شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 20152 | |


فارس عضو هیات رییسه اتاق تعاون ایران با تاکید بر لزوم ارزیابی کالاهای ایرانی به صورت حداکثر کیفیت و مقابله جدی با پدیده قاچاق درکشور گفت: تعاون با ظرفیت عظیم خود جایگاه ویژه‌یی برای تقویت تولید و ایجاد اشتغال پایدار در اقتصاد دارد.

سیدمحمد کریمی، عضو هیات رییسه اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه دولت و بخش خصوصی باید موضوع خروج از رکود را جدی بگیرد، اظهارکرد: درحالی تولید ملی در رکود به سر می‌برد که وزیر اقتصاد هم از میان تولید‌کنندگان در این بخش خبر می‌دهد و با وجود ظرفیت‌های مناسب و امکان ایجاد مشوق باز هم انگیزه برای تولید کاهش یافته است. تولید پایدار زمانی محقق خواهد شد که حاشیه سود تولید‌کنندگان کمتر از بازارهای غیرمولد نبوده و جذابیت داشته باشد و در این زمان می‌توان انتظار داشت که اشتغال پایدار هم ایجاد شود.

کریمی با بیان اینکه ایجاد تولید و فرصت‌های جدید شغلی منجر به مهار تورم هم می‌شود، تصریح کرد: در این صورت اقتصاد فعال شده و خدمات به طور مستمر رشد خواهد کرد. عضو هیات رییسه اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه بازرگانان به جای واردات محصولات خارجی و انجام امور واسطه‌گری باید به مساله تولید ملی توجه کنند، گفت: تولیدات بسیار مناسبی در داخل کشور هستند که علاوه بر امکان مصرف در داخل باید با ایجاد مزیت‌های رقابتی صادر شوند تا مشکل سرمایه درگردش و نقدینگی حل شود.

وی واردات و عدم توجه به تولید ملی را عاملی برای فقر عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون واسطه‌گری و واردات قاچاق سود بسیار خوبی برای افراد دارد و در این زمینه باید طوری برنامه‌ریزی شود که بیشترین انگیزه معطوف بخش تولید جامعه شود. کریمی با اشاره به تصویب قانون لایحه خروج از رکود در مجلس و ابلاغ آن به دولت تاکید کرد: این لایحه به بخش تولید کمک کرده و منجر به تقویت بنگاه‌های داخلی می‌شود بر این اساس ضرورت توجه به منابع و امکانات داخلی در شرایط حاضر بیش از گذشته احساس می‌شود. یکی از مهم‌ترین مسایل پیش روی تولید بحث کیفیت آن است و در این زمینه دستگاه‌های متولی باید بیش از گذشته توجه خود را معطوف به نظارت بر کیفیت کالاها کنند. به عبارت دیگر اگر در سازمان استاندارد حداقل مطلوبیت مبنا قرار می‌گیرد باید جای خود را به حداکثر کیفیت بدهد. عضو هیات رییسه اتاق تعاون ایران با بیان اینکه حداقل کیفیت در زیرپله یا محل‌های کوچک هم به دست می‌آید، گفت: نباید موضوع کیفیت در جریان تولید مورد غفلت واقع شود بر این اساس با وجود فرمایشات مقام معظم رهبری بر لزوم استفاده از تولیدات داخل باید جریانی همسو با افزایش کیفیت و رقابت‌پذیری محصولات شکل بگیرد. رییس کل سابق بیمه مرکزی موضوع بهره‌وری را یکی دیگر از راهکارهای خروج از رکود و افزایش انگیزه در تولید عنوان کرد و گفت: کاهش کیفیت و قیمت نامناسب محصولات رفتار مصرف‌کننده را تعیین خواهد کرد بر همین اساس علاوه بر افزایش بهره‌وری در صنایع باید درکاهش قیمت با بهره‌گیری از روش‌های نوین تلاش کرد. وی در ادامه سخنان خود موضوع توجه به تعاونی‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: طبق قانون باید فرهنگ تعاون در سیستم آموزشی کشور ترویج شود و به عنوان یکی از سیاست‌های اصلی مسوولان در دستور کار قرار گیرد. کریمی ظرفیت‌های بخش تعاون را در ایجاد فرصت‌های جدید شغلی بسیار مناسب برشمرد و گفت: با توجه به سند چشم‌انداز توسعه ایران باید به کشوری فعال و دارای اقتصاد برتر تبدیل شود و یکی از مهم‌ترین الزامات آن یافتن بازارهای جدید صادراتی است. وی با بیان اینکه در نشستی مشکلات صنعت مرغ و طیور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، گفت: هم‌اکنون نوسان شدید در این صنعت به یک بحران شدید تبدیل شده و آن را در آستانه تعطیلی قرار داده است. از همه فعالان بخش خصوصی و تعاونی در این نشست دعوت کردیم تا ضمن شناسایی آسیب‌های موجود هماهنگی‌ لازم را با دستگاه‌های متولی ازجمله وزارت جهاد کشاورزی انجام دهیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران