شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58430 | |

رییس کاخ جهانی گلستان اعلام کرد، ۱۴ مرقع (نسخه خطی) نفیس از دومین گنجینه تاریخی غنی دنیا در کاخ جهانی گلستان، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. به گزارش ایسنا، مسعود نصرتی توضیح داد: مدتی پیش ۱۴مرقع از دومین گنجینه غنی تاریخی دنیا، شامل آثاری از خوشنویسان و تذهیب‌گران انتخاب و به شورای فنی ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری معرفی شد که 2 روز قبل این نسخ نفیس خطی با 100درصد آرای اعضای شورای فنی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

وی قدمت این نسخ خطی را از دوره صفوی تا دوره قاجار دانست و توضیح داد: زمانی که صنعت کتاب‌سازی در دوره قاجار رو به فراموشی می‌رود، هنرمندان مرقع‌ساز به این کار روی می‌آورند و در پایان با جمع‌آوری قطعات این نسخ خطی که موضوعات مختلف از نویسندگان، نقاشان و خطاطان را شامل می‌شوند، به یکدیگر متصل می‌شدند، بنابراین مجموعه‌یی از آثار مختلف می‌شد.

او از قرار گرفتن آثار کاتبان مشهوری مانند میرعماد، میراسدالله شیرازی، میرعماد حسنی، درویش عبدالمجید طالقانی، استاد نی‌ریزی و شفیعا در این نسخ خطی انتخاب شده خبر داد. به گفته نصرتی، برخی نسخ خطی انتخاب‌شده، سیر تحول خط نستعلیق و شکسته نستعلیق را در خود دارند و برخی مرقع‌ها نیز از نظر جلد تذهیب و نقش و نگاره‌ها برجسته هستند، اما بیشتر آنها آثار خوشنویسی را شامل می‌شوند.

رییس کاخ جهانی گلستان، در توضیح کلی ۱۴ مرقع انتخاب شده نیز گفت: مرقع خط شفیعا، 3مرقع خط از درویش عبدالمجید طالقانی، مرقع خطوط خطاطان مختلف مانند استاد تبریزی، نی‌ریزی، میرعماد، محمدشفیع حسینی، محمدباقر خوراسگانی، مرقع خط قباله عقدنامه اثر مهدی خوشنویس تهرانی _که اطلاعات مهمی درباره مردم‌نگاری منطقه در خود دارد_ مرقع علاءالدین تبریزی که خطوط ثلث است، مرقع خط خوشنویس منظوم، مرقع خط نستعلیق میرعلی و یک مرقع خط از نصایح خواجه عبدالله انصاری از گنجینه نفیس کاخ جهانی گلستان به‌عنوان دومین‌گنجینه غنی تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت

رسیدند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران