شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 57855 | |

نگاهی به ارزش پول‌های ملی در مقابل دلار امریکا

گروه گوناگون| مرکزیت دلار امریکا به‌عنوان ارز غالب در جهان، یکی از امتیازهای ارزشمندی است که اقتصاد امریکا به دست آورده است. بر این اساس، افزایش یا کاهش قیمت دلار، نه تنها بر این کشور تاثیر می‌گذارد بلکه اقتصاد جهان را متحول می‌کند. معمولا گزارش‌های زیادی از سوی سازمان‌های جهانی در مورد نرخ ارز‌ در کشورهای مختلف در مقایسه با دلار ارائه می‌شود. در آخرین گزارش به دست آمده، نوسانات ارزش پول در کشورهای گوناگون در مقایسه با دلار بررسی شده است.

آن‌طور که در این گزارش آمده، ارزش پول برزیل در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته است. این موضوع باعث افزایش ارزش رئال برزیل در مقابل دلار امریکا شده است. در سال 2016، ارزش رئال برزیل نسبت به دلار امریکا نزدیک به 23.6درصد افزایش داشته است. این درحالی است که در سال 2015، ارزش رئال برزیل، سقوطی حدود 33درصد را در مقابل دلار امریکا تجربه کرده بود.

بعد از رئال برزیل، روبل روسیه توانست در مقابل دلار امریکا افزایش داشته باشد. در سال 2016، ارزش ارز روسیه در مقابل دلار، نزدیک به 16درصد افزایش داشت. قبل از این نیز پیش‌بینی شده بود که روبل روسیه بعد از رئال برزیل به یکی از ارزهای قوی در جهان تبدیل شود. طبق نظر کارشناسان افزایش قیمت نفت و علاقه رو به رشد سرمایه‌گذاران خارجی از دلایل اصلی این تقویت است. آن‌طور که در گزارش‌ها آمده است، در ماه‌های اول 2016، زمانی که نفت با کاهش شدید قیمت روبه‌رو شد، روبل در برابر دلار به پایین‌ترین قیمت خود رسیده بود اما در ماه دسامبر، با ثبات قیمت نفت خام روبل دوباره به شرایط مطلوبی در مقابل دلار دست یافت.

در سال 2016، ین ژاپن نیز در مقابل دلار امریکا 15.5درصد افزایش ارزش را تجربه کرد. در سال گذشته نیز ین ژاپن، توانست در مقابل نوسانات دلار به‌خوبی مقاومت کند. در میان ارزهایی که در مقابل دلار افزایش ارزش داشته‌اند، نام پزو کلمبیا و راند آفریقای‌جنوبی نیز به چشم می‌خورد. هرچند که ارزش پزو و راند در مقابل دلار امریکا کمتر از 10درصد افزایش داشته است، اما همین افزایش اندک نیز نشان‌دهنده بالا بودن ارزش پول در کلمبیا و آفریقای‌جنوبی است.

در میان کشورهایی که در مقابل دلار امریکا، کاهش ارزش پول را تجربه کرده‌اند، مکزیک کمترین سقوط را داشته است. واحد پول این کشور نیز مانند کلمبیا پزو است اما برخلاف افزایش ارزشی که پزو کلمبیا تجربه کرده، پزو مکزیک با 9.6درصد افت ارزش در سال 2016 در مقابل دلار امریکا روبه‌رو شده است. پوند در سال 2016، نوسان‌های زیادی را در مقابل دلار تجربه کرده است. این نوسان‌ها را می‌شود از کاهش ارزش پوند در مصر و انگلیس مشاهده کرد.

در سال 2016 پوند مصر، شاهد سقوطی 11.8درصدی در مقابل دلار امریکا بود. همچنین ارز در بریتانیا نیز نتوانست در مقابل دلار ایستادگی کند و به پایین‌ترین ارزش خود در مقابل دلار امریکا در

31 سال اخیر رسید. سقوطی که پوند بریتانیا در برابر دلار تجربه کرد بیشتر از پوند مصر بود. در بریتانیا، ارز رایج کشور افت ارزشی 17درصدی را در مقابل دلار امریکا داشت. در سال 2016، بیشترین سقوط ارزش پول در مقابل دلار امریکا را نیجریه تجربه کرد. این کشور که بزرگ‌ترین اقتصاد آفریقا و پرجمعیت‌ترین کشور این قاره است از سقوط قیمت نفت به‌شدت آسیب دید و برنامه‌های اقتصادی آن به خطر افتاد. با کاهش شدید قیمت‌های نفت و کاهش درآمد این کشور، نایرا- ارز رایج در این کشور- نیز نتوانست در مقابل دلار امریکا، بیشترین کاهش ارزش را بین دیگر ارزهای رایج تجربه کند. نایرا در سال 2016، در مقابل دلار، نزدیک به 34.6درصد ارزش خود را از دست داد. بر این اساس، این کشور بین کشورها، بدترین وضعیت را در ارزش ارز نسبت به دلار داشته است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران