شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58908 | |


طولانی‌ترین غار نزدیک به پایتخت از کتاب مرجع غارنوردان اتریشی سر درآورد. به گزارش ایسنا، «بورنیک» غاری در ۱۳۵ کیلومتری شهر تهران و ۲۳کیلومتری جنوب‌غربی شهر فیروزکوه از توابع استان تهران است که در نزدیکی روستای هرانده واقع شده که براساس نقشه‌های تهیه شده، یکی از طولانی‌ترین غارهای بکر ایران نیز به‌شمار می‌آید. این غار از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به پایتخت است که در چند سال اخیر مقصد تورهای زیادی شده است.

باتوجه به شواهد داخل غار، بورنیک یکی از سکونتگاه‌های انسان‌های غارنشین با ارزش باستان‌شناسی به حساب می‌آید که سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. ارنست گایر (Ernest Gayer)، محقق و غارنورد اتریشی که از سال ۲۰۰۷ میلادی به همراه گروهی از غارنوردان ایرانی پیمایش و نقشه‌برداری از غار بورنیک تهران را شروع کرده بود اکنون اطلاعاتی از این غار بکر و طولانی را در کتاب مرجع غارنوردان اتریشی منتشر کرده است.

این کتاب که به‌تازگی منتشر شده درباره عملکرد غارنوردان اتریشی است که هر سه سال یک‌بار چاپ و در سطح اروپا توزیع می‌شود. به گفته جواد نظامدوست که این خبر را به همراه تصاویر منتشر شده از غار بورنیک در این کتاب دراختیار برخی خبرگزاری‌ها قرار داده، گفت که این کتاب تاحدودی جزو کتب مرجع غارنوردی و غارشناسی است که برای سال‌های طولانی و تا زمان به‌روز شدن اطلاعات، قابلیت استفاده در سطح جهانی را دارد.

کتاب عملکرد غارنوردان اتریشی، ٣٨٠صفحه دارد که ۱۵صفحه از آن به ایران، به‌ویژه غار بورنیک که ارنست گایر نزدیک به یک دهه روی نقشه آن کار کرده، اختصاص دارد. نظامدوست گفت: ارنست گایر، همکاری‌های تمام دوستانی که به هر شکلی در پروژه‌اش کمک کردند را فراموش نکرده و هم در گزارش و هم در نقشه از آنها نام برده است. علاوه بر این در بخش ایران این کتاب، دو صفحه به تشکیل انجمن غار و غارشناسی ایران و اکسپدیشن ٢٠٠٨ اختصاص داده و به اهمیت آن برنامه در تاثیر بسزای نگاه و تلاش غارنوردان ایرانی اشاره کرده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران