هزارنفر از آمار بیکار‌های آلمان کم شده است. چیزی که موجب می‌شود تا امید به افزایش هزینه‌های مصرف کننده در آلمان

بالا رود.

با این وجود بیکاری در ایتالیا به‌عنوان سومین اقتصاد منطقه پولی اروپا در ماه دسامبر تا 4 /13درصد افزایش داشته است. از این‌رو تغییرات یورو می‌تواند این آمارها را تا حدود زیادی تغییر دهد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران