شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 25513 | |

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات کشور با انتقاد از واردات برخی سموم غیرمجاز بیان کرد: اگرچه سازمان حفظ نباتات مصرف سم لیندین را غیرمجاز اعلام کرده اما با وجود این موضوع وزارت بهداشت و درمان مجوز مصرف این سم را در شامپو‌های مربوط به از بین بردن شپس موی سر در انسان‌ها داده است.

ابطالی بیان کرد: بنابراین جای این سوال باقی است که چرا با وجود اعلام غیرمجاز و مضر بودن سم لیندین در مزارع وزارت بهداشت اجازه استفاده آن را در محصولی که به طور مستقیم به مصرف انسانی می‌رسد، داده است. وی با بیان اینکه مصرف سموم کلره و سم د. د. ت بعد از جنگ جهانی دوم کاربرد ویژه‌یی یافت، تصریح کرد: مدتی این سموم در بخش کشاورزی استفاده می‌شد اما به دلایل مسائل زیست محیطی و بهداشتی مصرف آنها ممنوع شد. معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه دوام سموم در طبیعت متفاوت است، اظهار کرد: سم د. د. ت یکی از سموم سرطان‌زاست که در چرخه طبیعت سال‌ها باقی می‌ماند و زمان دقیقی در مورد حذف آثار آن وجود ندارد.

ابطالی تصریح کرد: به عنوان مثال اگر این سم روی بدن یک موش ریخته شود و عقابی آن موش را بخورد و بعد عقاب بمیرد و آب حاصل از بارش باران بر روی بدن عقاب به رودخانه یا دریا برسد، نمی‌توان سم د. د. ت را از بدن ماهی که در آن آب بوده، جدا کرد.

وی افزود: سم د. د. ت در بدن موجوداتی که در قطب شمال هم زندگی کرده‌اند، یافت شده درحالی که در آن مناطق هیچگونه سمومی استفاده نمی‌شود. معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه گفته می‌شود این سم به صورت غیرمجاز در برخی مزارع استفاده می‌شود، گفت: سازمان حفظ نباتات متولی مصرف سموم غیرمجاز و واردات قاچاق نیست.

ابطالی با اشاره به اینکه مواد اولیه تولید سم در کشور از طریق واردات تامین می‌شود، گفت: سالانه حدود 30هزار تن سم در کشور تولید و 5هزار تن صادر می‌شود اما هرگز برای تولید اجازه واردات مواد اولیه غیرمجاز را نمی‌دهیم.

براساس این گزارش: حسین رستگار، رییس آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت گفته که مصرف سم د. د. ت در همه جای دنیا منسوج شده و استفاده از آن عوارض مخربی بر سلامتی انسان دارد اما گزارش‌های غیررسمی نشان می‌دهد که هنوز این سم خطرناک در برخی مزارع کشاورزی کشور به عنوان یک آفت‌کش قوی استفاده می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران