شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 59964 | |


تفسیر مشاور دونالد ترامپ از دنیا و مشابهت آن با دوران ذکر شده در کتاب «۱۹۸۴» موجب فروش فوق‌العاده کتاب مشهور جرج اورول شده است. به گزارش مهر، «۱۹۸۴» کتاب کلاسیک جرج اورول در مورد آینده پادآرمان‌گرایانه که در آن تفکر انتقادی توسط یک رژیم تمامیت‌خواه سرکوب می‌شود، این ماه با فروشی ناگهانی در راس فهرست فروش آمازون در امریکا قرار گرفت و ناشر آن را واداشت تا دستور تجدید چاپ ده‌ها هزار نسخه از آن را بدهد. مدیر تبلیغات انتشارات پنگوئن امریکا گفت: ناشر دستور تجدید چاپ ۷۵هزار نسخه جدید از این کتاب را داده است. وی افزود: افزایش سفارش این کتاب از آخر هفته پیش شروع شد و روز جمعه به افزایش ۹۵۰۰ درصدی رسید. به گفته وی پس از مصاحبه کیلین کانوی مشاور رسانه‌‌یی ترامپ در ملاقات با مطبوعات که روز شنبه انجام شد، این افزایش اوج گرفت. این ماجرا از آنجا شروع شد که پس از مراسم تحلیف ترامپ، شان اسپیسر از آن به عنوان حضور بیشترین شمار شرکت‌کنندگان در مراسم تحلیف در امریکا یاد کرد و بعد خانم کانوی از جمله‌یی استفاده کرد که مشابه یکی از جملات کلیدی کتاب «۱۹۸۴» اورول بود. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا باید سخنگو چنین چیز اشتباهی بگوید، گفت: این‌قدر دراماتیک نباشید. او از حقایق جایگزین استفاده کرد.

این مساله بلافاصله روز بعد در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت و مشاور او به استفاده از زبان تمامیت خواهانه کتاب «۱۹۸۴» و تایید آن متهم شد. گفته شد جست‌وجوی این کلمه و واژه «فکت» به معنی حقیقت به‌شدت در شبکه‌های آنلاین بالا رفت و تعریف این لغت در فرهنگ‌های لغات به کرات توییت شد و به دنبال آن جملات مختلف کتاب اورول نقل شد.

این امر موجب شد تا سفارش کتاب اورول در خارج از مرزهای امریکا نیز افزایش یابد و در بریتانیا ۲۰ درصد افزایش فروش ایجاد شده است. البته ناشر انگلیسی گفته است این کتاب هنوز پرفروش است و سال پیش ۱۰۰هزار نسخه از آن در دنیای انگلیسی زبان فروخته شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران