شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 11283 | |

جهان سازمان جهانی کار بااشاره به اینکه تحصیلات می‌تواند نوعی تضمین قابل اعتماد برای اشتغال پایدار جوانان باشد، اعلام کرد 75درصد افراد دارای مدارک دانشگاهی موفق به یافتن شغل مناسب می‌شوند.

سازمان جهانی کار در تازه‌ترین گزارش خود درباره اشتغال جوانان اعلام کرد: «مطالعات نشان می‌دهد عدم آموزش عالی برای میلیون‌ها نفر از جوانان جویای کار در کشورهای درحال توسعه پس از اتمام دوران متوسطه، باعث آسیب‌پذیری افراد در اشتغال و کشیده شدن به سمت مشاغل غیررسمی می‌شود.» براساس نتایج حاصل از بررسی‌های صورت گرفته در 28 کشور جهان در سال‌های 2012 تا 2013میلادی، داشتن تحصیلات بالاتر از سطح متوسطه می‌تواند به‌عنوان یک تضمین قابل اعتماد در به‌دست آوردن یک کار رسمی با امنیت عمل کند. به‌طور متوسط درصد قابل توجهی از افراد جوان دارای تحصیلات در کشورهای مطالعه شده امکان یافتن یک کار مناسب را داشته‌اند. در عین حال، هنوز هم 75درصد از کارگران جوان با مدارک دانشگاهی این امکان را دارند تا موفق به پیدا کردن یک کار مناسب می‌شوند.

تکمیل تحصیلات متوسطه در کشورهای کم درآمد می‌تواند در دستیابی به نتایج بهتر در بازار کار موثر باشد. از سویی، در این کشورها درصدی از افراد امکان دسترسی به آموزش و پرورش را ندارند. این مطالعه همچنین بر این موضوع تاکید دارد که نوع عدم تطابق مهارت نیروی کار در بین اقتصادهای پیشرفته و کم درآمد متفاوت است. در بسیاری از این کشورها نیروی کار مهار عموما به دیگر کشورها مهاجرت می‌کنند، چراکه شرایط کار برای آنها در کشور خودشان فراهم نیست. با این وجود بحث یافتن شغل مناسب با مدرک دانشگاهی برای اغلب کشورهای مورد مطالعه صدق می‌کند.

این بررسی‌ها در بنگلادش، کامبوج، نپال، ساموآ، ویتنام، ارمنستان، قرقیزستان، جمهوری سابق یوگسلاوی مقدونیه، جمهوری مولداوی، فدراسیون روسیه و اوکراین، برزیل، کلمبیا، السالوادور، جاماییکا و پرو، مصر، اردن، فلسطین و تونس، بنین، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، جمهوری متحده تانزانیا، توگو، اوگاندا و زامبیا انجام شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران