شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 59076 | |

«دیوید بویی» و «لئونارد کوهن» دو خواننده درگذشته هستند که نام‌شان در فهرست نامزدهای جوایز موسیقی بریتانیا به چشم می‌خورد. به گزارش ایسنا، «تلگراف» نوشت: نامزدهای جوایز موسیقی بریتانیا ۲۰۱۷ معرفی شدند و در میان آنها نام دو خواننده سرشناس که در سال گذشته فوت کردند هم دیده می‌شود.

«لئونارد کوهن» ترانه‌سرا و خواننده فقید کانادایی در بخش خواننده مرد سولوی بین‌المللی نامزد شده است. نام او که در ماه نوامبر ۲۰۱۶ درگذشت، در بخش بهترین هنرمند مرد سولوی بین‌المللی در کنار «بن ایور»، «برونو مارس»، «دریک» و «ویکند» دیده می‌شود.

«کوهن» در سال ۲۰۱۱ میلادی به‌خاطر آنکه مجموعه آثارش بر سه نسل در سراسر جهان تاثیر گذاشته است، برنده یکی از معتبرترین جوایز ادبی اسپانیا شد. او با ترانه‌هایی از جمله «تا انتهای عشق با من برقص»، «سوزان»، «هله‌لویا» و «بدرود ماریان» به شهرت جهانی رسید.

این خواننده در مراسم اعطای جوایز موسیقی «گرمی» سال ۲۰۱۰ در لس‌آنجلس جایزه یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد. «افکار قدیمی»، «مشکلات محبوب» و «تو سیاه‌ترش می‌خواهی» سه آلبوم آخر این هنرمند بودند که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ روانه بازار و با استقبال فراوانی روبه‌رو شدند. کوهن در سال ۲۰۱۱ به دلیل «مجموعه آثارش که بر سه نسل در سراسر جهان تاثیر گذاشته است» جوایز شاهدخت آستوریاس یکی از معتبرترین جوایز ادبی اسپانیا را دریافت کرد. هیات داوران جایزه پرنس آستوریاس در مورد کوهن گفتند که «او تصویری آفریده است که در آن، شعر و موسیقی درهم آمیخته‌اند و به چیز گرانبهای تغییرناپذیری بدل شده‌اند.»

«دیوید بویی» نیز که ژانویه ۲۰۱۶ درگذشت، در دو بخش خواننده مرد سولو و بهترین آلبوم سال بریتانیا برگزیده شده است. نام آلبوم «بویی» خواننده معروف انگلیسی «ستاره سیاه» است که در ژانویه سال گذشته روانه بازار شد.

«دیوید بویی» که یکی از مشهورترین موسیقیدانان مدرن و از پیشگامان موسیقی آوانگارد پاپ به‌شمار می‌آمد، دو روز پس از جشن تولد ۶۹سالگی‌اش با زندگی وداع کرد. «بویی» را بیشتر برای فعالیت‌های موسیقایی‌اش در حوزه موسیقی راک در دهه ۷۰ میلادی می‌شناسند. او علاوه بر فعالیت در حوزه پاپ و راک‌اند رول در حوزه بازیگری نیز فعال بود. «بویی» در رده‌بندی مجله «رولینگ استون» در جایگاه سی‌ونهم فهرست «۱۰۰هنرمند بزرگ تاریخ موسیقی راک» و همچنین در رتبه بیست‌وسوم جدول «بهترین خوانندگان تمام دوران‌ها» قرار گرفت.

«دیوید بویی» پس از مرگ در بخش بهترین خواننده انگلیسی مرد سولو با «کریگ دیوید»، «کانو»، «اسکپتا» و «مایکل کیوانوکا» رقابت می‌کند. «۱۹۷۵»، «کانو»، «اسکپتا» و «مایکل کیوانوکا» در بخش بهترین آلبوم سال بریتانیا رقبای او هستند.

در یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۲ که توسط بی‌بی‌سی و برای انتخاب «۱۰۰بریتانیایی بزرگ تاریخ» صورت گرفت، دیوید بویی در جایگاه 29 قرار گرفت. بویی در رده‌بندی مجله رولینگ استون در رده ۳۹ جدول «۱۰۰هنرمند بزرگ تاریخ موسیقی راک» و همچنین در رده ۲۳ جدول «بهترین خوانندگان تمام دوران‌ها» ایستاده است.

در بخش بهترین ویدیوی سال بریتانیا آثاری از «ادل»، «ریحانا»، «کلدپلی»، «جیمز آرتور»، «وان دایرکشن» و «زین» نامزد شده‌اند. نامزدهای بخش بهترین هنرمند زن سولوی بین‌المللی هم «بیانسه»، «ریحانا»، «سولانژ»، «کریستین و ملکه‌ها» و «سیا» هستند. گفته می‌شود در مراسم این دوره از جوایز موسیقی بریتانیا از سه هنرمند مطرحی که سال گذشته از دست رفتند، یعنی «کوهن»، «بویی» و «جورج مایکل» تجلیل می‌شود. مراسم اعطای جوایز موسیقی بریتانیا ۲۲ فوریه در لندن برگزار می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران