شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 6311 | |

واکسن بیماری ابولا که آزمایش آن روی حیوانات موفقیت‌آمیز بوده ، از سوی کانادا به‌سازمان جهانی بهداشت فرستاده می‌شود. قرار است این واکسن روی انسان آزمایش شود.

کانادا از دیروز دوشنبه (۲۰ اکتبر/ ۲۸ مهر) واکسن ابولا را در اختیار سازمان بهداشت جهانی در ژنو قرار داده است. این نهاد وابسته به سازمان ملل مسوول هماهنگی مبارزه بین‌المللی علیه این ویروس مرگبار است. این واکسن که تاکنون نتایج آزمایش آن روی حیوانات ثمربخش و مثبت بوده ، هم‌اکنون روی انسان آزمایش می‌شود. به گفته دولت کانادا، این ماده حاصل 10کار تحقیقاتی است. کانادا دو ماه پیش اعلام کرده بود به‌زودی واکسن «VSV-EBOV» را برای به‌کار بستن آن در افریقا در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار خواهد داد. این واکسن هنوز در آزمایشگاه‌های کانادایی است، زیرا هر دو طرف (کانادا و سازمان جهانی بهداشت) درباره مسایل لجستیک و اخلاقی اختلاف نظر داشته‌اند. سازمان جهانی بهداشت نخست تصمیم می‌گیرد، چگونه این ماده تجربی تقسیم و به‌کار بسته شود. دولت کانادا اعلام کرده که ۸۰۰واحد از این واکسن از روز دوشنبه در سه محموله به مقر سازمان جهانی بهداشت در ژنو ارسال خواهد شد. این واکسن‌ها باید در تمام مدت در دمای بسیار پایین نگهداری شوند. برای مقامات هنوز مشخص نیست چه تعداد افراد مبتلا به این ویروس را می‌توان با این میزان واکسن درمان کرد، زیرا تجربه‌یی در این زمینه وجود ندارد. امتیاز استفاده تجاری از این واکسن در اختیار یک شرکت امریکایی به نام «نیولینک جنتیکس» است. این شرکت در ماه آگوست اعلام کرد در عرض یک تا دو ماه ده‌ها هزار واحد از ماده را می‌تواند تولید کند.

برای درمان ابولا هنوز ماده شفابخشی وجود ندارد. شمار زیادی شرکت‌های داروسازی هم‌اکنون در حال تحقیق برای تولید واکسنی مشابه هستند. کنسرن داروسازی بریتانیایی «گلکسو اسمیت کلاین» روز شنبه (۱۸ اکتبر/ ۲۶مهر) اعلام کرد که تحقیقات در این زمینه پیشرفت‌های سریع‌تری داشته است. انتظار می‌رود نتایج اولیه اعلام شوند. این کنسرن می‌گوید، در صورتی که موفقیت‌هایی حاصل شود، می‌توان از اوایل ۲۰۱۵ واکسیناسیون پرسنل پزشکی در افریقا را آغاز کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران