شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 11917 | |

جهان روز پنج‌شنبه اول ژانویه، لیتوانی رسما عضو واحد پولی یورو شد. «آلگیرداس بوتکوسیوس»، نخست‌وزیر لیتوانی در نخستین دقایق سال جدید با گرفتن یک اسکناس 10یورویی از یک عابربانک گفت که یورو ضمانتی برای ثبات سیاسی و اقتصادی لیتوانی است.

به گزارش یورونیوز، این کشور کوچک 3میلیون نفری نوزدهمین عضو منطقه پولی یورو است که در سال2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. لیتوانی مراسم سال جدید میلادی را با آغاز پیوستن به منطقه پولی یورو جشن گرفت.

یک شهروند در این باره می‌گوید: «از آنجا که مرزها برداشته شده‌اند، دنیا به‌نوعی جهانی شده بنابراین من فکر می‌کنم اکنون بهترین زمان برای پیوستن به یورو باشد. اگر ما بخواهیم درها را ببندیم و فقط واحد پول لیتاس را داشته باشیم، این میهن‌پرستان را خوشحال می‌کند اما بهتر است با پیوستن به یورو به‌سمت دنیای جهانی شده برویم.» جمعیت زیادی که برای برگزاری جشن‌های سال نو میلادی در ویلنیوس پایتخت این کشور جمع شده بودند، شادی جشن‌های سال2015 را با گرفتن اسکناس‌های یورو از عابربانک‌ها همراه کردند. لیتوانی اکنون با پیوستن به منطقه یورو یک گام دیگر از روسیه فاصله می‌گیرد. این کشور امیدوار است عضویت در منطقه یورو، به افزایش سرمایه‌گذاری و تجارت در کشور منجر شود. از نخستین روز سال جدید میلادی واحد پول لیتوانی به‌طور رسمی از لیتاس به یورو تغییر کرد. این تغییر به‌دلیل بحران مالی هفت سال به تاخیر افتاده بود اما در این مدت پول قبلی این کشور با یورو سنجیده می‌شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران