شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 60684 | |

سیدمحمد بهشتی در افتتاحیه نمایشگاه مجموعه‌های استردادی فرهنگی-‌تاریخی و دستاوردهای دیپلماسی فرهنگی تاکید کرد: دولت با برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها میوه تلاش‌های خود در سطح بین‌المللی را می‌چیند. به گزارش ایسنا، رییس پژوهشگاه میراث ‌فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه هر میراثی از 3 وجه دارای اهمیت است، گفت: تمام بخش‌های میراث ‌فرهنگی از 3جهت حفاظت، پژوهش و معرفی واجد اهمیت هستند که موضوع استرداد آثار تاریخی به بحث حفاظت برمی‌گردد. انواع و اقسام اقدامات درباره حفاظت به بعد از استرداد آثار تاریخی نیز برمی‌گردد. از سوی دیگر در بعد حقوقی مالکیت این آثار متعلق به کل مردم است؛ یعنی باید از نظر حقوقی نیز این بحث دنبال شود.

او با بیان اینکه 4هزار قطعه از تخت‌ جمشید در موزه‌های مختلف دنیا وجود دارد، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که همواره مورد افتخار موزه‌های دنیاست، وجود برخی آثار ایرانی است.

رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری که در موزه ملی ایران و در افتتاحیه نمایشگاه مجموعه‌های استردادی فرهنگی، ‌تاریخی و دستاوردهای دیپلماسی فرهنگی سخن می‌گفت، اضافه کرد: باید با ارائه اسناد متقن مالکیت خود را درخصوص آثار تاریخی و فرهنگی متعلق به ایران اثبات و زمینه بازگشت این آثار را به کشورمان ایجاد کنیم.

او ادامه داد: کشورهایی که تاریخ کوتاهی دارند، معمولا در مجامع بین‌المللی زبان درازتری را در قبال کشورهای دارای تاریخ کهن مانند ایران، چین، هند، ایتالیا و یونان دارند و می‌کوشند تا کنوانسیون ۱۹۷۰ را زیر سوال ببرند. رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری افزود: درحال حاضر اشیای تاریخی فراوانی از ایران در موزه‌های کشورهای اروپایی وجود دارد که روی برخی از آنها نوشته شده متعلق به غرب آسیا؛ درحالی که منظور از غرب آسیا ایران است و این نام باید روی آن آثار حک شود.

بهشتی در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: بازگشت این اشیای تاریخی نشان‌دهنده امید تازه است و امیدوارم در آینده شاهد بازگشت سایر اشیای تاریخی به کشور باشیم. سیدهادی قره‌سید رومیانی، معاون حقوقی مجلس و امور استان‌های سازمان‌ میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز در این مراسم با اشاره به موفقیت‌های بین‌المللی دولت در سال‌های گذشته گفت: تلاش‌های دولت باعث شده تا اجماع جهانی علیه ایران به اجماع له ایران تبدیل

شود.

او با تاکید بر اینکه روز نمایش این آثار استردادی، یک روز خاطره‌انگیز و یک برگ زرین در حفاظت از نوامیس فرهنگی ایران است، بیان کرد: نمایش قدرت دیپلماسی یک کشور در زمان بررسی پرونده‌های بین‌المللی بررسی می‌شود و امروز به خاطر جایگاه ایران در سطح بین‌الملل و ایجاد فضای تعامل و گفت‌وگو شاهد استرداد اشیای تاریخی و فرهنگی به کشورمان هستیم.

وی با بیان اینکه امروز شاهد این هستیم که این پرونده به شکل مناسب و با بهره‌گیری از ظرفیت مهم و ارزشمند تعامل و گفت‌وگو در دنیا حل و رفع می‌شود به اجماعی جهانی علیه ایران در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: امروز شاهد این هستیم که این اجماع جهانی که علیه ایران بود به اجماع له ایران تبدیل شده و نشان‌دهنده انسجام روابط بین‌المللی دولت تدبیر و امید است.

به گزارش ایسنا، در مراسم رونمایی از نمایشگاه مجموعه‌های استردادی فرهنگی، ‌تاریخی و دستاوردهای دیپلماسی فرهنگی در موزه ملی آثار 4دوره استرداد آثار تاریخی«بلژیک»، «خوروین»، «چغامیش» و «ایتالیا» به نمایش درآمدند.

از مجموع این آثار که ۵۵۰ شی تاریخی را شامل می‌شود فقط ۲۸۷شی تاریخی به نمایش درآمده است. همچنین براساس اعلام احمدی‌پور، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به نظر می‌رسد قرار است این آثار تا پایان دهه فجر یعنی 4روز دیگر در معرض نمایش باشند که البته رییس موزه ملی ایران اعلام کرد در تلاش است این موزه تا پایان بهمن دایر باشد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران