شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 26286 | |

ایرنا

ابوالقاسم حسن‌پور مدیرکل گیاهان گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، روز دوشنبه در سمنان در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «امسال برای صادرات 100 تا 120هزار تن انار از کشور به‌صورت میوه و کنستانتره رب و شربت برنامه‌ریزی شده است.» وی در ادامه افزود: «در فرآیند صادرات انار به‌ویژه به کشور کره‌جنوبی، مشکلاتی ایجاد شده بود که با رفع آن، صادرات انار به این کشور ازسر گرفته شده است.»

وی سطح زیر کشت انار در کشور را 82هزار هکتار عنوان کرد و گفت: 65هزار هکتار از این باغ‌ها بارور است و سالانه 950هزار تا یک‌میلیون تن انار بار می‌دهد. وی با تایید بر وابستگی 60درصدی بازار میوه ایران به واردات موز، گفت: شرایط تولید موز در ایران محدود است و فقط در منطقه سد سرباز واقع در استان سیستان‌‌وبلوچستان، قابلیت تولید این میوه وجود دارد. حسن‌پور افزود: از آنجا که برای تولید موز 30 تا 36هزار مترمکعب آب در سال لازم است، تولید این میوه از نظر شرایط اقلیمی و مصرف آب در ایران، به‌صرفه نیست و بهتر است این میوه را وارد کنیم.

مدیرکل دفتر گیاهان گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، پرورش نهال‌های سالم و دارای اصلاحات ژنتیکی را در کشور ضروری دانست و خاطرنشان کرد: برای توسعه یا اصلاح باغ‌های انار300نهال در واحد سطح نیاز است. وی اضافه کرد: در ایران 2میلیون و 500هزار هکتار باغ میوه وجود دارد که از این باغ‌ها، سالانه 16میلیون تن محصول تولید می‌شود.

مدیرکل دفتر گیاهان گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، پس از بازدید از باغ‌های انار استان سمنان، گفت: انار تولیدی این استان از نظر کیفیت، از مرغوب‌ترین انارهای دنیاست و باید با برنامه‌های تغذیه‌یی، مدیریت مصرف آب، کنترل علف‌های هرز، کاهش آفات ترکیدگی انار، کرم گلوگاه و دانه سفید کیفیت این محصول را افزایش داد. در استان سمنان پنج هزار هکتار باغ انار وجود دارد که سه هزار و 700هکتار آن بارور است و میانگین برداشت انار در این استان 22تن در هکتار است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران